2026. február 2., hétfő - Karolina

Versenypiaci hírek

Álláskeresés nyáron? Készüljön extra körökre!

2025-06-02 929

A nyári hónapokban a munkaerőpiac ritmusa lelassul, különösen az irodai, szellemi munkakörökben. A szabadságolások miatt elérhetetlenné váló döntéshozók, az időzítési nehézségek és a túl általános toborzási kampányok miatt a kiválasztás akár kétszer annyi ideig is eltarthat, mint az év többi részében. Ez nemcsak időveszteség, hanem komoly üzleti kockázat is – figyelmeztet a HR szakértő.

A folyamatok gyakran nem szándékosan, hanem logisztikai okokból húzódnak el.  „Nincs, aki interjúztasson, nincs, aki döntést hozzon és természetesen elképzelhető, hogy a jelölt is pihen. Ez komoly kihívásokat jelenthet mind a cégeknek, mind az álláskeresőknek” – mondta Katkics Attila, HR szakértő.

Hosszabb kiválasztás, nagyobb költség

Magyarországon a fehérgalléros pozíciók átlagos kiválasztási ideje jellemzően 4–6 hét, ez nyáron akár 6–9 hétre is kitolódhat, különösen olyan munkaköröknél, ahol többkörös interjú és több szintű jóváhagyás szükséges. A munkáltatók számára ez azt jelenti, hogy a szeptemberi belépésre tervezett új munkatárs kiválasztása valójában már június végén el kell, hogy induljon.

„Tipikus nyári helyzet, hogy az első interjú még lemegy, de a második már csúszik két hetet, mert a vezető épp szabadságon van. A döntésig pedig újabb két hét telik el, vagyis összességben már egy hónap, és a versenyképes jelölt addigra lehet, hogy máshol kezd” – teszi hozzá Katkics Attila.

A hosszabb toborzási ciklusok megnövelik a hirdetési és HR-költségeket is. Egy pozíció hirdetése egy országos állásportálon átlagosan 80–150 ezer forintba is kerülhet 30 napra, miközben nyáron jellemzően kevesebb jelentkező érkezik, és az átfutási idő is megnő.

„Nyáron a tömeghirdetés gyakran nem térül meg. Sokkal célravezetőbb lehet iparági fókuszú, specializált csatornákon hirdetni. A Niche állásportálok, szakmai közösségek, tematikus adatbázisok nemcsak olcsóbbak lehetnek, de a releváns, kvalifikált jelölteket is gyorsabban elérik. Ez lehet a kulcs a költséghatékony toborzáshoz” – hangsúlyozta a HR-szakértő.

A nyár valójában lehetőség, nem holtszezon

Bár sok munkáltató szeptemberre időzíti a komolyabb toborzási kampányokat, ez torlódást is jelent: a LinkedIn európai adatai szerint ősszel egy-egy pozícióra akár 40 jelentkező is jut, míg a nyári hónapokban ez csak 27–32 fő. Vagyis a nyári időszak valójában nagyobb láthatóságot biztosíthat az aktív jelölteknek – feltéve, hogy a cégek képesek gyors döntéseket hozni.

„Sok cég még mindig úgy gondolkodik, hogy toborozni csak szeptemberben érdemes. Pedig a nyári időszak pont azzal kecsegtet, hogy kisebb a verseny, és több esély van rá, hogy a megfelelő jelöltet mi szólítjuk meg először. Ha tudjuk, hogy szeptemberre szeretnénk új kollégát, akkor már június végén lépni kell! Érdemes előre megtervezni a szabadságolásokat a döntéshozók körében, hogy a folyamat ne álljon meg. A hagyományos csatornák mellett pedig használjunk célzott, iparági állásportálokat vagy szakmai közösségeket, mert ezek nemcsak költséghatékonyabbak, de akár 30–50%-kal is jobb konverziót mutathatnak a specializált pozícióknál. A digitalizáció eszköztára, például videós előszűrés vagy rögzített interjúnaptár, ilyenkor aranyat ér. Akár egy hét alatt le lehet zárni egy teljes kiválasztást, ha mindenki elérhető és előre gondolkodunk” – fogalmazott Katkics Attila.

Aki most aktív, az láthatóbb lesz

Ez az időszak kiváló arra is, hogy valaki stratégiát építsen az álláskeresésére.

„Frissített, jól célzott önéletrajz, naprakész LinkedIn-profil és egy jó kísérőlevél sokat nyomhat a latban. Emellett érdemes nyitottnak lenni az interjúidőpontokkal, rugalmasan reagálni a megkeresésekre, mert ezzel segítjük a munkáltatót a gyors döntéshozatalban. Ha egy cég most keres embert, az gyakran azt jelenti, hogy kész gyorsan dönteni – de csak ha a jelölt is partner ebben” – foglalta össze Katkics Attila.

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Február 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28  

Tartalom galéria

A CEE & SEE Property Forum Awards visszatérnek 2026-ban

A CEE & SEE Property Forum Awards visszatérnek 2026-ban

More details
Kell egy indok Olaszországhoz? Akkor itt a téli olimpia!

Kell egy indok Olaszországhoz? Akkor itt a téli olimpia!

More details
Egyszerűsödnek a hazai szélenergia-beruházások

Egyszerűsödnek a hazai szélenergia-beruházások

More details
Blaha Chicken Tenders: 1000 adag ingyen csirke az új helyen

Blaha Chicken Tenders: 1000 adag ingyen csirke az új helyen

More details
10 éves megállapodást írt alá a Semmelweis OSC és az Indotek Group

10 éves megállapodást írt alá a Semmelweis OSC és az Indotek Group

More details
Ahol hivatalosan a levegőbe helyezik a közlekedési rendőröket

Ahol hivatalosan a levegőbe helyezik a közlekedési rendőröket

More details
A CEE kiskereskedelmi láncainak fele terjeszkedést tervez, a retail parkokat részesítik előnyben

A CEE kiskereskedelmi láncainak fele terjeszkedést tervez, a retail parkokat részesítik előnyben

More details
Otthon Start fejlesztői szemmel: élénkülhet az újépítésű piac, de az árkockázatok tovább élnek

Otthon Start fejlesztői szemmel: élénkülhet az újépítésű piac, de az árkockázatok tovább élnek

More details
Bukaresti irodaházat vásárolt a Magyar Posta Takarék Ingatlan Befektetési Alap

Bukaresti irodaházat vásárolt a Magyar Posta Takarék Ingatlan Befektetési Alap

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője