2025. május 12., hétfő - Pongrác

Turizmus

Sorra zárnak be a magyar szállodák, ami megmarad, az pedig brutálisan megdrágulhat

2022-12-02 823

Az inflációs válság a magyar szállodákat sem kíméli. Az energia és az élelmiszer drágulása több szállodát is bezárásra kényszerített, a fennmaradó szállásadók pedig jelentősen megnövelhetik áraikat. Már ameddig a kereslet nem hagy alább.

Az elmúlt hónapokban több szálloda – többek között a Danubius Hotel Hungaria, a soproni Hotel Lövér és a debreceni Lycium is bezárta a kapuit – több szállásadó pedig az átmeneti üzemszünet mellett döntött, hogy átvészelje a téli hónapokat. Van olyan hotel, ahol ötszörösére nőttek a rezsidíjak, még a szerencsésebbek is három-négyszeres emelkedéssel szembesültek. A G7 körképe.

Az energia és az élelmiszer ára mellett a munkaerő is megdrágult: a szállodaiparban amúgy alacsony bérszínvonal most sok helyen több mint 10 százalékkal nőtt, és hallani olyan hotelekről is, ahol idén már másodszorra emeltek a fizetéseken.

A fennálló helyzet miatt a szallas.hu adatai szerint október végéig a hotelek kevesebb mint egy százaléka jelezte, hogy végleges bezárást tervez vagy már be is zárt, és ennél sokkal több szállásadó tart majd téli üzemszünetet. Baldauf Csaba, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke azt saccolja, hogy a vidéki szállodák 20-25 százaléka is bezárhat az év elején.
Kevés szálloda marad nyitva, de amelyik igen, az árat emel

A szűkülő kínálat és a megnövekedett költségek mind egy irányba mutatnak: a fennmaradó hoteleknek muszáj jelentősen emelniük az áraikon. Míg a fővárosban eddig euróban 10 százalék körül lehetett a drágulás, forintban 20-25 százalékkal nőttel meg az árak. A vidéki szállásadóknál 20-30 százalék körüli az átlagos áraemelkedés, amit forintban érdemes számolni, hiszen ők elsősorban a belföldi turizmusra építenek.

A G7-nek nyilatkozó piaci szereplők azt is elmondták: a megemelt szobaárak közel sem fedezték a megnövekedett költségeket. A bérek rendezéséhez nagyjából 25 százalékos áremelésre lenne szükség.

A kereslet egyelőre masszívan megmaradt, így az áremelésnek sincs akadálya – a legnagyobb piaci szereplők a dinamikus árazást alkalmazzák – de a szállásadók tartanak tőle, hogy egyik pillanatról a másikra visszaesik az érdeklődés, ha az utazók szembesülnek az infláció mértékével.

| Forrás: g7.hu / forbes.hu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Május 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Tartalom galéria

Lassulást jelez a szlovák ipariingatlan-piac

Lassulást jelez a szlovák ipariingatlan-piac

More details
Cégek ellen is folyhat büntetőeljárás?

Cégek ellen is folyhat büntetőeljárás?

More details
Ez motiválja legjobban a magyar vásárlókat egy friss kutatás szerint

Ez motiválja legjobban a magyar vásárlókat egy friss kutatás szerint

More details
Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Teljesen gluténmentes konyha a Balatonnál: egyre többen keresik a biztonságos étkezést

Teljesen gluténmentes konyha a Balatonnál: egyre többen keresik a biztonságos étkezést

More details
Dubai Ingatlan Expo Budapesten, 2025. május 14-16.

Dubai Ingatlan Expo Budapesten, 2025. május 14-16.

More details
Műtárgyak Éjszakája Fesztivál, 2025. május 22-24.

Műtárgyak Éjszakája Fesztivál, 2025. május 22-24.

More details
Mire számíthatnak idén a lakásvásárlást tervezők?

Mire számíthatnak idén a lakásvásárlást tervezők?

More details
A lengyel ingatlanbefektetési piac lendülete 2025 elején is töretlen

A lengyel ingatlanbefektetési piac lendülete 2025 elején is töretlen

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője