2025. június 3., kedd - Klotild

A korrupció miatt kerülnek kétszer annyiba az autópályák

2009-11-04 1256
A GKI gazdaságkutató jelentése szerint a közbeszerzési eljárások háromnegyedében tapasztalható a korrupció. A Közbeszerzések Tanácsának készített kutatásról Papanek Gábor, a cég kutatásvezetője azt mondta, egyre jellemzőbb, hogy a korrupcióban nincs jelen a pénz...
...hanem a kapcsolatrendszer káros felhasználásával vagy ígérgetéssel jutnak kedvezőbb helyzetbe a pályázók. Hangsúlyozta azt is, hogy Magyarországon nem jár következménnyel egy korrupciós botrány, olyan szigorú büntetési tételekre lenne szükség, ami elrettenti a döntéshozókat, vállalatvezetőket.

A cég felmérésből kiderül, hogy az árdrágítás a közbeszerzési eljárások esetében a 25 százalékot is eléri. A rádiónk által megkérdezett szakértő úgy vélte, hogy nem minden eljárásban tapasztalhatjuk ezt a mértéket, de kétségkívül van, ahol
horribilis is lehet a drágulás.

Az autópálya-építésekről Papanek Gábor elmondta, hogy azok több mint kétszer annyiba kerülnek, mint más országokban.  A   GKI kutatásvezetője elmondta, hogy a korrupció sok esetben nem a gazdasági okokra vezethető vissza, hanem az esetenként teljesen betarthatatlan törvényekre. Hozzátette: a másik típusú okot a kapcsolati rendszerek káros összefonódása jelenti.

Papanek Gábor szerint sokkal szigorúbb törvényi szabályozásra lenne szükség. A jó nemzetközi példákat követve, jó lenne, ha következménye is lenne a tetteknek.

Amikor az amerikaiak például feltárták az Enron botrányt, akkor a felelősöket eszméletlen szigorúan megbüntették. Az akkori vezetőknek milliárddolláros kártérítést kellett fizetniük, az első számú felelős pedig szívrohamot kapott, amikor rájött, hogy mi vár rá. A vállalatvezetők így jobban meggondolnák tetteiket – vélekedett a rádiónk által megkérdezett szakértő. Hozzátette: azokat, akik pedig személyre szabottan írják ki a közbeszerzéseket börtönbe kellene csukni.

A GKI kutatásvezetője a pártfinanszírozással kapcsolatban megerősítette azt a vélekedést, hogy az a korrupció melegágya. Ez ellen ugyancsak az amerikai példát hozta fel Papanek Gábor, ahol a széleskörû dokumentációs kötelezettséggel tudják nyomon követni a folyamatokat. Hangsúlyozta: ha valaki akarja, mindent be lehet bizonyítani.

 

(Forrás: www.gazdasagiradio.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Június 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Tartalom galéria

Az Inter Cars Hungária Kft. tovább bővíti együttműködését a Prologisnál

Az Inter Cars Hungária Kft. tovább bővíti együttműködését a Prologisnál

More details
Álláskeresés nyáron? Készüljön extra körökre!

Álláskeresés nyáron? Készüljön extra körökre!

More details
Három fiatal, egy álom: így nőtt ki a semmiből az év hamburgerezője

Három fiatal, egy álom: így nőtt ki a semmiből az év hamburgerezője

More details
MI Expo, 2025. június 4.

MI Expo, 2025. június 4.

More details
BusinessFest, 2025. június 12.

BusinessFest, 2025. június 12.

More details
Ki kapja majd az uniós pénzeket az EU költségvetéséből? - 2025. június 11.

Ki kapja majd az uniós pénzeket az EU költségvetéséből? - 2025. június 11.

More details
ITexec konferencia, 2025. június 5-6.

ITexec konferencia, 2025. június 5-6.

More details
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum, 2025. június 4.

Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum, 2025. június 4.

More details
Mentes gasztrokaland a Víz, Zene, Virág Fesztiválon,  2025. június 27–29.

Mentes gasztrokaland a Víz, Zene, Virág Fesztiválon, 2025. június 27–29.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője