2026. február 10., kedd - Elvira

Archívum

A kormány tudott a Mol-részvények orosz felvásárlásáról

2009-04-29 1089
Korábbi állításaival szemben a kormánynak volt előzetes információja a Mol-részvények felvásárlását célzó orosz akcióról, állítja Simicskó István, az országgyûlés nemzetbiztonsági bizottságának kereszténydemokrata elnöke.

Szerinte ezt részben Ficsor Ádám, a titkosszolgálatokat felügyelő miniszter is megerősítette. A kormányzat korábbi állításával ellentétben a nemzetbiztonsági bizottság ülésén kiderült, a szolgálatok a tranzakció előtt néhány nappal tájékoztatták a kormányt arról, hogy várhatóan gazdát cserél az OMV tulajdonában lévő 21,2 százalékos Mol részvénycsomag. "Kaptak tájékoztatást, lehetett érezni és tudni, hogy mi várható, és nem történtek meg azok a védelmi mechanizmusok, nem indították el azokat a folyamatokat, amelyek ellenlépésként ezt a tulajdonosi váltást megakadályozhatták volna" - mondta a bizottság elnöke, Simicskó István a testület keddi ülése után.

Ezt állítása szerint Ficsor Ádám, a titkosszolgálatokat felügyelő tárcanélküli miniszter is részben elismerte. Tóth Károly, a bizottság szocialista tagja is elismerte, hogy a kormány tudott a Mol-részvények iránti vásárlói szándékról, de szerinte két gazdasági társaság ügyletét nem lehetett megakadályozni. Szerinte akkor lenne baj, ha az állam és a szolgálatai nem tudtak volna az olajvállalat papírjainak eladásáról. Arról nem beszélt, hogy a kormány eddig miért tagadta, hogy tudomása volt az üzletről.

Ficsor Ádám szerint a tranzakció pontos részleteiről a nemzetbiztonsági bizottság zárt ülésén tényekkel alátámasztva bemutatták, hogy a tranzakciót megakadályozni nem volt lehetőség. Simicskó elmondása szerint az Információs Hivatal, vagyis a hírszerzés úgy tájékoztatta a bizottságot, hogy ők hitelt érdemlően jelezték a tranzakció bekövetkeztét.

A kormány képviselői két nappal az OMV birtokában lévő 21,7 százaléknyi Mol-részvény orosz kézbe kerülése után azt állították a külügyi bizottság meghallgatásán, hogy nem volt előzetes értesülésük az oroszok terveiről. Pedig Gyurcsány Ferenc márciusban, a tranzakciót megelőző három hétben az osztrák kancellárral és az orosz elnökkel is találkozott.

Simicskó arra a kérdésre nem felelt, hogy milyen lépéseket kellett volna tennie a kormányzatnak a tőzsdei tranzakció megakadályozásáért, csak annyit mondott, hogy van nemzetközi gyakorlata annak, hogy a tulajdonosi szerkezet ilyen változását részben megakadályozza vagy legalább megnehezítse egy kormány.

Ficsor Ádám korábbi nyilatkozatában, amit a bizottság üléséről távozóban adott, még nem beszélt arról, hogy a kormánynak tudomása volt a készülő üzletről. Azt mondta, abban egyetértés volt a bizottsági ülésen, hogy cél a nemzeti olajvállalat stratégiai függetlenségének a megőrzése. Az ezzel kapcsolatos részletekről viszont már volt vita, olyan vita, amely segítheti a kormányzat jövőbeni munkáját.

(Forrás: www.index.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Február 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  

Tartalom galéria

Steril lakónegyedek helyett működő városrészekre lenne szükség

Steril lakónegyedek helyett működő városrészekre lenne szükség

More details
Property Warm Up, 2026. február 19.

Property Warm Up, 2026. február 19.

More details
Portfolio Investment Day, 2026. február 24.

Portfolio Investment Day, 2026. február 24.

More details
VI. Esztétika Expo, 2026. február 14.

VI. Esztétika Expo, 2026. február 14.

More details
48. Utazás Kiállítás, 2026. február 19-22.

48. Utazás Kiállítás, 2026. február 19-22.

More details
34. BUDAPEST BOAT SHOW, 2026. február 19-22.

34. BUDAPEST BOAT SHOW, 2026. február 19-22.

More details
Karaván Szalon, 2026. február 19-22.

Karaván Szalon, 2026. február 19-22.

More details
E-bike Test&Show, 2026. február 19-22.

E-bike Test&Show, 2026. február 19-22.

More details
Planet Budapest fenntarthatósági kiállítás, 2026. február 25. – március 29.

Planet Budapest fenntarthatósági kiállítás, 2026. február 25. – március 29.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője