2025. március 12., szerda - Gergely

Kereskedelem

Jönnek a kötelező akciók: valóban olcsóbbak lesznek az élelmiszerek a boltokban?

2023-05-31 1305

Bár Franciaországban arról is vita van, hogy hoztak-e egyáltalán érdemi árcsökkenést a fakultatívan kötelező kiskereskedelmi akciók, egy eredményt viszont mindenki elismer: a legolcsóbb termékek elérhetőségével segítettek az alacsony jövedelmű háztartások anyagi helyzetén. Magyarország számára intő jelek is látszanak, mivel a francia inflációt nem törte le a rendszer, sok beszállító árat emelt, hogy bevédje magát a későbbi veszteségektől.

Franciaországban a márciusi 5,7%-ról áprilisban 5,9%-ra emelkedett az infláció. Az Európai Unióval harmonizált fogyasztói árindex alapján mért francia inflációs szint 6,9% volt. Az élelmiszer-infláció 15%-os volt a márciusi 15,9% után. Bár az infláció csökkent, de nehéz lenne ezt a kormány által, a kiskereskedelmi cégekkel közösen végrehajtott infláció-ellenes negyedév (anti-inflation trimestre) néven futó, a magyar kötelező akciók mintájául szolgáló programnak tulajdonítani - olvasható a Portfolio oldalán. Bruno Le Maire gazdasági miniszter ugyanis arról állapodott meg, hogy minden termékkörben kell akciós ajánlatokat tenniük a boltoknak, amelynek legalább 10%-kal kell olcsóbbnak lennie, mint a második legolcsóbb azonos kategóriájú árucikknek. Bár ekkora áresés nem látszik az élelmiszereknél - még az alkategóriákban sem -, de összességében a francia kormány sikerként könyvelheti el a kötelező akciózást, csak épp nem az infláció elleni harcban.
 
A szegények megélhetési körülményei nem romlottak

A francia kormány szerint a forgalmazói adatok elemzése azt mutatja, hogy a rendszer március közepi bevezetése óta a termékárak mintegy 13%-kal csökkentek. A legtöbb márka önkéntesen alkalmazta ezt a rendszert, hogy az alapvető szükségleti cikkek és mindennapi felhasználású termékek széles skáláján elérhető áron tartsa az árakat. Az a magyar mintában szintén követendő lesz, hogy a francia Verseny-, Fogyasztóvédelmi és Csalás Elleni Főigazgatóság (DGCCRF) aktívan nyomon követi az árak alakulását, és biztosítja a résztvevő márkák által tett kötelezettségvállalások betartását. A DGCCRF a Gazdasági Versenyhivatal francia megfelelőjeként folyamatosan bírságol, ha valótlan akciókat hirdetnének a boltok.

I Forrás: agrarszektor.hugrarszektor.hu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tartalom galéria

Red Bull Showrun Budapest, 2025. szeptember 20-21.

Red Bull Showrun Budapest, 2025. szeptember 20-21.

More details
Paradigmaváltás az adózásban: így vizsgálódik a NAV

Paradigmaváltás az adózásban: így vizsgálódik a NAV

More details
Megjelent Magyarország legátfogóbb Z generációs kutatása

Megjelent Magyarország legátfogóbb Z generációs kutatása

More details
A NEMO Alap duplázza portfólióját

A NEMO Alap duplázza portfólióját

More details
Az európai ingatlanbefektetések meghaladják az 50 milliárd eurót 2025 első negyedévében

Az európai ingatlanbefektetések meghaladják az 50 milliárd eurót 2025 első negyedévében

More details
Müpa 20: szülinapi hétvége 2025. március 15-16-án

Müpa 20: szülinapi hétvége 2025. március 15-16-án

More details
Tavaszi séták cseresznyevirágzáskor

Tavaszi séták cseresznyevirágzáskor

More details
Halfesztivál Velencén, 2025. március 14-15.

Halfesztivál Velencén, 2025. március 14-15.

More details
Oldtimer Show Budapesten, 2025. április 12-13.

Oldtimer Show Budapesten, 2025. április 12-13.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője