2025. február 24., hétfő - Mátyás

A végét járja a Sony Ericsson

2009-04-21 1085
Krízishangulat alakult ki a Sony Ericsson háza táján. Az egyik legnagyobb telefongyáros több mint kétezer alkalmazottjától készül megválni. A vállalat 260 millió fontot bukott az első gazdasági negyedévben.

Sorra elhasalnak a mobilgyártó-gigászok. Tegnap a Nokia publikálta kilencven százalékos visszaesését, mára virradóra pedig a Sony Ericsson is hasonlóképp lesújtó számadatokat lobogtatott, ami a negyedéves statisztikákat illeti. Beigazolódni látszik tehát azon prognózis, mely rávilágít a mobilkommunikációs-szektor közeljövőben várható beszûkülésére.

A japán-svéd konzorcium az elkövetkező egy évben, költséghatékonysági céllal kíván megválni körülbelül kétezer alkalmazottjától. Míg egy évvel ezelőtt 315 millió eurós nyereséget könyvelhetett el, idén csupán bukdácsol a vállalat: az idei első negyedben 9,4 százalékkal esett vissza a piaci értékesítés.

A Sony Ericsson ugyan már júniusban kongatta a vészharangokat: nem az előrejelzéseknek megfelelően fog alakulni költségvetésük. Egyre kevesebb nyereség mellett továbbra is az átlagnál drágábban értékesítették mobiljaikat, ennek pedig előbb-utóbb böjtje szokott lenni. A cég ugyanis beleesett abba a hibába, hogy noha rendkívül felhasználóbarát, technológia szempontjából is számos innovatív elemmel megtámogatott telefonokkal jelentkeztek a piacon, viszont a formai újítások elmaradtak. Kis túlzással azt mondhatnánk, hogy a Motorolához hasonlóan a Sony Ericsson is egyazon kognitív formai sémára hozza ki futószalagon a telefonjait.

S ha már más vizekre eveztünk, a mobilgyártó cégek akár okulhattak volna egymás hibáiból. Vegyük alapul a tegnap jelentős mínusszal és presztízsbeli visszaeséssel „záró” Nokia szóvivőinek, a negyedév tapasztalataként elmondott magyarázatát, miszerint jelentősen szûkül a mobilkommunikációs-szektor. A globális válság okán bedőlő hitelpiac elegendő ok lehetett volna arra, hogy a gyártók még időben észbe kapjanak: a telefonokat a legtöbb országban (USA, Nagy-Britannia, Japán sem kivétel) valamilyen hitelezési csomag kíséretében vásárolják a felhasználók. Kevesebb hitel, kevesebb eladott telefont eredményez.

Az analitikusok szerint már az is elég, ha az amerikai, brit és japán piacokon porszem kerül a fogaskerekek közé, az máris visszaüt a globális piactéren. Bár nem fogjuk kizárólag a hitelrendszer bedőlésére – noha ez volna a mobil-krízis fő epicentruma -, hiszen az iPhone és a BlackBerry, szinte a semmiből jött hirtelen népszerûsége is ugyanilyen porszemekként épülnek a gépezetbe.

Megoldás lehet folyamatosan a k+f szektorba és innovatív megoldásokba pumpálni a pénzt, vagy akár új piacokat keresni. A kettő persze nem zárja ki egymást, sőt! A Sony Ericsson vezérigazgatója, Dick Komiyama is valami hasonlóban bízik: „cégünk jövőbeli céljai közt kell szerepelnie a mûködési költségek jelentős lefaragásának. Az európai piac csaknem elérte a telítettségi szintet, így új, feltörekvő piacokra kell fejlesztenünk. Sokkal költséghatékonyabb, gyorsabb, agilisabb szervezetet kell létrehoznunk, melynek kitûzött célja továbbra is az volna, hogy innovatív termékeivel állítsa maga mellé a fogyasztókat” – zárta mondandóját Komiyama.

(Forrás: www.itbusiness.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Február 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28    

Tartalom galéria

Forradalom a bevásárlásban: ez lesz az új módszer?

Forradalom a bevásárlásban: ez lesz az új módszer?

More details
MICAM Milano Nemzetközi Cipővásár, 2025. február 23-25.

MICAM Milano Nemzetközi Cipővásár, 2025. február 23-25.

More details
Cipő és Táska Szakkiállítás, 2025. március 2-3.

Cipő és Táska Szakkiállítás, 2025. március 2-3.

More details
Sorra zárja be üzleteit a világ egyik leghíresebb márkája

Sorra zárja be üzleteit a világ egyik leghíresebb márkája

More details
Az üzleti titkokkal való visszaélés a dolgozó távozása után is büntetendő

Az üzleti titkokkal való visszaélés a dolgozó távozása után is büntetendő

More details
Saját márkák hajtják az európai FMCG piacot

Saját márkák hajtják az európai FMCG piacot

More details
Egyre nagyobb a kereslet a mentes termékek iránt

Egyre nagyobb a kereslet a mentes termékek iránt

More details
Indulhat a roham a mikrohitelért: ezért érdemes összehasonlítani a bankokat

Indulhat a roham a mikrohitelért: ezért érdemes összehasonlítani a bankokat

More details
HR Fest: rajthoz áll Szeged, 2025. február 27.

HR Fest: rajthoz áll Szeged, 2025. február 27.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője