2025. október 31., péntek - Farkas

Google bocsánatkérés: nem lopás, fatális véletlen

2007-04-11 979

A Google hivatalosan bocsánatot kért a kínai Sohu.com portáltól, amiért engedély nélkül használta annak egyik technológiáját. Sohu.com még a múlt héten vádolta meg a keresőóriást azzal, hogy sajátjaként terjeszti a kínai internetes cég szövegbeviteli szoftverének, a Sougou Pinyinnek egyes elemeit.

A pinjin átírás egyfajta fonetikus kínai ábécé, mely a pekingi dialektuson alapul, célja pedig - a kínai nyelv kiejtésének szabványosítása mellett - a latin betûs átírások kaotikus gyakorlatának megszûntetése. Az április 4-én bemutatott Guge Pinyin a Google saját szoftvere, mely a pinjinben begépelt latin betûs szavakat alakítja kínai írásjelekké. A Sohu.com ezzel kapcsolatban állította, hogy a Google egyszerûen ellopta tőle a programhoz tartozó szótárat. A gyanú akkor merült fel először, amikor a kínai felhasználók észrevették: a Google alkalmazása ugyanazokat a hibákat véti az átírások alkalmával, mint a Sougou Pinyin. Ezt igazolta, hogy a szótárban megtalálták a Sohu fejlesztőinek nevét, akik annak idején kísérleti jelleggel töltötték fel saját magukat az adatbázisba, mert kíváncsiak voltak, a szoftver hogyan írja át a nevüket.

 A Google a vádakra reagálva április 6-án kiadta a 10 megabájtos Guge Pinyin javított változatát, melyből eltávolította a fejlesztők nevét, azonban figyelme ennél nem terjedt tovább, és a jellegzetes hibák továbbra is felbukkantak a szoftver használata során - ilyen például Feng Gong, egy jól menő kínai színész neve, melyet egy rosszul begépelt pinjin nyomán ad ki a program. A Sohu nem várt tovább, és a bocsánatkérésen túl kártérítés fizetésére szólította fel a Google-t, valamint a Guge Pinyin terjesztésének azonnali beszüntetését követelte. A keresőóriás ma kínai nyelvû blogján rövid bejegyzésben ismerte el, hogy valóban idegen tollakkal ékeskedett, és elnézést kért a Sohutól. A bejegyzés arra nem ad magyarázatot, mindez hogy fordulhatott elő, csak annyit említ, hogy a Google Pinyin Input Method Editor (IME) tesztelése során más forrásból származó szoftvereket is felhasználtak.

A Google szerint a "kölcsönzésre" nem szándékosan került sor, és a Sougou Pinyin adatbázisa véletlenül maradt benne (?) a cég alkalmazásában, saját pinjin-programja pedig jobb és gyorsabb az amúgy is csak 7 megabájtos riválisnál, ami eleve kizárja a szándékos koppintást. Számos megfigyelő az eset kapcsán arról számolt be, hogy mindez elsősorban a Google erkölcsi veresége miatt fontos esemény, a keresőcég ugyanis hosszú ideje építgeti arculatát a kínai felhasználók előtt. Jason Yin, az In-Stat China piackutató cég vezetője egyenesen PR-katasztrófárol beszél. A Google önként vállalt magatartási szabályzata (Code of Conduct) is a "Don't be evil" mottóval kezdődik, így az innovativitás és a nem-is-olyan-gonosz nyugati vállalat mítosza vélhetően súlyos károkat szenvedett az ázsiai országban.

(Forrás: www.computerworld.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Október 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Tartalom galéria

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Anyukától nyugdíjasig: sokaknak lehet rémálom a netezés

Anyukától nyugdíjasig: sokaknak lehet rémálom a netezés

More details
A zsúfolt plázákban a higiénia is közös felelősség

A zsúfolt plázákban a higiénia is közös felelősség

More details
Nem csak a férfiak küzdenek kopaszodással!

Nem csak a férfiak küzdenek kopaszodással!

More details
AI-chatbotok a banki ügyfélszolgálatban

AI-chatbotok a banki ügyfélszolgálatban

More details
Dübörög a retail szektor a szomszédban

Dübörög a retail szektor a szomszédban

More details
Átrendeződik a gazdasági bűnözés eszköztára: az adócsalás helyett ma már a kiberbűnözés a divat

Átrendeződik a gazdasági bűnözés eszköztára: az adócsalás helyett ma már a kiberbűnözés a divat

More details
„Utánam a vízözön” – avagy mit tehetünk, ha a bérlőnk nem akar kiköltözni

„Utánam a vízözön” – avagy mit tehetünk, ha a bérlőnk nem akar kiköltözni

More details
Európa legnagyobb vegán rendezvénye érkezik Budapestre 2025. november 22-én

Európa legnagyobb vegán rendezvénye érkezik Budapestre 2025. november 22-én

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője