2026. február 16., hétfő - Julianna

Archívum

Évi egymillió konténert is tud majd kezelni a Fényeslitkén épülő terminál

2021-01-12 765

Megkezdték Európa legnagyobb intermodális terminálja, az East-West Gate (EWG) építését Fényeslitkén 22 milliárd forint magánberuházásban. A beruházáshoz a magyar állam 2,95 milliárd forint munkahelyteremtő támogatást nyújt – közölte a beruházó East-West Intermodális Logisztikai Zrt.

 A tájékoztatás szerint
a terminál évente akár 1 millió darab 20 lábas konténert (TEU) is tud majd kezelni.

Üzembe helyezésekor 15 ezer négyzetméter raktárterület szolgálja ki az ügyfeleket, Magyarország az EWG-terminállal aktív részese lehet a Kína és Európa közötti Új selyemút kontinentális forgalmának, és új lehetőségek nyílnak meg a Kínába irányuló export számára is.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Fényeslitkén azt követően kezdték meg az EWG intermodális terminál kivitelezését, hogy a beruházó East-West Intermodális Logisztikai Zrt. tulajdonába került a terminál 125 hektáros területe, amelyet az állami tulajdonú Regionális Fejlesztési Holding Zrt.-től vásárolt meg.

Az ipari parkban jelenleg a terminál alépítményének építési munkálatai, valamint a normál vasúti csatlakozás kiépítése zajlik. A létesítmény próbaüzemének megkezdését 2022 januárjában, míg végleges átadását 2022 első negyedévében tervezik.

A beruházás közvetlenül mintegy 140 új munkahelyet hoz létre a hátrányos helyzetű térségben, közvetve 400 ember foglalkoztatását teszi lehetővé. A társaság a beruházáshoz kapcsolódóan több milliárd forint értékben végez fejlesztéseket a közforgalmú vasúti hálózaton is – írják a közleményben.

Hangsúlyozzák, hogy az EWG az átadását követően Európa legnagyobb és legmodernebb nyomtávváltáson alapuló szárazföldi intermodális kombiterminálja lesz, amely 5 széles és 5 normál nyomtávú, 850 méter hosszan daruzható vágánnyal rendelkezik majd. Egy időben négy 740 méter hosszú vonatot is ki tud szolgálni. A fényeslitkei az első olyan szárazföldi intermodális kombiterminál lesz a kontinensen, amely saját 5G-hálózatot használ a belső kommunikációra és a technológiai eszközeinek működtetésére.

A létesítmény energiaellátását az EU vasúti és klímastratégiával összhangban zöldtechnológiával biztosítják:

nagy teljesítményű napelemparkkal, valamint hőszivattyús rendszerrel, a terminál területén pedig kizárólag elektromos termináltraktorokat és e-autókat használnak.

Az East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt.-t 2018. június 1-jén alapította a Trusty Business Management Zrt., 2019. január 24-én a társaságban 50 százalékos részesedést szerzett a Greennovatív Energetikai Fejlesztő Kft.

(Forrás: www.infostart.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Február 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  

Tartalom galéria

A LIFE IN SPACE kiállítás Budapesten, 2026. március 6-tól

A LIFE IN SPACE kiállítás Budapesten, 2026. március 6-tól

More details
2. Építészet ünnepe és éjaszakája, 2026.április 25-26.

2. Építészet ünnepe és éjaszakája, 2026.április 25-26.

More details
Art and Antique Művészeti Vásár, 2026. február 26. - március 1.

Art and Antique Művészeti Vásár, 2026. február 26. - március 1.

More details
Bulihajók Budapesten: turizmus vagy zaj- és rendbontás?

Bulihajók Budapesten: turizmus vagy zaj- és rendbontás?

More details
Házépítő expo, 2026. március 12-14.

Házépítő expo, 2026. március 12-14.

More details
Otthon Start Expo Debrecen, 2026. február 28.

Otthon Start Expo Debrecen, 2026. február 28.

More details
Esküvő Kiállítás Kecskeméten, 2026. március 22.

Esküvő Kiállítás Kecskeméten, 2026. március 22.

More details
Agritech InnoExpo, 2026. március 5-6.

Agritech InnoExpo, 2026. március 5-6.

More details
A CEE-befektetők erősebb lendülettel indítják 2026-ot, mint nyugati társaik – derül ki egy felmérésből

A CEE-befektetők erősebb lendülettel indítják 2026-ot, mint nyugati társaik – derül ki egy felmérésből

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője