2025. szeptember 11., csütörtök - Teodóra

Lakóingatlan

Ingatlanpiac: látványosan visszaestek a tranzakciószámok

2022-07-19 718

Ezúttal elmaradhat a gyors felpattanás. Májusban és júniusban az év eleji szint kétharmadára csökkent az ingatlan adás-vételi tranzakciók havi száma. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa rámutatott, hasonló jelenségre legutóbb a koronavírus-járvány kirobbanását követő hónapokban volt csak példa, amit egy felpattanás követett, de ez most valószínűtlen. A szakember szerint a visszaesés okai között lehet a zöld hitelek felfüggesztése és az, hogy az emberek várják a jövő évi családtámogatási lehetőségek bejelentését.

Az orosz-ukrán háború kitöréséig tovább tartott a pörgés a hazai ingatlanpiacon, a rendkívül erős számokat produkáló januárt és februárt viszont előbb stagnálás, majd visszaesés követte.

Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa elmondta, a rendelkezésre álló adatok szerint májusban és júniusban mindössze az év eleji szint 60-70 százalékát sikerült realizálni a tranzakciószámokban, ami már egy jelentős különbség és a grafikonokon is látványosan megmutatkozik.

„Legutóbb a koronavírus magyarországi megjelenését követően, 2020 második negyedévében tapasztaltunk hasonlót. Akkor viszont ezt a nyáron azonnali visszapattanás követte, hiszen a legtöbben csak elhalasztották a pandémia miatt a vásárlást, amit hamar be is pótoltak. Most egészen más, amit látunk, ugyanis a kereslet tartósan beeshet” – értékelt.

A szakember úgy véli, azzal, hogy az újranyitás után szinte azonnal felfüggesztették április elején a zöld hitelek befogadását a bankok, sokan inkább kivárták. A családok pedig emellett azt is figyelik, hogy a kormány milyen lehetőségeket kínál 2023-ra. A jövő évi költségvetés tervezetéből ugyanis körvonalazódni látszik, hogy megmarad a családtámogatások rendszere. Továbbra is elérhető lesz a babaváró kölcsön, és újabb támogatási formákra is lehet számítani.

Kamatok és euróárfolyam

Kiemelte, a most már folyamatosnak mondható jegybanki kamatemelések szintén óvatosságra intették a vevőket.

„Jelenleg 6-7 százalékos kamat alatt már nem lehet hitelt felvenni, ami az eddigi 2-3 százalékos ráta után magasnak tűnhet, de ha jobban belegondolunk, mégsem az. 2005-ben a devizahiteleknek volt ekkora kamatlába, a forint alapú hitelekhez akkoriban 10-12 százalékkal lehetett hozzájutni. Arról nem beszélve, hogy a mostani kamatkörnyezet a legegészségesebb a piacnak, mert az a pénzintézeteknek és még az ügyfeleknek is megéri” – értékelt.

Gadanecz Zoltán szerint a befektetési céllal vásárlók zöme már túl van az adás-vételen, ami szintén hatással van a tranzakciószámokra. Hozzátette, sokan az ingatlanok mellett inkább devizában tartják a vagyonukat, a jelentős forintgyengülés miatt ugyanis euróban vagy dollárban tartva értékállóbb lehet a pénzünk.

Ezzel kapcsolatban megjegyezte, eljöhet az a korszak, hogy az autók és az ingatlanok árát is euróban adják majd meg a tulajdonosok. Példaként említette Romániát, ahol mostanra már ez számít sztenderdnek, mivel ott a többség már átváltja a fizetését euróra. Ha a magyar deviza rövidtávon nem tud erősödni, ennek van realitása hazánkban is, zárta gondolatait a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa.

I  Forrás: Üzleti Hírszerzés

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Szeptember 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Tartalom galéria

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
SELVA Skybar x Aston Martin Budapest: ikonikus együttműködés Budapesten

SELVA Skybar x Aston Martin Budapest: ikonikus együttműködés Budapesten

More details
Lakásvásárlás önerő nélkül - nem könnyű, de lehetséges

Lakásvásárlás önerő nélkül - nem könnyű, de lehetséges

More details
Az ágazati sajátosságok alakítják a skandináv munkahelyi és ingatlanstratégiát

Az ágazati sajátosságok alakítják a skandináv munkahelyi és ingatlanstratégiát

More details
Románia szállodapiaca felülmúlta a várakozásokat 2025 első félévében

Románia szállodapiaca felülmúlta a várakozásokat 2025 első félévében

More details
Kína megfigyelőgépezete és az amerikai techóriások – kronológia gyors áttekintés

Kína megfigyelőgépezete és az amerikai techóriások – kronológia gyors áttekintés

More details
Brain Bar 2025: a jövő üzleti és társadalmi dilemmái Budapesten

Brain Bar 2025: a jövő üzleti és társadalmi dilemmái Budapesten

More details
Mikor érdemes nekifutni az ingatlaneladásnak?

Mikor érdemes nekifutni az ingatlaneladásnak?

More details
Sóletfesztivál, 2025. szeptember 14.

Sóletfesztivál, 2025. szeptember 14.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője