2025. október 15., szerda - Teréz

Archívum

Bővülő reptérrel, új helikoptergyárral és képzőközponttal fejlesztik Békést

2021-02-22 654

A hosszú távú cél egy repülőgépipari központ létrehozása; a békéscsabai repteret egy zéró emisszióval bíró Greenporttá alakítják át.Bővülő reptérrel, új helikoptergyárral és képzőközponttal fejlesztik Békést. „Békéscsabán és környékén tíz év múlva olyan környezet alakulhat ki, amilyet Kecskeméten a Mercedes beruházása indított el” – hangoztatta az innovációs és technológiai miniszter a Békés megyében tett látogatásán.

Palkovics László a körút során megtekintette a Gyulán épülő Airbus-gyárat is, ahol helikoptereket gyártanak majd. Békéscsabán pedig a helyi repülőtér fejlesztése mellett szakképzési kérdésekről egyeztetett, végül sajtótájékoztatót tartott a Békéscsabai Szakképzési Centrumban.

Repülőgépipari központot akarnak létrehozni a térségben

Szavaiból kiderült, a békéscsabai repülőtér fejlesztésének előkészítésére tavaly év végén 154 millió forintot biztosított a kormány, jelenleg dolgozzák ki a részletes terveket. Az MTI információi szerint szó van a futópálya 1800, illetve 2500 méteres meghosszabbításáról is. A tényleges munkálatok várhatóan jövőre indulnak.   

Ezzel kapcsolatban Palkovics László úgy fogalmazott: a repülőteret alkalmassá kell tenni cargo és business utazásokhoz is, ez magával hozza, hogy sport céloknak is meg fog felelni. Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere elmondta,

a repülőtérnek regionális szerepet szánnak, zéró emissziójú, úgynevezett Greenportot terveznek kialakítani, amely a legkorszerűbb irányítástechnikával és kiszolgáló létesítményekkel rendelkezik. 

Palkovics László kifejtette, a projekt egy átfogó fejlesztésnek a része, melyben a magyarországi hadiipar újraélesztése a kormányzat célja. E szempontból hat területre osztották Magyarországot, a repülőgépipar központja Békéscsaba és Gyula lehet. Ehhez fejleszteni kell a békéscsabai repülőteret, emellett biztosítani kell egyetemi és szakképzési szinten is a megfelelő repüléstechnikai oktatói tudást, továbbá szükség van a képzési eszközpark fejlesztésére és a már elvándorolt szakemberek visszacsábítására.

Ez a fajta képzés jelenleg csak külföldön kapható meg

A miniszter arra is kitért, hogy a Békéscsabai Szakképzési Centrum (BSZC) Trefort Ágostonról elnevezett tagintézményében folyik a közel 2,2 milliárd forintos fémipari képzőközpont kialakítása. Ez a térség legmodernebb méréstechnikai és anyagvizsgáló laboratóriuma, automatizációs és szimulációs kabinetje lesz.

A központ létrehozásának szükségességét kifejezetten a Gyulára települő Airbus-beruházás vetette fel, a cég számára itt képzik majd a szakembereket. Ide mintegy egymilliárd forintból olyan eszközöket telepítenek, amelyek kezelését jelenleg főként külföldön lehet megtanulni.  

Utoljára 42 éve jött létre termelőüzem Gyulán

A miniszter elmondása szerint egyetemi szinten a Békésben jelen lévő Gál Ferenc Egyetem és partnerei, a Budapesti Műszaki Egyetem, a Debreceni és a Szegedi Tudományegyetem "meg tudják jeleníteni a képzés elemeit".   

Görgényi Ernő, Gyula polgármestere azt emelte ki, hogy a városban a relégyár 1979-es megnyitása óta nem jött létre termelőüzem, így a település és a térség számára is kiemelten fontos az Airbus-gyár építése, amelyben a tervek szerint 2022 tavaszán a termelés is elindulhat.


(Forrás: www.magyarepitok.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Október 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Tartalom galéria

Átadták a LIVING nagy sikerű, XIII. kerületi Park West projektjének harmadik ütemét

Átadták a LIVING nagy sikerű, XIII. kerületi Park West projektjének harmadik ütemét

More details
Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Miért tévednek, akik szerint a célcsoportjuk nincs fent a TikTokon?

Miért tévednek, akik szerint a célcsoportjuk nincs fent a TikTokon?

More details
A mesterséges intelligencia a jövő vagy egy újabb lufi?

A mesterséges intelligencia a jövő vagy egy újabb lufi?

More details
Objektív mérés a rejtett munkahelyi kompetenciák feltárására

Objektív mérés a rejtett munkahelyi kompetenciák feltárására

More details
Az IT-szektor kereslete 15 éves mélyponton a bukaresti irodapiacon

Az IT-szektor kereslete 15 éves mélyponton a bukaresti irodapiacon

More details
A Google Cloud vezérigazgatója szerint az AI nem elveszi, hanem átalakítja a munkánkat

A Google Cloud vezérigazgatója szerint az AI nem elveszi, hanem átalakítja a munkánkat

More details
Whisky Show Budapest, 2025. október 17-18.

Whisky Show Budapest, 2025. október 17-18.

More details
Biztonság és felelősség – a veszélyesáru-szállítás alapelvei

Biztonság és felelősség – a veszélyesáru-szállítás alapelvei

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője