2026. március 27., péntek - Hajnalka

Versenypiaci hírek

Hogyan tudunk egyszerre pénzt spórolni és a környezetet is védeni?

2021-09-21 690

A globális felmelegedés okozta klímaváltozás egyre égetőbb probléma világszerte, ezért kiemelten fontos, minden lehetőséget megragadjunk a mindennapokban a károsanyag-kibocsátás csökkentésére. A BDO Magyarország szakértője az autómentesség világnapja alkalmából rámutatott, miért éri meg duplán a hagyományos gépjárművek helyett a környezetkímélő megoldásokat választani: nem pusztán a környezetünket, de egyúttal a kiadásainkat is kíméljük.

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok alapján Magyarországon a gépjárművek üzemeltetésére számos különböző adónem vonatkozik. A gépjárműadó, a cégautóadó, a regisztrációs adó, valamint az üzemanyag vonatkozásában fizetendő jövedéki adó összességében számottevő kiadást jelenthet. A hazánkban bármilyen módon (például importált, közösségen belülről beszerzett és átalakítást követően első alkalommal forgalomba helyezett) forgalomba helyezett, gépjárművet regisztrációs adó terheli, melyet befolyásol befolyásolja az üzemanyag fajtája, a hengerűrtartalom, a környezetvédelmi osztályba sorolás, és az első forgalomba helyezés időpontja is. A regisztrációs adó alól mentesülnek a környezetkímélő (elektromos és nulla emissziós) járművek, az átmenetileg kivont járművek újbóli forgalomba helyezése.

Ezen felül a belföldi rendszámmal rendelkező gépjárművek tulajdonosai autójuk teljesítménye kapcsán kötelesek évente kétszer, márciusban és szeptemberben fizetni a vonatkozó illetéket, ez alól a hatályos szabályozás alapján a regisztrációs adóhoz hasonlóan mentesülnek a környezetkímélő járművek, valamint a súlyosan mozgáskorlátozott személyek gépjárművei (100 kW-os fogyasztás alatt, legfeljebb 13000 forint/adóév erejéig) is, és a használhatatlanná vált autók adókötelezettsége is szünetel.

Szintén meghatározó kiadást jelenthet az üzemanyagokra (pl. benzin, üzemanyag célú gázolaj és fö

gepjamruado mertek

ldgáz, LPG, bioüzemanyag, E85) vonatkozó jövedéki adó, amelyet ráadásul a földgáz és a kőolaj világpiaci ára is befolyásol.

Egy frissen forgalomba állított hagyományos gépjármű adóterhei egy év alatt számottevő kiadást halmozhatnak fel, emellett nem elhanyagolható tényező ezen autók környezetszennyező hatása sem, ami a belvárosi közlekedésre jellemző dugókban még hatványozottabb veszélyt jelent a megnövelt károsanyag-kibocsátás miatt” – fejtette ki Karácsony Balázs, a BDO Magyarország szakértője. „Az autómentesség világnapja remek alkalom arra, hogy átgondoljuk, milyen alternatív megoldásokat alkalmazhatunk, melyekkel egyszerre csökkenthetjük a szén-dioxid kibocsátást és költségeinket. A nagyvárosokban kézenfekvő megoldás, ha a tömegközlekedést vagy a kerékpárt választjuk, ezzel megkímélve magunkat a reggeli csúcsforgalom okozta frusztrációtól.

 Bár a tömegközlekedési hálózatok használata és a kerékpározás alternatívát jelenthetnek a nagyvárosokban és azok agglomerációiban élők számára, vidéken jóval többen kényszerülnek arra, hogy autóba üljenek a nagyobb távolságok miatt. Szerencsére ebben az esetben is alkalmazható környezeti és pénzügyi szempontból egyaránt kedvező megoldás. „A gépjárművekre vonatkozó adónemek többsége alól mentesülnek a környezetkímélő, elektromos vagy nulla emissziós gépjárművek, melyek jellegükből adódóan nem károsítják a környezetet. Egyre több autóbérléssel foglalkozó szolgáltatás részesíti előnyben az elektromos autók forgalmazását, így a környezettudatosságra törekvő polgároknak nem szükséges nagyobb összegeket fektetnie ezekbe az autókba – tette hozzá Karácsony Balázs. 

I Forrás: Pro/Lawyer Consulting

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Március 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Tartalom galéria

Több mint 15 millió forint értékű képzési pályázat nyílt meg a végzős diákok számára

Több mint 15 millió forint értékű képzési pályázat nyílt meg a végzős diákok számára

More details
Erdélyi napok, erdélyi ízek fesztivál a Skanzenben, 2026. március 27-29.

Erdélyi napok, erdélyi ízek fesztivál a Skanzenben, 2026. március 27-29.

More details
Sakura Ünnep az ELTE Füvészkertben – 2026

Sakura Ünnep az ELTE Füvészkertben – 2026

More details
KávéBár Bazár, 2026. március 28-29.

KávéBár Bazár, 2026. március 28-29.

More details
Sonkafesztivál Bábolna, 2026. március 29.

Sonkafesztivál Bábolna, 2026. március 29.

More details
Green Future Conference, 2026. április 23.

Green Future Conference, 2026. április 23.

More details
Bécsi klasszikus dallamok az Unicum Házában, 2026. március 31.

Bécsi klasszikus dallamok az Unicum Házában, 2026. március 31.

More details
Mit tehetünk a szemünket veszélyeztető környezeti hatások ellen?

Mit tehetünk a szemünket veszélyeztető környezeti hatások ellen?

More details
Rekordévet zárt a Cordia

Rekordévet zárt a Cordia

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője