2025. július 13., vasárnap - Jenő

Versenypiaci hírek

Nagyon fájni fog a koronavírus-járvány a magyar gazdaságnak

2020-03-18 366

Egy hét alatt harmadszor rontotta a magyar gazdaság növekedési kilátásait az Erste Bank, a cég elemzői már csak 1,1%-os növekedést várnak 2020-ra. Ugyanakkor hozzáteszik, hogy az eurózóna recessziója mellett a régió néhány országában sem elképzelhetetlen gazdasági visszaesés. A költségvetés várhatóan igyekszik majd kihasználni a rendelkezésre álló mozgásteret, a GDP 2,5 százaléka lehet a hiány.

Tényleg nem lesz itt növekedés?

Már a múlt héten beszámoltunk arról, hogy a korábbi 3,6%-ról 3,3%-ra rontotta magyar növekedési becslését az Erste Bank 2020-ra azzal párhuzamosan, hogy a régió többi országában is romló kilátásokat fogalmazott meg. Ezt az előrejelzést húzták most még lejjebb, méghozzá erőteljesen két lépésben.

A BANK ELEMZŐI SZERINT AZ IDÉN MINDÖSSZE 1,1%-KAL BŐVÜLHET A MAGYAR GAZDASÁG, A 2021-ES NÖVEKEDÉS PEDIG 2,8%-OS LEHET.

Az elemzésben kiemelik, hogy egyre valószínűbbnek tűnik egy olyan forgatókönyv, mely szerint az eurózóna recesszióba csúszik 2020-ban, emiatt a kelet-közép-európai országok kilátásai is romlanak. Emellett hozzáteszik, hogy nem zárható ki, hogy a régió néhány országában is gazdasági visszaesést látunk majd.

Magyarországon az Erste arra számít, hogy a kiskereskedelmi forgalom növekedése a tavalyi 6%-ról 2,9%-ra fékez, az ipar viszont még ennél is jobban visszaeshet, mindössze 0,8%-os lehet a növekedés idén. Kérdés, hogy ebben számoltak-e már az Audi-gyár kedden bejelentett leállásával, ha nem, akkor azzal együtt könnyen negatív is lehet a magyar ipar idei teljesítménye.

A bank elemzői szerint a koronavírusnak már most látható gazdasági hatásai vannak: a nemzetközi beszállítói láncok összeomlottak, a szolgáltató szektorban pedig a turizmus és a vendéglátás lehet a legnagyobb vesztes. 

A gazdasági kilátások egyébként fokozatosan romlottak az utóbbi napokban, a múlt héten Varga Mihály pénzügyminiszter is arról beszélt, hogy akár 0,3 százalékos gazdasági visszaesés is várhat az idén az országra. Orbán Viktor miniszterelnök pedig arra kérte a kamarát, hogy április közepére-végére állítsanak össze egy tervet arról, mely szektorokat kell kisegíteni a koronavírus gazdasági hatásai miatt, illetve milyen célzott intézkedésekre lehet szükség. A kormányfő egyébként az MKIK múlt heti rendezvényén kimondottan pesszimista volt, szerinte „nincs A- és B-terv, csak C-terv van, mindenkinek ki kell lépni a komfortzónájából”, illetve kiemelte, hogy a járvány hatásait ellensúlyozó kormányzati csomagból mindenkinek ki kell majd vennie a részét.


A teljes cikk: Nagyon fájni fog a koronavírus-járvány a magyar gazdaságnak

 

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Július 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Tartalom galéria

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Átalakulóban a tartalomfogyasztás és – terjesztés világa

Átalakulóban a tartalomfogyasztás és – terjesztés világa

More details
Több millió állásra pályázó személyes adatait kotyogta el a McDonalds HR-chatbotja

Több millió állásra pályázó személyes adatait kotyogta el a McDonalds HR-chatbotja

More details
Az Egri Bor Ünnepe, 2025. július 10-12.

Az Egri Bor Ünnepe, 2025. július 10-12.

More details
Palacsintafesztivál, 2025. július 10-13.

Palacsintafesztivál, 2025. július 10-13.

More details
Bajai Halfőző Fesztivál, 2025. július 9-12.

Bajai Halfőző Fesztivál, 2025. július 9-12.

More details
Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok 2025. július 11-13.

Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok 2025. július 11-13.

More details
Országos Audi találkozó, 2025. július 11-12.

Országos Audi találkozó, 2025. július 11-12.

More details
Kékszalag Balatonfüred, 2025. július 10-12.

Kékszalag Balatonfüred, 2025. július 10-12.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője