2025. június 10., kedd - Margit

Archívum

Koronavírus Magyarországon: összeroppanó építkezések, szabadesés a lakásoknál

2020-05-04 528

Az egymást érő építkezések és az elmúlt évek elszálló ingatlanárai is egyértelmű jelét adták annak, hogy a magyar gazdaság felfelé ívelt. Nem meglepő ez, hiszen mind az ingatlanügyletek, mind az építőipar erősen prociklikus ágazatok, a teljesítményük együtt mozog a gazdaság általános fejlődésével. 

Ebből következik, hogy a koronaválság idején ezek az ágazatok is szenvednek - hogy pontosan mennyire, ezt mutatjuk be az ágazati körképünk mostani cikkében iparági szereplők válaszaira támaszkodva. Az építőipar és az ingatlanügyletek ágazatok együttes hozzáadott-értéke a teljes nemzetgazdasághoz bőven 10% felett van, ezért a visszaesésük nagyban húzhatja lefelé a GDP-t.

AZ ÉPÍTŐIPAR HELYZETE A KORONAVÍRUS IDEJÉN

A koronavírus járvány berobbanása előtt tapasztalt gazdasági felívelésnek volt két csalhatatlan, minden átlagember számára szemmel látható jele: a nagyvárosokban zajló folyamatos építkezések és az elmúlt években elszálló ingatlanárak. Az építőipar és ingatlanügyletek erőteljes prociklikus gazdasági ágazatok,volumenváltozásuk jól leképezi a gazdaság általános kibocsátás-változását (nem minden ágazatra igaz ez) – ennélfogva a gazdaság visszaesése is hatással van rájuk.

Az építőipar szorosan kapcsolódik a többi nemzetgazdasági ágazathoz, hiszen a legtöbb vállalat beruházásai által érintkezik az ágazati szereplőkkel. Nemcsak a versenyszféra, de az állam beruházásai is ezen az ágazaton futnak keresztül, ez pedig a koronaválságban kifejezetten jó hír az építőipari szereplőknek. Az ingatlanügyleteknél némileg más a helyzet, ott a háztartások aktivitása sokkal inkább meghatározó.

A fenti ábrán látható, hogy cikkünkben vizsgált két ágazatnak együtt elég jelentős a hozzáadott-érték aránya a teljes nemzetgazdaságon belül – az ábrán narancsszínnel jelöltük ezeket.

Az építőipar évekig hasított, de 2020-ra befékezett

Az építőipar a tavalyi száguldás után már kifulladóban volt, minden bizonnyal az idei termelésnövekedés (ha egyáltalán lett volna) messze elmaradt volna a tavalyi szinttől. Ebben a helyzetben érte az iparágat a koronavírus, ami tovább csökkentheti a kibocsátást.

A teljes cikk: Koronavírus Magyarországon: összeroppanó építkezések, szabadesés a lakásoknál

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Június 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Tartalom galéria

Itt érdemes most nyaralót venni!

Itt érdemes most nyaralót venni!

More details
Párkapcsolati próbatétel is lehet a fürdőszoba-felújítás

Párkapcsolati próbatétel is lehet a fürdőszoba-felújítás

More details
Tiszta iroda javítja a közérzetet és növeli a munkahatékonyságot

Tiszta iroda javítja a közérzetet és növeli a munkahatékonyságot

More details
Itt érdemes most nyaralót venni!

Itt érdemes most nyaralót venni!

More details
Keresik az év fodrászát!

Keresik az év fodrászát!

More details
Hajófedélzetre költöznek a vállalati meetingek

Hajófedélzetre költöznek a vállalati meetingek

More details
A tiszta környezet csökkenti a hiányzást és erősíti a pszichés biztonságérzetet

A tiszta környezet csökkenti a hiányzást és erősíti a pszichés biztonságérzetet

More details
PontyShow, 2025. november 7-9.

PontyShow, 2025. november 7-9.

More details
Dental World, 2025. október 16-18.

Dental World, 2025. október 16-18.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője