2026. március 31., kedd - Árpád

Üzleti hírszerzés és biztonság

Elérkezett a jelszavak vége?

2023-02-28 2560

Se nem praktikus, se nem biztonságos a begépelt jelszó, miközben tombol a kiberbűnözés. A megoldást a mobiltelefonok jelenthetik. Ha Ön kérte már családtag segítségét egy online szolgáltatás jelszavának beállításához és nincs olyan emléke, amelyben valaha is felidézett egy jelszót, akkor tudja, hogy a jelszavak problémát jelentenek.

Ha Ön szokott megjegyezni jelszavakat, de az átkos „emlékezz a jelszavamra” csekkboxok észrevétlenül leszoktatták erről, akkor Ön is érti, miért kongatják folyamatosan a harangot a jó öreg számítógépes jelszavak felett. Ha a kétfázisú azonosítás és a tömény frusztráció Ön szerint szinonimák, akkor Önt is érintheti, hogy jelszószabványokkal foglalkozó szakmai szervezetekben, a FIDO Alliance-ban és a World Wide Web konzorciumban is egyre világosabban körvonalazódik a kulcs mint alternatíva.

Kulcs az azonosításhoz

Egy belépőkulcs egy csapásra megoldja azt a problémát, hogy az ember nem csak primitív jelszót használ, de ugyanazt a primitív jelszót használja mindenütt. Ráadásul kiválóan véd az adathalász támadásoktól, mivel a trükkhöz használt kamu belépőoldal nem tudja felhasználni kulcs kódolt adatait.

Jelenleg a hardverkulcsot tekintik a legbiztonságosabbnak, de ma már mindenki rendelkezik olyan hordozható eszközzel, ami képes biometrikus azonosításra – ez az okostelefon, ami alkalmas ujjlenyomat- vagy arcazonosításra, PC-hez kapcsolva pedig jelkulcs-perifériaként működhet.

A belépőkulcs-technika elterjedése előtt nincs nagy akadály, hiszen beállt mögé az Apple, a Google és a Microsoft is. A Google az Android operációs rendszer révén másfél évtizedes tapasztalattal rendelkezik a mobilos azonosítás megoldásairól, kicsit meglepő is, hogy eddig kellett várni, de a Chrome böngészőjük tavaly december óta elfogadja a kulcsos azonosítást Windows és macOS alatt. Az okostelefon-piacon szintén érdekelt Apple maga is hozzáadta a támogatást a legújabb frissítéseiben az iOS 16 és a macOS Ventura alatt.

Jelszókezelő-programok fejlesztői, mint a 1Password vagy a Dashlane, tavaly ősz óta tesztelik és promotálják a külső hardverről érkező jelkulcsokat. A jelkulcsokat elfogadó szolgáltatók között van az eBay, a PayPal és a Microsoft. Úgy tűnik tehát, hogy minden adott ahhoz, hogy 2023 legyen az év, ami megrengeti jelszót, ahogy eddig ismertük.

I Forrás: index.hu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Március 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Tartalom galéria

Erősíti vezetői csapatát a WING: áprilistól dr. Walter Katalin a magyarországi vezérigazgató

Erősíti vezetői csapatát a WING: áprilistól dr. Walter Katalin a magyarországi vezérigazgató

More details
Zár, Kulcs és Autóelektronikai Expo & Konferencia, 2026. április 11.

Zár, Kulcs és Autóelektronikai Expo & Konferencia, 2026. április 11.

More details
Fire ProTech Summit, 2026. május 7-8.

Fire ProTech Summit, 2026. május 7-8.

More details
GreenTech Zalaegerszeg, 2026. május 28–29.

GreenTech Zalaegerszeg, 2026. május 28–29.

More details
Sustainable World, 2026. szeptember 8.

Sustainable World, 2026. szeptember 8.

More details
Debrecen Economic Forum, 2026. június 9.

Debrecen Economic Forum, 2026. június 9.

More details
Portfolio X-Cycling Day, 2026. június 2.

Portfolio X-Cycling Day, 2026. június 2.

More details
AI in Energy, 2026. május 27.

AI in Energy, 2026. május 27.

More details
Portfolio Investment Day, 2026. május 12.

Portfolio Investment Day, 2026. május 12.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője