2026. február 27., péntek - Ákos, Bátor

Versenypiaci hírek

Már mosógépbe, kenyérpirítóba sem jut chip a hiány miatt

2021-05-03 558

Most már a mosógépeket és a kenyérpirítókat is fenyegeti a globális chiphiány, és nem csak a mobiltelefonok és egyéb szórakoztató elektronikai eszközök gyártóinak, valamint globális autógyáraknak okoz gondot a félvezetők szűkös készlete.

Hiánycikk kategóriába kerültek a modern élet megannyi eszközét működtető félvezetők. Már az év elején tele volt a sajtó azzal, hogy az autógyáraknak vissza kell fogniuk a termelést, mert nincs elég chip a kocsik elektronikájához.

 A pandémia miatt megugrott a kereslet ezekre az eszközökre, de a megbetegedések és karanténok miatt a nagy gyárak csökkentett kapacitással működtek. A válság elérte a tévék, háztartási gépek és mobiltelefonok gyártóit – és most már úgy tűnik, mosógéppől és kenyérpirítóból sem kerül annyi az üzletekbe és raktárházakba, mint számítottak rá. A Financial Times (FT) megjegyzi, hogy két népszerű márka, a dél-koreai Samsung és LG az áldatlan állapot nagy elszenvedője.

Előrejelzések szerint csak valamikor 2022-ben áll helyre a beszállítási lánc és pörög fel a termelés.

A Samsung áprilisban elkezdte csökkenteni mobiltelefon-alkatrész megrendeléseit, miután a világ legnagyobb chipgyártója még márciusban közölte: „komolyan kibillent az egyensúly a félvezetők kereslete és kínálata között”.

„Hiány van az app-processzorokból, a képernyőmeghajtókból és a kameraszenzorokból. Ennek eredményképp ebben a negyedévben visszaestek a Samsungtól származó megrendeléseink” – közölte egy nagy chipbeszállító nevét elhallgató képviselője.

„Elkerülhetetlen, hogy egyelőre visszaessenek az eladások, de várakozásaink szerint júniustól javulni kezd a helyzet” – tette hozzá.

A Samsung most potenciális gondokra számít a második negyedévben és emiatt a jövő évre halaszthatja új, zászlóshajónak számító mobilja piacra dobását.

A háztartási gépek gyártásában erősebb LG üzemeiben még nem okozott fennakadást a chiphiány, de a cég elismerte, hogy fennáll a veszély.

Egy kisebb, dél-koreai televíziógyárnál pedig azt mondták az FT-nek, hogy egyre nehezebb a fontos komponensek beszerzése és emiatt többet kell fizetni értük. Ennek nyomán kénytelenek voltak megemelni termékeik árát.

Hiány állt elő az egyszerűbb feladatokat ellátó – például mérlegekben, mosógépekben vagy kenyérpirítókban használt, primitívebb – processzorok piacán is, azért, mert ezek kevésbé számítanak fontosnak és ezeket a gyárak hátrább sorolták a gyártási prioritási listán – mondta az üzleti lapnak egy ágazati forrás. Most olyan helyzet alakult ki, hogy a dél-koreai chipgyártók teljes kapacitással működnek, de még így sem tudják kielégíteni a megugrott igényeket.

"Egyszerűen meghaladják kapacitásainkat a mobil-, tévé és más háztartási cikk-gyártók megrendelései" – mondta az FT-nek az Apple iPad-ekben használt félvezetőket előállító DB HiTek képviselője. A helyzet nyomán egy-egy cég egyszerre több chipgyártótól is rendel, közben a kínai 5G-technológiát sújtó további szankciókra készülő kínai cégek agresszíven elkezdték felhalmozni a chipeket, ami fokozza a hiányt.

 

(Forrás: www.infostart.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Február 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  

Tartalom galéria

Elbutulunk, ha nem pihenünk eleget?

Elbutulunk, ha nem pihenünk eleget?

More details
Most éri meg igazán egy használt lakásból új építésűre váltani

Most éri meg igazán egy használt lakásból új építésűre váltani

More details
KávéBár Bazár, 2026. március 28-29.

KávéBár Bazár, 2026. március 28-29.

More details
Pentagon: bármi áron megszerzik az egyik legnagyobb AI-cég szolgáltatását

Pentagon: bármi áron megszerzik az egyik legnagyobb AI-cég szolgáltatását

More details
Ausztrália csatlakozott az India AI Impact Summit nyilatkozatához

Ausztrália csatlakozott az India AI Impact Summit nyilatkozatához

More details
Bárány Napok – Gasztronómiai kaland 2026. március 28–29-én!

Bárány Napok – Gasztronómiai kaland 2026. március 28–29-én!

More details
Szavatolt biztonság – raktárak és lejárati idők

Szavatolt biztonság – raktárak és lejárati idők

More details
Magyarország egyik legnagyobb szélerőmű-beruházása indul

Magyarország egyik legnagyobb szélerőmű-beruházása indul

More details
Már inkább görgetnek, mint lapoznak az akcióvadászok: digitális fordulat az akciós újság fogyasztásban!

Már inkább görgetnek, mint lapoznak az akcióvadászok: digitális fordulat az akciós újság fogyasztásban!

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője