2025. szeptember 15., hétfő - Enikő

Archívum

Őrületes munkaerőhiány sújtja a turizmust, de ez még nem minden

2021-08-23 700

A hazai szállodák és éttermek vezetői 20-30 százalékosra becsülik a magyar vendéglátást sújtó munkaerőhiányt. Van, ahol csak dupla bérért mennek vissza a korábbi munkavállalók néhány napra dolgozni úgy, hogy közben nem hagyják ott az új főállásukat. Szakértők szerint egymás elől szipkázzák el az embereket a szállodák. 40-50 ezer munkavállaló hiányzik a szektorból.

Az augusztus végétől október közepéig tartó programsorozat hozhatja el újra Budapestre a külföldi turistákat. Legalábbis, ebben reménykednek a Portfolio által megkérdezett szállodai vezetők. Ha a négy nagy esemény sem hoz jelentős belföldi, de főleg külföldi vendégeket a fővárosba, akkor a még ki nem nyitott hotelek és éttermek döntő többsége vélhetően jó ideig zárva marad.

Alig lehet szakácsot találni

A budapesti éttermek közül sokan szeptember elejére tervezik a nyitást, bízva a nagy fővárosi nemzetközi eseményekben. A koronavírus-járvány esetleges negyedik hullámától viszont sokan tartanak. Főleg az újabb zárásoktól való félelem miatt nehéz az esetlegesen újra nyitó éttermeknek munkaerőt találniuk. Komoly bizalmatlanság van az iparággal szemben. Szakácsot a legnehezebb találni, de vadászni kell az új pincérekre is. Abban bíznak, hogy a munkaerőpiaci helyzet javulni fog majd Budapesten a balatoni szezon végével.

Eközben az éttermeknek azzal is meg kell küzdeniük, hogy

a munkaerő minimum 20 százalékkal drágult, az alapanyagoknál pedig általában 10 százalékos volt a drágulás

– teszi hozzá a lap.

A Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke is arról számolt be, hogy nagy munkaerőhiánnyal küzdenek a vendéglátásban. A korábbi állások 20-30 százaléka betöltetlen az éttermeknél.

40-50 ezer ember hiányzik a szektorból, és a többségük vissza sem akar jönni

– érzékeltette a helyzetet az érdekvédelmi vezető. Hiány van nemcsak felszolgálóból és szakácsból, de mosogatóból, a catering cégeknél pedig beszerzőből és sofőrből. Kovács László is megemlítette, hogy fizetésemelési verseny van a szektorban. Sokan úgy jönnek vissza dolgozni a vendéglátásba, hogy csak pár napra kötelezik el magukat, és a korábbi napi bérük dupláját kérik. A „visszatérő dolgozók” inkább jövedelemkiegészítésként jönnek vissza, és az új főállásukat nem adják fel, mert tartanak attól, hogy a koronavírus esetleges újabb hulláma miatt újra zárniuk kell majd az éttermeknek és a hoteleknek.

A hotelek is küzdenek a létszámhiánnyal

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke azt mondta a Portfoliónak, hogy a hotelek is súlyos munkaerőhiánnyal küzdenek, és „nehéz megcsinálni ezt a szezont”. Szerinte mindenki küzd a szektorban. Nagyon kevés az olyan munkatárs, akik a szobák takarításával foglalkoznak, de vadászni kell a felszolgálókra és a műszaki karbantartó emberekre is.

Sok túlórával, illetve diákmunkásokkal pótolják a hiányzó embereket.

Elindult a bérverseny is az ágazatban. Baldauf Csaba azt mondta, hogy egymás elől szipkázzák el a dolgozókat a szállodák és bérverseny van a cégek között. „Az persze nem baj, hogy az ágazatban emelkednek a fizetések, de ezt már a szolgáltatások további áremelésével nem igazán lehet majd kitermelni, ezért ez a szállodák üzemi eredményességének rovására megy majd” – kommentálta a helyzetet Baldauf Csaba.

 

Forrás: infostart.hu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Szeptember 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Tartalom galéria

JOBVERSE Állásbörze, 2025. október 1–2.

JOBVERSE Állásbörze, 2025. október 1–2.

More details
Corvinus Career & Business Festival, 2025. október 7–8.

Corvinus Career & Business Festival, 2025. október 7–8.

More details
Műegyetemi Állásbörze, 2025. október 14-15.

Műegyetemi Állásbörze, 2025. október 14-15.

More details
HVG Állásbörze, 2025. november 5-7.

HVG Állásbörze, 2025. november 5-7.

More details
Fővárosi Állásbörze, 2025. szeptember 17-18.

Fővárosi Állásbörze, 2025. szeptember 17-18.

More details
Albánia kinevezte a világ első mesterséges intelligenciával működtetett miniszterét

Albánia kinevezte a világ első mesterséges intelligenciával működtetett miniszterét

More details
Az AI mint

Az AI mint "digitális besúgó"

More details
Készülnek az építőipar gépei is az őszi hajtásra

Készülnek az építőipar gépei is az őszi hajtásra

More details
Lengyelország irodapiaca : a kereslet erős, a kínálat történelmi mélyponton

Lengyelország irodapiaca : a kereslet erős, a kínálat történelmi mélyponton

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője