2025. június 24., kedd - Iván

Versenypiaci hírek

Megjelent! Ingatlanügyletek adózása, számvitele

2021-09-30 361

Az ingatlanügyletek sosem egyszerűek, mindegy, hogy éppen az eladói vagy a vevői, bérbeadói vagy bérlő oldalon állunk. Az illeték, az áfa, a társasági adó és az szja szabályai számos kérdést felvetnek egy-egy ügylet megítélésekor, és akkor még a számviteli szabályokról szó sem esett. Jelen kiadványunkban ezeket a kérdéseket igyekszünk összefoglalni.

A legegyszerűbb talán az a helyzet, amikor magánszemélyként vásárolnánk ingatlant. Ilyenkor valóban nincs sok feladat, kivéve, ha valamilyen illetékkedvezményt vennénk igénybe, vagy ha hitelből finanszíroznánk a vételt.

A hitelügyletek eleve összetett problémát jelentenek, főleg akkor, ha a vásárláshoz valamilyen családtámogatási kedvezményt is igénybe tudunk venni. Milyen lehetőségek állnak rendelkezésre, milyen hitelek és támogatások segítik a lakáshoz jutást? Mekkora önerő kell a vásárláshoz és hogyan kell azt kiszámolni? Megéri-e előtörleszteni a hiteleket? Ezekre a kérdésekre is igyekszünk választ adni.

Jóval bonyolultabb a helyzet, ha az ingatlant cégként vásároljuk vagy adjuk el. Hiszen ebben az esetben a számviteli szabályokat is figyelembe kell venni. De hogyan jelenjenek meg az ingatlanok a könyvekben? Megéri-e piaci árra értékelni az ingatlanunkat, vagy csak a baj van vele? Az ablakcsere beruházás vagy karbantartás? És hogyan lehet elszámolni a lift beszerelését?

Külön fejezet foglalkozik azzal, hogy hogyan kezeljük az áfát az ingatlanügyletekben. Alkalmazhatjuk-e a kedvezményes, ötszázalékos kulcsot lakóingatlan esetében? Mit kell figyelembe venni, mi nem lehet kedvezményes kulcsú? Mit kell tenni, ha az alapvetően áfamentes ügyletet mégis áfásként szeretnénk figyelembe venni?

A kiadvány az ingatlanügyleteket érintő valamennyi adónemet áttekinti, szakértő szerzőink pedig útmutatást nyújtanak abban, hogy adott ügylet esetén milyen adófizetési kötelezettséggel kell számolni. Az szja és az illeték mellett ugyanis szocho- vagy kivafizetési kötelezettséggel is számolhatunk. Az egy dolog, hogy adózni kell, az meg a másik, hogy milyen módon lehet ezt az adófizetést minimalizálni. Ezekre is ad javaslatokat jelen kiadványunk.

Ízelítő a kiadványban tárgyalt témakörökből:

• ingatlan-bérbeadás;
• csok, állami támogatások, bankhitelek;
• ingatlan értékesítése és áfaalanyiság;
• kiva, tao és ingatlanberuházás;
• garázs és lakóingatlan eltérő megítélése;
• osztalékfizetés ingatlannal;
• ingatlanvagyont terhelő illetékek.
 
I Forrás: adozona.hu
Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Június 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Tartalom galéria

Újabb bérlő költözik a Skylight Citybe

Újabb bérlő költözik a Skylight Citybe

More details
Zéró Karbon díj 2025

Zéró Karbon díj 2025

More details
Morgan Stanley: több mint 1 milliárd humanoid robot lehet használatban 2035-re

Morgan Stanley: több mint 1 milliárd humanoid robot lehet használatban 2035-re

More details
Market 30: megjelent az imázsfilm

Market 30: megjelent az imázsfilm

More details
Nyit Magyarország legbiztonságosabb széfszolgáltatása

Nyit Magyarország legbiztonságosabb széfszolgáltatása

More details
A mesterséges intelligencia az új résztvevő a vállalati meetingeken

A mesterséges intelligencia az új résztvevő a vállalati meetingeken

More details
Sikeresen zárult a „Passzold vissza, Tesó!” 2025-ös tavaszi kampánya

Sikeresen zárult a „Passzold vissza, Tesó!” 2025-ös tavaszi kampánya

More details
Bruce Willis után magyar arc került be egy globális kampányba

Bruce Willis után magyar arc került be egy globális kampányba

More details
Kiosztották az Év Célgépe 2025 díjakat

Kiosztották az Év Célgépe 2025 díjakat

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője