2025. november 2., vasárnap - Achilles

Irodapiac

A pandémia ellenére is az irodaházak uralták a hazai ingatlanbefektetési piacot

2022-04-29 1379

A járványügyi helyzet a hazai ingatlanpiaci szektort is átalakította: a tavalyi évben komoly befektetői érdeklődés mutatkozott a logisztikai szegmens iránt, ugyanakkor a kiskereskedelmi és a vendéglátóipari ingatlanok háttérbe szorultak.

A világjárvány hatásai ellenére is az irodaházak bizonyultak a legnépszerűbb befektetési eszköznek – derül ki a Real Estate Intelligence Report 2022 című kiadványból, amelyben a DLA Piper Hungary szakértői mutatják be a hazai ingatlanpiacon elterjedt jogi gyakorlatokat, valamint az eladók és vevők közötti aktuális erőviszonyokat.

A DLA Piper Hungary éves ingatlanpiaci jelentése alapján az otthoni és a hibrid munkavégzés térhódítása mellett is jelentős maradt az irodaházak iránti kereslet. A jogi iroda közreműködésével lebonyolított tranzakciók mintegy 57%-ában irodaházak cseréltek gazdát, amely csupán 3%-os csökkenést jelent az előző évi adathoz képest.

A 2021-es év második legvonzóbb befektetési eszközének – 14%-os részesedéssel – a logisztikai ingatlanok bizonyultak, még úgy is, hogy a logisztikai parkok nagy része csupán néhány piaci szereplő tulajdonában áll. Továbbá az is megfigyelhető, hogy a járványhelyzet hatására szinte teljesen eltűnt az érdeklődés a kiskereskedelmi és vendéglátóipari ingatlanok iránt.

„2021-ben a magyar kereskedelmi ingatlanpiacot két fő tendencia jellemezte: rendkívül alacsony ingatlankínálat, valamint nagyszámú piacon kívüli tranzakció. Ennek eredményeként éles verseny alakult ki az elérhető ingatlanokért, ami csökkentette a hozamokat, különösen a logisztikai ingatlanok esetében” – tette hozzá Kui Szilárd, local partner, a DLA Piper Hungary ingatlanjogi csoportjának vezetője.

Az összes vételi tranzakció 73%-át – 12 százalékponttal többet, mint 2020-ban – hazai befektetők bonyolították le, amelyet többek között a pandémia miatti aggodalmak és az utazási korlátozások eredményezhettek. Ugyanakkor továbbra is élénk érdeklődés jellemzi a távol-keleti és közel-keleti ügyfeleket, esetükben azonban korlátozó tényező a kevés számú nagy értékű kereskedelmi ingatlan Magyarországon.

ESG szempontok az ingatlanpiacon

Az elmúlt időszakban a fenntarthatóság az ingatlanpiacra is begyűrűzött: a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontok évről évre egyre nagyobb szerepet játszanak a befektetők és a bérlők döntéseiben is. A fejlesztők gyakorlatilag rákényszerülnek arra, hogy az új „A” osztályú irodaházakra olyan zöld minősítést szerezzenek, mint a nemzetközileg elismert LEED vagy BREEAM besorolások.

„A fenntarthatóság ma már nem megkerülhető szempont az üzleti működés során. A célok mindenki számára egyértelműek – alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátás elérése, energiahatékonyság növelése, a bérlők számára megfelelő munkakörnyezet biztosítása –, így már nem az kérdés, hogy új ingatlan fejlesztés esetén rendelkezzen-e valamilyen zöld minősítéssel, sokkal inkább az, hogy a fenntartható működés hogyan tud az ingatlan teljes életciklusa alatt megjelenni” – mutatott rá Kui Szilárd.

| Forrás: realista.hu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« November 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Tartalom galéria

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
A Duna House belépett a dubaji ingatlanpiacra

A Duna House belépett a dubaji ingatlanpiacra

More details
Románia vezeti Európát az építőiparban – a szektor már a GDP közel 8%-át adja

Románia vezeti Európát az építőiparban – a szektor már a GDP közel 8%-át adja

More details
Új szegmensek formálása a közép-kelet-európai ingatlanpiacon

Új szegmensek formálása a közép-kelet-európai ingatlanpiacon

More details
Anyukától nyugdíjasig: sokaknak lehet rémálom a netezés

Anyukától nyugdíjasig: sokaknak lehet rémálom a netezés

More details
A zsúfolt plázákban a higiénia is közös felelősség

A zsúfolt plázákban a higiénia is közös felelősség

More details
Nem csak a férfiak küzdenek kopaszodással!

Nem csak a férfiak küzdenek kopaszodással!

More details
AI-chatbotok a banki ügyfélszolgálatban

AI-chatbotok a banki ügyfélszolgálatban

More details
Dübörög a retail szektor a szomszédban

Dübörög a retail szektor a szomszédban

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője