2025. június 1., vasárnap - Tünde

Archívum

Drámaian megdrágultunk

2008-05-26 283

Drámai mértéket öltött néhány kelet- és kelet-közép-európai államban a bérek és fizetések növekedése az elmúlt hónapban. E felzárkózás miatt egyre inkább elveszítik bérköltségelőnyüket a térség országai Nyugat-Európával szemben, ugyanakkor egyéb kedvező adottságaik miatt ez egyáltalán nem látszik...

...elijeszteni a külföldi befektetőket – írja a Wirtschaftsblatt. Lengyelországban áprilisban majdnem 13, Romániában márciusban kis híján 18 százalékkal emelkedtek a bérek az egy évvel korábbihoz képest, Észtországban pedig a január–márciusi időszak átlaga 19,5 százalékkal haladja meg a 2007 azonos időszakában regisztrált értékeket.

Bár nem ennyire viharos, de rendkívül dinamikus bővülést mutatnak a tavalyi egész éves régiós adatok is. A kelet- és kelet-közép-európai térségben átlagosan 6,2 százalékkal nőttek a bérek és fizetések, szemben a nyugat-európai 3,6 százalékkal. A legnagyobb, 6,9 százalékos emelkedésnek a lengyel munkavállalók örülhettek 2007-ben, őket a magyarok követték 6,8 százalékkal.

A látványos hazai adat szépséghibája csupán az, hogy ezt a növekményt bőven felemésztette a 7,9 százalékos infláció – mutat rá a Die Presse. Velünk szemben például a szintén nagy munkaerőhiánnyal küszködő szlovák gazdaságban a 6,1 százalékos tavalyi bérnövekményből csak 2 százalékos pénzromlást kellett „kigazdálkodniuk” a munkavállalóknak.

A bérek drasztikus emelkedése azonban a jelek szerint nem sokat rontott az érintett országok vonzerején. Csehországban például a kiválóan képzett munkaerőt becsülik nagyra a nyugati befektetők, Szlovákia esetében pedig az adóelőnyöket szokták kiemelni. Az igazi gondot inkább az okozza, hogy nem találnak elég jelentkezőt az állásokra. Emiatt valósággal „vadásznak” az értékes munkavállalókra a cégek, és ez a fizetési ajánlataikban is meglátszik.

Mindez néha furcsa szituációkat eredményez: egyes osztrák cégek például romániai leányvállalatuk vezető beosztású dolgozóinak akár a bécsinél is nagyobb fizetést kínálnak csak azért, hogy ne veszítsék el őket.

A gyors béremelkedés egyébként nemcsak a munkaerőhiányra, de a térségben tapasztalható növekvő inlációra is visszavezethető – emeli ki a Der Standard. A pénzromlást különösen az élelmiszerek világpiaci árának a megugrása gerjeszti, mivel az a nyugatiaknál még mindig jóval alacsonyabb régiós jövedelmekben sokkal nagyobb súllyal szerepelnek az ilyen célú kiadások.

A bérek gyors növekedése mellett ugyanakkor a termelékenység javulása is látványos a kelet- és kelet-közép-európai országokban. A Világbank adatai alapján 1999 óta átlagosan másfélszeresére nőtt az egy főre eső megtermelt érték ezekben az államokban. A szervezet szerint ugyanakkor a szovjet utódállamok és a délkelet-európai országok esetében „sok még a tennivaló”.

(Forrás: www.index.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Június 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Tartalom galéria

Kutatás: a dolgozók visszatérnének, de már nem bármilyen irodába

Kutatás: a dolgozók visszatérnének, de már nem bármilyen irodába

More details
Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Ki kapja majd az uniós pénzeket az EU költségvetéséből? - 2025. június 11.

Ki kapja majd az uniós pénzeket az EU költségvetéséből? - 2025. június 11.

More details
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum, 2025. június 4.

Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum, 2025. június 4.

More details
Terjed a fauxductivity jelenség a fiatalok között! De mi is az?

Terjed a fauxductivity jelenség a fiatalok között! De mi is az?

More details
Kecskeméti Animációs Filmfesztivál, 2025. május 27. - június 1.

Kecskeméti Animációs Filmfesztivál, 2025. május 27. - június 1.

More details
Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztivál, 2025. május 27-31.

Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztivál, 2025. május 27-31.

More details
Friss Hús Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, 2025. május 29. - június 4.

Friss Hús Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, 2025. május 29. - június 4.

More details
Blockchain és kriptovaluta a kereskedelmi ingatlanbefektetések területén

Blockchain és kriptovaluta a kereskedelmi ingatlanbefektetések területén

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője