2026. február 19., csütörtök - Zsuzsanna

Versenypiaci hírek

A fatelepeken csökkenhet az ár?!

2021-07-22 1123

Az építőanyagok árának drasztikus növekedése a kormányt is komolyan foglalkoztatja, ám az épületfa tekintetében nem valószínű, hogy hatást tud gyakorolni a politika a globális folyamatokra, vagy a külföldi áruk árának alakulására. Közben az amerikai tőzsdén már elindult az árcsökkenés, ami azonban még a magyar piacon nem érzékelhető egy ideig. A fenyő fűrészáru piacára rálátással rendelkező megszólalónk szerint viszont az európai piacon más folyamatok is zajlanak, ezért akár már ősztől várható egy lassú árcsökkenés… Merre lép itthon a faanyagok, épületfa kereslet-kínálata és látható-e már az alagút végén a fény?

A gazdasági hírek leginkább az amerikai árakkal és a globális piaci folyamatokkal foglalkoznak, amelyek a várakozások szerint leghamarabb fél éven belül érzékelhetők a magyar építőanyag piacán. Ez persze önmagában is örvendetes hír az építkezőknek és ingatlanfejlesztőknek, akárcsak az, hogy a kormányzati intézkedések is bizakodásra adnak okot. Igaz, főleg a cement, kavics, beton és hozzájuk kapcsolódó termékek esetén. 

A fenyő fűrészáru – például az építkezésekhez leggyakrabban használt gerenda, szarufa, deszka – árának tekintetében azonban a magyar kormány legfeljebb államközi megállapodással tudna valamit is elérni, mivel import termékekről van szó. Szerencsére azonban az európai piacról alapvetően jó híreket osztott meg egy piaci szereplő: a tapasztalataik, beszerzői kapcsolataik révén úgy látják, a fűrészáru ára elérte a tetőpontot, és a fűrészüzemeken feltöltődtek az árukészletek is. Ennek hatására már hazánkban is mindenki tud faanyagot beszerezni, nem kell bezárni a fatelepeknek áruhiány miatt, szemben a néhány hónappal ezelőtti állapotokhoz képest. Ráadásul a beszerzés során már a fatelepek, tüzéptelepek nincsenek rákényszerülve, hogy bármi áron megvegyék a faanyagot – ami szintén kedvez az építkezőknek, otthonfelújítást végzőknek. 

A kereslet tekintetében azért volt érezhető változás az elmúlt hónapban: a lakossági felhasználók, magánszemélyek érdeklődése érezhetően csökkent, ami a nyári szabadságokkal és talán a kivárással is összefügg. A megrendelés és a forgalom ennek ellenére ugyanakkora volt a megszólaló tapasztalata szerint, melyet az építőipari cégek megrendelései kompenzáltak. Az építkezések tehát nem álltak meg, a beruházók az idővel és az árakkal is versenyt futnak.

Az idén realizálódott – eddig – 120%-os árnövekedésből az említett okoknak köszönhetően elkezdődött egy fokozatos visszarendeződés, amely forrásunk szerint, ha apránként is, de szeptembertől már érezhető lesz a fatelepek áraiban is. December körül, a piac klasszikus „holtszezonjára” pedig az árcsökkenés mélypontját is elérhetjük becslések szerint. Ha minden a várakozások szerint alakul, akkor a jelenlegi 240 ezer forint/m3-es bruttó ár a 190-200 ezer ft/m3-es szintnél megállhat, ami ~20%-os csökkenést jelentene– tette hozzá a piaci szakértő.



I Forrás: CSOK Otthonteremtési Kedvezmények blogspot

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Február 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  

Tartalom galéria

Miért vált a gyerekvállalás sok nő számára szorongássá?

Miért vált a gyerekvállalás sok nő számára szorongássá?

More details
Műegyetemi Állásbörze 2026: így csökkenthető az állásszorongás

Műegyetemi Állásbörze 2026: így csökkenthető az állásszorongás

More details
Elektronikus aláírás féláron az önkéntes kamarai tagoknak

Elektronikus aláírás féláron az önkéntes kamarai tagoknak

More details
Az Eventrend Group portfóliójába kerül az ikonikus art deco nagykávéház

Az Eventrend Group portfóliójába kerül az ikonikus art deco nagykávéház

More details
2025-ben sem volt lehetetlen évekkel korábbi árakon lakást vásárolni

2025-ben sem volt lehetetlen évekkel korábbi árakon lakást vásárolni

More details
A bértranszparencia egy kultúraváltási sokk, amire a cégek többsége nem áll készen

A bértranszparencia egy kultúraváltási sokk, amire a cégek többsége nem áll készen

More details
Sajtos-kakaós-baracklekváros: ezek a legkedveltebb finompéksüti-ízek

Sajtos-kakaós-baracklekváros: ezek a legkedveltebb finompéksüti-ízek

More details
A hazai hobbikertészek stílusára hangolt kollekció debütált

A hazai hobbikertészek stílusára hangolt kollekció debütált

More details
Ingatlanüzemeltetés optimalizálása: technológia és innováció a fejlesztésekben

Ingatlanüzemeltetés optimalizálása: technológia és innováció a fejlesztésekben

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője