2026. január 21., szerda - Ágnes

Versenypiaci hírek

Alapanyaghiány Európában – Hogyan tovább?

2022-05-19 741

Nemrég került megrendezésre a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság által szervezett Beszerzési Konferencia. A magyar ellátási lánc szakemberei, logisztikusok, beszerzők és vezetők együttesen keresték a szakterület egyik legsürgetőbb problémájára a választ: az alapanyaghiányra. Érintett ebben az acél is, mely többek között a fröccsöntő szerszámgyártás elengedhetetlen kelléke. A jelenlegi háborús helyzet miatt Európában súlyos és szerteágazó alapanyaghiánnyal kell számolni, hiszen Ukrajna a világ egyik legnagyobb acélexportőr országa.

Európa két fő acélellátója Oroszország és Ukrajna; a háborús helyzet következtében most mindkét ország akadozva tudja csak ellátni az alapanyag-szállítást. A gyártási folyamatok zökkenőmentes biztosítása érdekében a cégeknek most a szokásosnál is előbbre kell tervezniük, adott esetben érdemes kockázatelemzést végezniük, amely során átvilágítják az ellátási láncukat, és megnézik, hol vannak a kritikus pontok, hol okozhat problémát az alapanyaghiány.„Jelenleg nem az a kérdés, hogy a szükséges alapanyag mely forrásból szerezhető be kedvezőbb áron, hanem az, hogy bárhol is hozzáférhető-e” – hívta fel a figyelmet Varga Richárd Attila, az AGS Mérnökiroda Kft. tulajdonosa és ügyvezető igazgatója.

Gyártóipari trend: csökken a gyártások darabszáma

A fröccsöntő üzemek gyártósorai olyan termelési volumenre lettek kialakítva, amilyet a piac igényei az adott körülmények között indokolttá tettek, azonban az évek során nem követték a változások alakulását. Az itt készülő termékek darabszáma évről évre csökken, viszont a szerszámok költségei változatlanok maradtak, így összességében drágábban valósul meg a termelés.„Emlékezzünk vissza, 5-10 évvel ezelőtt félévente, évente cseréltünk mobiltelefont, tabletet vagy akár okosórát, mert a technológia olyan ütemben fejlődött, ami az embereket arra motiválta, hogy folyamatosan a legújabb készülékre váltsanak. Manapság a fejlesztések lelassultak, nem tudnak a gyártók sem teljesítményben, sem funkcióban jelentősen többet, újat nyújtani. Ennek az a következménye, hogy új termék vásárlása főként akkor következik be, ha a régi elromlik vagy használhatatlanul elavulttá válik, így kevesebb darabot adnak el egy-egy készülékből” – ismertette a szakember a trendet.A darabszámok csökkenése jellemző az okoskészülékek mellett a kisgépekre, de az autógyártásban is ugyanez a változás figyelhető meg az elmúlt évekhez képest.

Emelkednek a szerszámozási költségek

A műanyagipari termelés és megtérülés kalkulációinak alapját adják a műanyagiparban használatos öntőformák, vagyis a fröccsöntő szerszámok, melyek gyártási költsége nagyban befolyásolja a teljes bekerülési költség alakulását. Az elmúlt években tapasztalható tendencia, hogy a műanyag termékek életciklusa rövidül, és a teljes életciklus alatt gyártott darabszám is szignifikánsan csökken, a költségek emelkedését vonja maga után.„Az ipari szereplők, felismerve ezt a jelenséget, folyamatosan próbáltak olyan megoldásokat találni, amelyekkel a szerszámozási költség csökkenthető vagy optimalizálható. A gyártó cégekre hatalmas nyomás nehezedett, és a szerszámbeszerzések egy részét elkezdték Ázsiából intézni, ami ugyan kedvezőbb árat jelentett, viszont sokkal nagyobb rizikót eredményezett. Mindennapossá váltak a garanciális kérdések intézésének nehézségei, ugyanis az átlag magyar kkv cégek munkatársai többnyire nem rendelkeznek a szükséges nyelvtudással, és nemzetközi kereskedelemben szerzett tapasztalattal sem” – mutatott rá Varga Richárd Attila.

Szakmai kapcsolatokkal a megoldás is érkezik

Az AGS Mérnökiroda az európai mérnöktudást és garanciát ötvözi az ázsiai gyártás előnyeivel. Mivel gyártási tevékenységét Kínában végzi, ráadásul rendelkezik kinti leányvállalattal, az alapanyaghiány nincs hatással a működésére, rövid és hosszú távon is zökkenőmentesen biztosítani tudja ügyfelei számára a szerszámgyártást.„Kínában az acél ára nem emelkedett az elmúlt két évben. Stabilan elérhető és jó minőségű alapanyag áll rendelkezésünkre. Sokéves eredményes együttműködésünk a garancia arra, hogy megfelelő alternatíva lehetünk azok számára, akik az acélhiány áthidalására megbízható megoldást keresnek” – emelte ki az AGS Mérnökiroda Kft. tulajdonosa és ügyvezető igazgatója.

I Forrás: qubit.hu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Január 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Tartalom galéria

Budapest Central European Fashion Week, 2026.február 9–15.

Budapest Central European Fashion Week, 2026.február 9–15.

More details
Vezetett túrák a retail-innovációk gyors áttekintéséhez

Vezetett túrák a retail-innovációk gyors áttekintéséhez

More details
Heimtextil 2026: több top döntéshozóval erősítette globális karakterét

Heimtextil 2026: több top döntéshozóval erősítette globális karakterét

More details
Az AI-modellek mérete exponenciálisan növekszik, a hardveres infrastruktúra nehezen tartja a lépést

Az AI-modellek mérete exponenciálisan növekszik, a hardveres infrastruktúra nehezen tartja a lépést

More details
Téli közlekedés havas, jeges utakon – tíz alapelv, amely életet menthet

Téli közlekedés havas, jeges utakon – tíz alapelv, amely életet menthet

More details
Rekordszámú jelentkező a 3. Budapest SmartFesten

Rekordszámú jelentkező a 3. Budapest SmartFesten

More details
A Rolling Wireless meghosszabbítja és bővíti bérleti szerződését a budapesti Bartók Házban

A Rolling Wireless meghosszabbítja és bővíti bérleti szerződését a budapesti Bartók Házban

More details
Jakub Stanislavot nevezte ki közép-kelet-európai szállodaüzletágának vezetőjévé a CBRE

Jakub Stanislavot nevezte ki közép-kelet-európai szállodaüzletágának vezetőjévé a CBRE

More details
Közel 700 milliós beruházással indítja az évet az Sz. Variáns

Közel 700 milliós beruházással indítja az évet az Sz. Variáns

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője