2025. december 16., kedd - Etelka

Versenypiaci hírek

Kriptoügyletek: sokat bukik az, aki most nem figyel

2022-05-17 574

A tavalyi évtől jelentősen egyszerűsödött a kriptoügyletekből származó nyereségek adózása. Ezzel együtt azonban az szja törvény egy csapdát is tartogat: aki május 20-ig (most péntekig) nem nyilatkozik a kriptoeszközök 2021. évi beszerzéséről, az a következő évektől nagyon komoly adófizetés mellett tudja eladni azokat. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda röviden összefoglalja a tudnivalókat.

A legtöbb befektetésnél megszokhattuk, hogy adóbevallással kapcsolatos feladatunk csak akkor van, amikor a befektetések eredményeként pénzügyi bevételre teszünk szert, így például amikor külföldi részvényeinket eladjuk, vagy azokra tekintettel osztalékban részesülünk. Ezzel szemben, amikor befektetjük a pénzünket, erről jellemzően nem szükséges a NAV-ot tájékoztatni. Nem így van azonban a kriptoeszközökbe teljesített befektetéseknél.

Új szabályozás a kriptopénzek adózásában

A tavalyi évben jelentősen megváltozott a kriptoeszközök adóztatása. Adófizetési kötelezettség csak akkor keletkezik, amikor valaki a kriptoeszközökből kivonja a pénzét és „hagyományos” pénzügyi nyereséget realizál. Egészen addig a kriptoeszközökkel végzett műveletek eredménye nem adóköteles. A „hagyományos” pénzre váltáskor a magánszemély árfolyamnyereségre vonatkozó szabályok szerint adózik és a bevételből a magánszemély levonhatja a kriptoeszközre fordított kiadásokat. Azaz, ha valaki 500 Ft-ért vásárol kriptoeszközt és utána 800 Ft-ért váltja vissza, úgy a 15%-os szja-kötelezettség a 300 Ft-on keletkezik.

Sokba kerülhet a feledékenység

„Ez azonban csak abban az esetben van így, ha mind a kriptoeszközök eladása, mind azoknak vétele ugyanazon évben történt, vagy – ha magánszemély a kriptoeszközt korábbi évben vásárolta – az így fel nem használt bekerülési értéket az éves adóbevallásában bevallotta” – magyarázza Czoboly Gerely, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.

Azaz a fenti példában, ha a magánszemély a kriptoeszközt 2021-ben vásárolja 500 Ft-ért és 2022-ben adja el 800 Ft-ért, úgy az 500 Ft bekerülési érték csak abban az esetben vonható le 2022 év végén, amennyiben a magánszemély az 500 bekerülési értéket a 2021. évi adóbevallásában bevallotta. Ha ezt elmulasztotta, úgy az 500 bekerülési értéket 2022. évi adóbevallásában már nem tudja érvényesíteni és nem a 300 jövedelem, hanem a 800 bevétel után kell majd a 15%-os szja-t megfizetnie. A jelen példánál maradva ez a 15%-os adó helyett, a jövedelemre vetítve, 40%-os adóterhet eredményez.

Amennyiben a magánszemély egy adott évben több alkalommal realizált bevételt kriptoeszközökből és több alkalommal vásárolt kriptoeszközöket, akkor az így keletkezett „egyenleget” kell figyelembe vennie és ha az negatív, úgy ezt kell bemutatnia az adóbevallásában. Ennek elmulasztása, hasonlóan a fentiekkel, azzal a következménnyel jár, hogy ezen negatív egyenleg nem lesz a következő évekre átvihető és a következő évi bevételekből levonható. Ez pedig jelentős többletadó-fizetést fog eredményezni.

„A legtöbb esetben elrontott adóbevallásunkat jogosultak vagyunk önellenőrzéssel javítani. Ezen tétel esetében azonban önellenőrzésre nincs lehetőség, aki tehát elmulasztja a május 20-i határnapot az véglegesen lemarad. Fontos ezért nagyon észnél lenni az elkövetkezendő napokban, ha kriptoügyletekkel kereskedünk” – zárja a szakértő.

I Forrás: prolawyer.hu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« December 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Tartalom galéria

A mesterséges intelligencia gondatlan céges használata üzleti titkokat is sérthet

A mesterséges intelligencia gondatlan céges használata üzleti titkokat is sérthet

More details
Kibertámadás érte a Rossmannt – leállt a webshop és a kuponrendszer

Kibertámadás érte a Rossmannt – leállt a webshop és a kuponrendszer

More details
Az AI használata tényleg bejön a kiskereskedelemben?

Az AI használata tényleg bejön a kiskereskedelemben?

More details
30 éves a Spektrum, 20 éves a Spektrum Home

30 éves a Spektrum, 20 éves a Spektrum Home

More details
KKE-6: 2025 kiemelt eseményei és a 2026-os előrejelzések

KKE-6: 2025 kiemelt eseményei és a 2026-os előrejelzések

More details
Hol, mennyit drágultak az ingatlanok az idei két áremelkedési hullám során?

Hol, mennyit drágultak az ingatlanok az idei két áremelkedési hullám során?

More details
Túl van az életveszélyen az építőipar, de még nem épült fel teljesen

Túl van az életveszélyen az építőipar, de még nem épült fel teljesen

More details
Jövőre visszatérnek az intézményi befektetők Európába?

Jövőre visszatérnek az intézményi befektetők Európába?

More details
Új név, új fókusz: Digitális megoldások üzletág a WTS Klientnél

Új név, új fókusz: Digitális megoldások üzletág a WTS Klientnél

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője