2025. október 11., szombat - Brigitta

Archívum

Simor: olyan megoldás nincs, ami senkinek nem kerül pénzbe

2008-10-21 552
A jegybank Monetáris Tanácsa hétfői ülésén foglalkozott a pénzügyi válság magyarországi hatásaival - ismertette Simor András jegybankelnök, aki szerint a kiutat a közpénzügyi szabályozás elfogadása és a strukturális reformokkal a növekedés gyorsítása jelentheti.

A monetáris tanács ülését követő sajtótájékoztatón a jegybank elnöke főleg kérdésekre válaszolt, amelyek az ország kedvezőtlen megítélésére, a forint gyengülésére és a jövő évi költségvetésre vonatkoztak.

Hangsúlyozta, hogy az eddig megtett - kormányzati és jegybanki lépések - nem alapvetően a forint árfolyamának erősítését célozták, hanem azt, hogy a pénz- és tőkepiacok szegmensei mûködhessenek. Nem azért kötöttek megállapodást az Európai Központi Bankkal az 5 milliárd eurós hitellehetőségről, mert erre most szükség van, ezt végső "mentsvárnak" tekintik. A jegybank azonban figyelemmel kíséri a forint árfolyamát és, ha úgy látja, hogy az veszélyezteti az inflációs cél elérését, vagy a pénzügyi stabilitást, közbe fog lépni. Úgy vélte azonban ma még nem világos, hogy a forint gyengülése átmeneti, vagy trendszerû folyamatot jelent, de megerősítette: fundamentális okok nem indokolják a gyengülést.

Simor András alapvetően csalódottan jött el a nemzeti csúcsról, ahol véleménye szerint volt ugyan néhány biztató gondolat, de újdonságok nem hangzottak el. Mint mondta, nem érzi úgy, hogy a devizahiteleseket meg kellene menteni. Volt már ennél nagyobb forintárfolyam kilengés is, akkor sem nőtt meg jelentősen a hitelek törlesztőrészlete - indokolta. "Tudomásul kell azt is venni, hogy nincs ingyen ebéd, olyan megoldás nincs, ami senkinek nem kerül pénzbe" - tette hozzá.

Az ország kedvezőtlen megítéléséért különösen a 2002-2006 közötti rossz gazdaságpolitikát okolta, de ide sorolta a lakosság magas devizahitelállományát, illetve az ugyancsak magas rövid lejáratú külső adósságállományt is. A gazdaságpolitikában ugyan kedvező folyamatok indultak be, a piac azonban tart a visszarendeződéstől - mondta. Úgy vélte, hogy a piac túlértékeli a lakossági devizahitelek kockázatát, mivel Magyarországon a devizahitelezés sokkal konzervatívabban, szigorúbban folyt, mint más országokban.

A jegybankelnök szerint a csökkenő deficit ellenére is magas adósságállományon csak a növekedés gyorsításával lehet javítani. A lakossági devizahitelekhez hasonlóan túlértékeltnek nevezte a magas rövid lejáratú adósságállományt is. A piac nem veszi figyelembe, hogy ennek mintegy fele a magyar bankrendszer adóssága a saját anyabankjuk felé.

Simor András az adócsökkentéssel kapcsolatban kifejtette, hogy a jelenlegi helyzetben csak óvatosan lehet erről beszélni, úgy, hogy az ne veszélyeztesse a stabilitást. Szükség van ugyan a terhek csökkentésére, de csak a kiadáscsökkentéssel egy időben, vagy ez után nyílik rá lehetőség - mondta. Hozzátetette azt is, hogy a módosított költségvetésben csak néhány kiadáscsökkentő intézkedés történt, de ez csak annyira elég, hogy a deficitcélt néhány tized ponttal lejjebb lehessen vinni, ennek csak prezentációs célja van, így az idei év végétől az ország teljesítheti a maastrichti kritériumot és kikerülhet a túlzott deficiteljárás alól. "Ennek üzenetértéke van" - erősítette meg.

A tankönyvek szerint recesszió közeli állapotban a költségvetésnek költenie kell a növekedés fenntartásához, ez azonban Magyarországra nem igaz, a túl magas államadósság és költségvetési hiány miatt. Ezért a növekedést más eszközökkel, a strukturális reformokkal kell beindítani - mondta és remélte, hogy ezt a politikai erők is felismerik, csakúgy mint azt, hogy ebben a helyzetben mindenkinek kompromisszumot kell hoznia.

Ismét leszögezte, hogy az ország nem áll az államcsőd szélén, Izland és Magyarország között semmi hasonlóság nincs, Magyarországnak sokkal kisebb a folyófizetési mérleg hiánya, alacsonyabb a külső eladósodottsága, külkereskedelmi mérleg hiánya gyakorlatilag nulla, míg Izlandon a GDP mintegy 10 százalékát teszi ki. Magyarországon nincs ingatlanár-buborék, alacsonyabb az infláció, nagyobb a fedezettség az árfolyamkilengésekkel szemben és sokkal kisebb a bankrendszer mérete a GDP-hez képest, szerkezete egészséges, Magyarország továbbá az Európai Unió tagja - sorolta.

Kifejtette azt is, hogy ezekben a napokban az euró bevezetésének kérdésével nem foglalkoztak, de a jegybank álláspontja nem változott: továbbra is a gyors ERM II árfolyamrendszerbe lépés és euróbevezetés mellett áll.

(Forrás: www.hvg.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Október 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Tartalom galéria

Megnyílt Magyarország első LED-moziterme

Megnyílt Magyarország első LED-moziterme

More details
Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Újra HIFI SHOW Budapesten, 2025. november 15-16.

Újra HIFI SHOW Budapesten, 2025. november 15-16.

More details
Érdemes egyszerre több banknál is elindítani az Otthon Start hitelkérelmet?

Érdemes egyszerre több banknál is elindítani az Otthon Start hitelkérelmet?

More details
Milliárdosnak lenni már nem akkora szó, mint tíz éve

Milliárdosnak lenni már nem akkora szó, mint tíz éve

More details
Pozsony irodapiaca alkalmazkodik a rugalmas munkaterek iránti növekvő kereslethez

Pozsony irodapiaca alkalmazkodik a rugalmas munkaterek iránti növekvő kereslethez

More details
A szlovák kereskedelmi ingatlanpiac óvatos lendülettel lép be 2025 második félévébe

A szlovák kereskedelmi ingatlanpiac óvatos lendülettel lép be 2025 második félévébe

More details
A kisebb városok hajtják a retail parkok terjeszkedését Romániában

A kisebb városok hajtják a retail parkok terjeszkedését Romániában

More details
A Budapest ONE a legmagasabb fenntarthatósági minősítést érte el

A Budapest ONE a legmagasabb fenntarthatósági minősítést érte el

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője