2026. április 11., szombat - Leó

Versenypiaci hírek

Friss kutatás: Évi 7 millió forinttal is többet kereshetnek a diplomások

2026-03-17 697

A Varsovia Egyetem 2026-os kutatása szerint Magyarországon az érettségizett átlagkeresethez képest egy alapdiploma (BA/BSc) átlagosan nagyjából 200.000 forintos (40 százalékos), egy mesterdiploma (MA/MSc) pedig már 450.000 forintos (közel 97 százalékos) kereseti előnyt jelenthet. A számítások alapján ez éves szinten – a végzettségi szinttől függően – megközelítőleg 2,8-6,8 millió forintos bérkülönbséget is jelenthet. Noll-Batek Frigyes, a Varsovia Üzleti és Alkalmazott Tudományok Egyetemének prorektora azt mondta: egy önköltséges alapképzés ára akár alig több mint egy év alatt visszahozható, mesterszinten pedig ennél is gyorsabban megtérülhet. A felmérés szerint a felsőfokú végzettség a bérek mellett a karrierlehetőségekre és a rugalmas munkavégzés esélyére is hatással van.

Sokan még mindig legyintenek, amikor a diplomáról esik szó, mondván: „ma már nem a papír számít, hanem a tapasztalat.” Csakhogy a munkaerőpiac számai mást mutatnak, a Varsovia Egyetem 2026-os friss kutatása azt mutatja, hogy Magyarországon a végzettségnek nagyon is konkrét, forintosítható hatása van.

A Varsovia Egyetem elemzése szerint az érettségizett átlagkeresethez képest egy alapdiploma, vagyis a BA/BSc átlagosan nagyjából 40 százalékos kereseti előnyt jelenthet, a mesterdiploma (MA/MSc) esetében pedig a bérprémium közel 97 százalék – vagyis a fizetés sok területen majdnem megduplázódhat. A végzettségi szintnek nagyon is konkrét, forintosítható hatása van, és ez már belépő szinten is megfigyelhető. A diplomás specialisták és a vezetők kezdő fizetése számos szektorban bruttó 600 ezer és 1 millió forint között indulhat a terület és a felelősségi kör függvényében.

Ráadásul diploma nélkül sokaknál eljön az a pont, amikor hiába a tapasztalat, a bér növekedése egyszerűen megáll. A számok alapján ez gyakran a nettó 450-500 ezer forintos sáv környékén történik. Diploma nélkül innen már nehéz továbblépni, míg a diplomások bére ekkor kezd el igazán meredeken emelkedni. A közép- és felsővezetői pozíciók is könnyebben elérhetővé válnak egy diploma birtokában.

Gyorsan visszahozza az árát a diploma

A Varsovia Egyetem 2026-os kutatásából kiderül, hogy a diploma jó befektetés: magas hozammal, gyorsan megtérül. A friss számítások kiindulópontja az érettségizett átlagkereset: a KSH-adatok alapján ez bruttó 587 352 forint körül alakul, miközben az alapdiplomások átlagosan bruttó 823 468 forintot, a mesterdiplomások pedig bruttó 1 155 117 forintot keresnek. Ez azt jelenti, hogy a különbség alapdiplomával havi bruttó 236 116 forint (éves szinten 2,83 millió forint), mesterdiplomával pedig havi bruttó 567 765 forint (éves szinten 6,81 millió forint) lehet az érettségizett szinthez képest.

A Varsovia-modell, amelynek lényege a rugalmas, nagyrészt online történő, ugyanakkor gyakorlatias képzés, így a tanulás miatti bevételkiesés nem jelent kockázatot. A kutatás alapján a legnagyobb „rejtett költség” – vagyis az, hogy valaki a tanulás miatt kiesik a munkából – ebben a modellben nem jelentkezik, mert a képzés munka mellett, hibrid formában is elvégezhető. A tandíj félévente – menedzsment alapszakon például – 345 ezer forint, hat félév alatt összesen 2 070 000 forint. A friss számítások szerint az alapdiplománál az érettségizett átlaghoz viszonyított havi bruttó bérkülönbség 236 116 forint, ami nagyságrendileg havi 157 ezer forintos nettó többletnek felel meg, így a teljes tandíj körülbelül 13 hónap alatt térülhet meg. Mesterszinten ez 377 ezer forintos nettó többletet jelenthet, így a megtérülés akár 3-4 hónapra is rövidülhet. Tízéves távlatban a számítások alapján az alapdiploma körülbelül 28,33 millió forint, a mesterdiploma pedig nagyjából 68,13 millió forint bruttó többletjövedelmet jelenthet az érettségizett átlaghoz képest; utóbbi esetben a kutatás szerint a befektetés nagyságrendileg 3300 százalékos, azaz 33x-os megtérülésként is leírható.

Diploma nélkül ritkább a home office lehetősége

A Varsovia Egyetem 2026-os kutatása nem csak a bérszintet nézi, hanem azt is, mitől lesz élhető egy foglalkozás. Ebben a diploma látványosan „szűr”: a rugalmasság a gyakorlatban végzettséghez kötött. A friss összefoglaló szerint a középfokú végzettségűek (érettségizettek) körében a rendszeres távmunka aránya nagyjából 2,1 százalék, miközben a diplomásoknál ez az arány megközelíti a 16 százalékot, bizonyos szellemi területeken pedig ennél jóval magasabb is lehet. Vagyis a home office sok esetben nem kedvezmény, inkább pozícióval és végzettséggel együtt járó lehetőség.

Noll-Batek Frigyes ezt így fogalmazza meg: „A végzettség ma már nemcsak a fizetésről szól, hanem a személyes szabadság és a rugalmasság alapja is. Míg az alapfokú végzettségűek elenyésző része dolgozhat otthonról, addig a diplomásoknál ez tíz és tizenhat százalék között mozog.” A prorektor szerint a diploma az üvegplafon ellen is véd: „A felsőfokú végzettség, mint egy Varsovia menedzsment diploma hatékony védelmet nyújt az ellen a beragadás ellen, ami sok középfokú végzettségű munkavállalót a karrierje derekán utolér.”

Online képzés mellett is új pályára állhat a karrier

„Sokan tévesen úgy gondolják, hogy a diploma megszerzése egyenlő a munkaerőpiacról való többéves kieséssel, ami hatalmas anyagi áldozattal jár. A hagyományos egyetemi modellekkel ellentétben azonban ma már léteznek olyan rugalmas, hibrid és online formátumok, amelyek a hallgatók valós élethelyzeteihez igazodnak – munka és család mellett is kiszámítható haladást téve lehetővé” – mondta a prorektor.

A fentieket támasztják alá a Varsovia Egyetemről alkotott vélemények is. Siklós Kata Gabriella, a Varsovia végzett hallgatója például nem azért ült vissza az iskolapadba, mert „bajban volt”, hanem mert érezte, hogy a rutinja beszűkíti. „A Varsovia diploma érvényességét mi sem igazolja jobban, minthogy munka mellett, online tudtam elvégezni a képzést, és ez nekem döntő volt. A tanórák és az ott felmerülő témák teljesen kimozdítottak a korábbi gondolkodásomból, és a döntéseim sokkal tudatosabbá váltak általuk” – mondja.

Sós-Nagy István, jelenlegi hallgató szerint a tanulás haszna nemcsak a diploma után jön meg: „A képzés nekem már most, a mindennapi munkámban is hasznos. Tudatosabban tervezek, költséget számolok, kockázatot mérek fel, nem érzésből döntök.” Vagyis a hallgatóknak a megtérülés már a diploma megszerzése során megjelenik, még ha nem is rögtön az első fizetési papírokon a hónap végén.

Noll-Batek Frigyes, a Varsovia Üzleti és Alkalmazott Tudományok Egyetemének prorektora szerint a legnagyobb félelem tipikusan nem az összeg, hanem az idő – pontosabban az, hogy a tanulás miatt valaki kiesik a munkából: „Azt látjuk, hogy a rugalmas, munka és család mellett is végezhető képzési forma valós igényre ad választ, és a hallgatói történetek is ezt igazolják vissza. Nem véletlen, hogy ezek a történetek nagy érdeklődést váltanak ki: a Varsovia Egyetem mögött álló csapat nemrég a Forbes Business Club Gálán elnyerte a Forbes BC „Legnépszerűbb Történet” díjat is.”

A Legjobb Történet díj az emberi történetek erejére helyezi a hangsúlyt. Azokat a történeteket ismerik el vele, amelyek másokat is inspirálnak, és megmutatják, hogy az üzleti sikerek mögött személyes küzdelmek, innovatív megoldások és maradandó hatás áll.

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Április 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Tartalom galéria

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Egyiptom turizmusa nevethet az iráni konfliktus végén

Egyiptom turizmusa nevethet az iráni konfliktus végén

More details
Mit tesz a whiskyvel az óceán? Világkörüli úton tesztelik az ital érlelésének új módszerét

Mit tesz a whiskyvel az óceán? Világkörüli úton tesztelik az ital érlelésének új módszerét

More details
Kutyás piknik, szakértői programok és jótékonyság egy helyen, 2026. április 19.

Kutyás piknik, szakértői programok és jótékonyság egy helyen, 2026. április 19.

More details
A terv–tény rés, ami milliókba kerül

A terv–tény rés, ami milliókba kerül

More details
Turizmus: nem csak visszatért, hanem átalakult

Turizmus: nem csak visszatért, hanem átalakult

More details
Lakásárak 2026-ban: mi áll valójában a drágulás mögött?

Lakásárak 2026-ban: mi áll valójában a drágulás mögött?

More details
Új exportplatform indul a Kamara stratégiai támogatásával

Új exportplatform indul a Kamara stratégiai támogatásával

More details
Lakásvásárlás: így válasszunk megfelelő méretet és elrendezést!

Lakásvásárlás: így válasszunk megfelelő méretet és elrendezést!

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője