2026. március 26., csütörtök - Emánuel

Üzleti hírszerzés és biztonság

Szinte bárki kapható céges bűncselekmény elkövetésére

2025-02-05 3679

A megkérdezett magyarok többsége szerint szinte bármelyik vállalati dolgozót rá lehetne venni gazdasági bűncselekményre, például sikkasztásra vagy csalásra. A Ragány Ügyvédi Iroda és az Europion piackutató közös felmérése alapján, amelyet az index.hu-n publikáltak, a legtöbben ötszázezer és ötmillió forint közé teszik azt az összeget, amiért egy munkavállaló megfontolná, hogy visszaélést kövessen el a munkahelyén, vagy hagyná, hogy megvesztegessék.

A felmérésben résztvveő magyarok többsége egyértelműen úgy véltei, hogy a vállalati dolgozók jelentős része hajlandó lenne gazdasági bűncselekmények, például sikkasztás vagy csalás elkövetésére. A Ragány Ügyvédi Iroda és az Europion piackutató közös kutatása alapján a megkérdezettek szerint az az összeg, amelyért egy munkavállaló megfontolná a törvénysértést vagy a megvesztegetést, általában 500 ezer és 5 millió forint között van.

A válaszadók 48%-a szerint a gazdasági bűncselekmények gyakoriak a hazai cégeknél, míg több mint egyharmaduk úgy véli, hogy ezek szinte mindennaposak. A leggyakoribb bűncselekmények közé a sikkasztás (45%), a költségvetési csalás (43%), a pénzmosás (39%), a gazdasági csalás (33%), a hűtlen kezelés (27%) és a vesztegetés (26%) tartoznak.

A megkérdezettek kétharmada szerint egy gazdasági bűncselekmény, például vesztegetés elkövetéséért Magyarországon 1-5 év közötti börtönbüntetésre lehet számítani. Minden ötödik válaszadó ennél is szigorúbb büntetést feltételez, míg 10% kevesebb mint egy év szabadságvesztéssel számol.

A kutatásban részt vevők szerint a gazdasági bűncselekmények visszaszorítása érdekében szigorúbb szabályozásokra és hatósági ellenőrzésekre (29%), valamint a vállalati átláthatóság növelésére (24%) lenne szükség.

Ragány Zoltán, a Ragány Ügyvédi Iroda vezetője kiemelte, hogy a bíróság által kiszabott büntetés mértéke számos tényezőtől függ, mint például a bűncselekmény súlyossága, az elkövető előélete és az együttműködési hajlandóság. Hozzátette, hogy egy tapasztalt védőügyvéd jelentősen befolyásolhatja az ítélet kimenetelét és a tárgyalás időtartamát.

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Március 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Tartalom galéria

Több mint 15 millió forint értékű képzési pályázat nyílt meg a végzős diákok számára

Több mint 15 millió forint értékű képzési pályázat nyílt meg a végzős diákok számára

More details
Erdélyi napok, erdélyi ízek fesztivál a Skanzenben, 2026. március 27-29.

Erdélyi napok, erdélyi ízek fesztivál a Skanzenben, 2026. március 27-29.

More details
Sakura Ünnep az ELTE Füvészkertben – 2026

Sakura Ünnep az ELTE Füvészkertben – 2026

More details
KávéBár Bazár, 2026. március 28-29.

KávéBár Bazár, 2026. március 28-29.

More details
Sonkafesztivál Bábolna, 2026. március 29.

Sonkafesztivál Bábolna, 2026. március 29.

More details
Green Future Conference, 2026. április 23.

Green Future Conference, 2026. április 23.

More details
Bécsi klasszikus dallamok az Unicum Házában, 2026. március 31.

Bécsi klasszikus dallamok az Unicum Házában, 2026. március 31.

More details
Mit tehetünk a szemünket veszélyeztető környezeti hatások ellen?

Mit tehetünk a szemünket veszélyeztető környezeti hatások ellen?

More details
Rekordévet zárt a Cordia

Rekordévet zárt a Cordia

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője