2025. augusztus 1., péntek - Boglárka

Versenypiaci hírek

Ez nem csak a napenergia forradalma – ez a magyar valóság

2022-10-11 691

A korábbi években a több lábon állás, esetleg a fenntarthatóság szem előtt tartása sarkallta a magyar cégeket a napelemes rendszerek kiépítése felé, ma már a kőkemény valóság: egy átlagos, fémiparban működő vállalkozás például azért ruház be 20 millió forintot a saját napelemmel termelt áram használatára, mert 2023-tól az éves áramszámlája különben 3 millió forintról több mint 15 millió forintra nőne.

Az energiaárak emelkedése nem csak a rezsiköltségek szempontjából mozgatja a hazai vállalkozásokat. Néhány éve a cégek a több lábon állás részeként, esetleg a „zöld” üzenet hangsúlyozása miatt fordultak az akkor még drágának gondolt napelemes rendszerek felé, vagy pályázatokon keresztül egy szűkebb kör juthatott hozzá kedvezőbb feltételekkel, mára szinte mindenhol létkérdéssé váltak az alternatívenergia-megoldások, leginkább a napelemes rendszerek. A következő évek, évtizedek már egy olyan korszakot jelentenek, ahol a napelem ugyanolyan fontos részlet lesz egy ingatlan tervezésekor vagy a beköltözés előtt, mint bármilyen más építőipari rendszerelem, vagy beépítendő rendszer (hasonlóan az épületgépészethez), amivel már a tervezéskor, felújításkor számolni kell.

A lakosság rezsiköltségeinek emelkedésével párhuzamosan a már eddig is piaci árat fizető vállalkozások is forró ősz elé néznek: sokaknak a szolgáltatójával kötött villamosenergia szerződése ezekben a hónapokban jár le. Ezek a szerződések jellemzően 23-40 Ft/kWh árszinten voltak megkötve, ami kedvező volt egészen mostanáig, viszont az újonnan megkötött szerződések a korábbinál akár 5-10 szeres árakat (100-200 Ft/kWh) tartalmaznak. A Manitu Solar egyik, fémipari megmunkálással foglalkozó ügyfele eklatáns példa arra, hogy a magyar kisvállalati szektor szereplői miért tekintenek az egyetlen – akár a túlélést is jelentő – megoldásra a napelemes rendszer telepítésével: a cég eddig 27 forintot fizetett 1 kWh-ért, az új szerződés szerint már 130 forintot fog, amivel az évi 3,2 millió áramszámlája 2023-tól évi 15,6 millióra nő. Az általa megrendelt napelemes rendszer nettó 21 millió forintos beruházást igényel tőle, amivel 80 000 kWh éves termeléssel számolva évente 10 millió forintot spórol. A rendszer az új (és vélhetően a jövőben sem számottevően csökkenő) áramdíj-szinten alig két év alatt megterül és azt követően az áramköltsége szignifikánsabban kevesebb lesz.

Nem csak az áram egekbe emelkedő költsége tereli a vállalkozásokat a napelemes rendszerek felé. „A jelenleg földgázzal fűtő fogyasztók a gáz (most érzékelt) 8-9-szeres áremelkedése okán keresik a megoldást a villannyal való fűtésre való átállásra, aminek szintén része a napelemes rendszer bevezetése – itt jellemzően a napelemes rendszer bevezetésének költsége az egy éves gázszámla terhével (!) egyenlő ügyfeleink keserű tapasztalatai alapján.” – nyilatkozta Pete László, a Manitu Solar nagykereskedelmi üzletágvezető-helyettese.

A teljes cikk: Ez nem csak a napenergia forradalma – ez a magyar valóság

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

info@ogh.hu

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Augusztus 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Tartalom galéria

A második negyedévben zsugorodott az európai abroncspiac

A második negyedévben zsugorodott az európai abroncspiac

More details
Dobozok a rivaldafényben

Dobozok a rivaldafényben

More details
Munkahelyek után költözünk: Kelet-Nyugat tengelyen mozog a magyar munkaerő

Munkahelyek után költözünk: Kelet-Nyugat tengelyen mozog a magyar munkaerő

More details
Természet Operaháza - Tisza-tavi Fesztivál, 2025. augusztus 1-3.

Természet Operaháza - Tisza-tavi Fesztivál, 2025. augusztus 1-3.

More details
Paloznaki JazzPiknik, 2025. augusztus 2-ig

Paloznaki JazzPiknik, 2025. augusztus 2-ig

More details
Auer Fesztivál, 2025. augusztus 3-ig

Auer Fesztivál, 2025. augusztus 3-ig

More details
Erdélyi hét Gyulán, 2025. augusztus 3-ig

Erdélyi hét Gyulán, 2025. augusztus 3-ig

More details
THEALTER Nemzetközi Színházi Fesztivál, 2025. augusztus 2-ig

THEALTER Nemzetközi Színházi Fesztivál, 2025. augusztus 2-ig

More details
A közép- és kelet-európai gazdaságok lehetőséget látnak az EU–USA kereskedelmi megállapodásban

A közép- és kelet-európai gazdaságok lehetőséget látnak az EU–USA kereskedelmi megállapodásban

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője