2025. június 10., kedd - Margit

Versenypiaci hírek

MNB: a bankok a fordulat jeleit érzékelik a lakossági hitelpiacon

2023-11-08 527

2023 harmadik negyedévében a hitelintézetek összességében változatlanul hagyták a vállalati hitelfeltételeket, melyeken az elkövetkező fél évben sem terveznek módosítani. A vállalati szegmensben a hitelkereslet folytatódó mérséklődéséről számoltak be a bankok. Az üzleti célú ingatlanhiteleken belül az irodaházak finanszírozási feltételein szigorítottak legnagyobb arányban a bankok, amely előretekintve is folytatódhat. A negyedév során a hitelintézetek egyedül a logisztikai központok finanszírozása iránt tapasztaltak élénkülő keresletet. A lakáscélú hitelek esetében nem változtak a hitelhez jutás feltételei, míg árazásukban lazítottak a bankok. A negyedév során a válaszadó intézmények mind a lakáscélú hitelek-, mind a fogyasztási hitelek iránt a hitelkereslet élénkülését tapasztalták, amelynek további erősödésére számítanak - derül ki az MNB közleményéből.

A Hitelezési felmérésre adott válaszok alapján 2023 harmadik negyedévében a bankok összességében nem változtattak jelentősen a vállalati hitelfeltételeken. Ugyanakkor a bizonytalan gazdasági kilátások és a szegmenst érintő kihívások miatt a nagy és közepes vállalatok körében a felárak növelését a bankok nettó értelemben vett 12 százaléka jelezte, a kis- és mikrovállalatok körében pedig a minimálisan megkövetelt hitelképességi szinten a bankok 21 százaléka emelt.

A válaszadó intézmények a következő fél évben sem terveznek érdemben változtatni a vállalati hitelsztenderdeken, a felszámított díjak terén azonban a bankok ötöde jelezte csökkentési szándékát a fokozódó piaci verseny miatt. 2023 harmadik negyedévében a felmérésben részt vevő bankok nettó értelemben vett 39 százaléka csökkenő hitelkeresletet tapasztalt a vállalati hitelek iránt, a hosszú lejáratú hitelek keresletcsökkenéséről pedig még nagyobb arányuk, mintegy kétharmaduk számolt be. 2023 negyedik és 2024 első negyedévére vonatkozóan már csupán nettó 6 százalékuk számol tovább csökkenő vállalati hitelkereslettel.

A teljes cikk: MNB: a bankok a fordulat jeleit érzékelik a lakossági hitelpiacon

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Június 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Tartalom galéria

Itt érdemes most nyaralót venni!

Itt érdemes most nyaralót venni!

More details
Párkapcsolati próbatétel is lehet a fürdőszoba-felújítás

Párkapcsolati próbatétel is lehet a fürdőszoba-felújítás

More details
Tiszta iroda javítja a közérzetet és növeli a munkahatékonyságot

Tiszta iroda javítja a közérzetet és növeli a munkahatékonyságot

More details
Itt érdemes most nyaralót venni!

Itt érdemes most nyaralót venni!

More details
Keresik az év fodrászát!

Keresik az év fodrászát!

More details
Hajófedélzetre költöznek a vállalati meetingek

Hajófedélzetre költöznek a vállalati meetingek

More details
A tiszta környezet csökkenti a hiányzást és erősíti a pszichés biztonságérzetet

A tiszta környezet csökkenti a hiányzást és erősíti a pszichés biztonságérzetet

More details
PontyShow, 2025. november 7-9.

PontyShow, 2025. november 7-9.

More details
Dental World, 2025. október 16-18.

Dental World, 2025. október 16-18.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője