2025. április 23., szerda - Béla

Archívum

Végnapjaikat élik a tradicionális irodák?

2012-04-01 631
A Colliers International legfrissebb, az OGH Hírügynökséghez eljuttatott tanulmánya, az Y Generáció irodabérlési igényeit vizsgálja annak tükrében, hogy vajon változik-e, és ha igen, milyen irányba a szokványos irodaterületekkel, megszokott elrendezéssel szembeni bérlői elvárás.

A csökkenő népesség, valamint az alternatív munkaállomások és módszerek – többek között a távmunka – elterjedése eredményezhetik-e azt, hogy a tradicionális irodák végnapjaikat élik?

A Colliers International Y Generáció (az 1980-as évek eleje után született generáció) által preferált irodaterülettel és elrendezéssel foglalkozó tanulmánya szerint nincs erről szó. “A Colliers véleménye szerint, a következő 20 évben az irodaterületekkel kapcsolatos igény nem változik majd számottevően” – mondta Mazsaroff Kata, az ingatlan-tanácsadó cég magyarországi irodájának bérlőképviseleti vezetője.  

Ez túlnyomó részben a munkavállalók irodaterülettel és annak elrendezésével kapcsolatban megváltozott igényének köszönhető, akik több közösségi területet és szellősebb elrendezést szeretnének. Ez az egy főre jutó megnövekedett irodaterület-igénnyel párosul, ami ellensúlyozza és kiegyenlíti a csökkenő népességnek és a rugalmas, irodán kívüli munkavégzésnek hatásait.   

“Nem gondoljuk, hogy a megváltozott bérlői igények és az irodákban dolgozók létszámának csökkenése összhatásában érzékelhető változás jelentene az irodaterület méretével kapcsolatos elvárásokban a következő 15-20 évre vetítve.” - mondta Damian Harrington, a Colliers International kelet-európai piackutatási igazgatója.

“Ami viszont már a jelenben is érzékelhető, és a jövőben is számítunk rá, az a bérelt irodaterület kialakításával kapcsolatos változások” – tette hozzá Mazsaroff Kata. “A megfelelő munkahely irodakialakítási stratégiája a jövőben egyre nagyobb hangsúlyt kap majd. Amikor egy modern cég új irodaterületet választ, az Y Generáció igényeit is figyelembe kell vennie. Az Avis Budget Group BSC esetében is ez fontos szempont volt, amikor a Skanska által fejlesztésre kerülő Green House-t választotta.”

A fejlesztők és bérbeadók részéről is kiemelt figyelmet igényel, hogy portfóliójukban tudjanak biztosítani a folyamatosan változó igényeknek megfelelő irodaterületet. “Nem csak jelenlegi és jövőbeli bérlőiknek lesz ez fontos, hanem egyre inkább saját alkalmazottaiknak is, mivel a munkavállalók közt egyre nagyobb arányban képviseltetik magunkat az Y Generáció tagjai” – összegzett Mazsaroff Kata.

A Colliers International legfrissebb, "A jövő irodaterületének és munkaállomásának kialakítása" c. tanulmányából néhány érdekesség:

• Cégek esetében az irodaterület optimalizációja (79%) és a költséghatékonyság (74%) a két legfontosabb ok, hogy alternatív munkaállomások és munkafolyamatok kerülnek bevezetésre.

• A munkavállalók részéről az otthonról történő munkavégzés (89%) és a mobil munkaállomás (82%) vezetik az alternatív munkavégzéssel kapcsolatos igények listáját.

• Az International Data Corporation kutatása alapján az alternatív munkamódszerek eszközeit használók száma meghaladta az egy milliárd főt, és évi 6%-os növekedést prognosztizálnak.

A teljes tanulmány, valamint a sorozat régebbi anyagai pdf formátumban angol nyelven letölthetőek a http://www.colliers.hu/content/view/272/375/lang,hu/ oldalról.

..................................................
Colliers International /OGH

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Április 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Tartalom galéria

A BRF közzétette a 2025 első negyedévére vonatkozó irodapiaci összegzését

A BRF közzétette a 2025 első negyedévére vonatkozó irodapiaci összegzését

More details
Akkor & Most Jármű Expó, 2025.április 26-27.

Akkor & Most Jármű Expó, 2025.április 26-27.

More details
BusinessFest, 2025. június 12.

BusinessFest, 2025. június 12.

More details
Digital Compliance, 2025. május 6.

Digital Compliance, 2025. május 6.

More details
ITexec konferencia, 2025. június 5-6.

ITexec konferencia, 2025. június 5-6.

More details
Automotive Summit, 2025. május 21.

Automotive Summit, 2025. május 21.

More details
Portfolio Investment Day, 2025. május 8.

Portfolio Investment Day, 2025. május 8.

More details
Nagyvállalati logisztikai konferencia, 2025. május 21-23.

Nagyvállalati logisztikai konferencia, 2025. május 21-23.

More details
Budapest100 építészeti-kulturális fesztivál, 2025. május 22-25.

Budapest100 építészeti-kulturális fesztivál, 2025. május 22-25.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője