2026. január 30., péntek - Martina

Versenypiaci hírek

Vizsgálódik a GVH a magas épületfaárak miatt – időszerű ez?

2021-11-05 550

Október végén sajtóközleményt adott ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), mely szerint gyorsított ágazati vizsgálatot indított a fa építőanyagok hazai piacán. A vizsgálat célja a közlemény szerint, hogy feltárhassa a faanyagok drasztikus, országszerte érzékelhető áremelkedésének illetve készlethiányának okait – közölte a hivatal az MTI-vel. De hol tart most az épületfa ára? Van-e hiány, és ha igen, mekkora?

Az MTI-nek adott közlemény kiemeli, hogy a GVH prioritásként kezeli az utóbbi időszakban tapasztalható drasztikus építőipari alapanyag-áremelkedéshez kötődő, esetleges piaci torzulások vagy jogsértések feltárását. Mivel épületfából a hazai építőipar jelentős mértékű importra szorul, az építkezők összetett, sokszereplős értékesítési láncon keresztül juthatnak hozzá a szükséges alapanyaghoz. Az áremelkedés és a termékhiány a kereskedelmi lánc minden szintjén tapasztalható volt 2021-ben, a GVH és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közös hatósági fellépéssel tartott helyszíni ellenőrzéseket és kutatásokat több jelentős piaci szereplőnél. (A Nébih látja el erdészeti hatóságként a hazai faanyag-kereskedelmi lánc szereplőinek felügyeletét, amely magában foglalja a fatermékek útjának nyomon követését első piaci forgalomba helyezésüktől kezdődően a teljes értékesítési láncban, kiemelt figyelemmel a más országból származó faanyag legális eredetének ellenőrzésére.)

Az épületfa ára az elmúlt egy évben valóban sosem látott mértékkel drágult. Azonban az árak az elmúlt hónapokban éppen hogy normalizálódtak, sőt már jelentős árcsökkenést lehet tapasztalni – tudtuk meg a Tura Fatelep ügyvezető-tulajdonosától. Az említett fatelepen a fenyő-fűrészáru ára már harmadik-negyedik ízben csökken. Készlethiányról sem beszélhetünk nyár közepe, vége óta, sőt éppen hogy feltöltődés látszik a beszállítói készletekben. Ezt más piaci szereplők is ugyanígy látják, így értetlenül állnak a jelenlegi vizsgálat előtt. „A vizsgálat jogos – vélekedik az üzletember –, de kissé megkésett. Az épületfa teljes mértékben külföldről származik, az esetleges extra haszon nem a hazai fatelepeknél, kereskedőknél, hanem a külföldi beszállítóknál realizálódhatott. A magyar piaci szereplőknek nincs befolyásuk az árára, és nem érdekük szétverni a saját piacukat irreálisan magas árakkal. Most már csak visszamenőlegesen lehet feltárni, mi okozta a hiányt, illetve mekkora kitettsége van a fatepeleknek, épületfa-kereskedőknek az egész hazai építőipari szektorral együtt, és megvizsgálni, egy következő hasonló helyzetben hogyan lehet ezt orvosolni.”

A vizsgálat eredményeit a versenyhatóság nyilvános piaci konzultációt követően jelentésben összegzi majd. A jelentés tervezetének elkészítésére a GVH-nak egy hónap áll rendelkezésére, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb egy hónappal meghosszabbítható – olvasható a versenyhatóság közleményében.

I Forrás: fateleptura.hu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Január 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Tartalom galéria

Kell egy indok Olaszországhoz? Akkor itt a téli olimpia!

Kell egy indok Olaszországhoz? Akkor itt a téli olimpia!

More details
Egyszerűsödnek a hazai szélenergia-beruházások

Egyszerűsödnek a hazai szélenergia-beruházások

More details
Blaha Chicken Tenders: 1000 adag ingyen csirke az új helyen

Blaha Chicken Tenders: 1000 adag ingyen csirke az új helyen

More details
10 éves megállapodást írt alá a Semmelweis OSC és az Indotek Group

10 éves megállapodást írt alá a Semmelweis OSC és az Indotek Group

More details
Ahol hivatalosan a levegőbe helyezik a közlekedési rendőröket

Ahol hivatalosan a levegőbe helyezik a közlekedési rendőröket

More details
A CEE kiskereskedelmi láncainak fele terjeszkedést tervez, a retail parkokat részesítik előnyben

A CEE kiskereskedelmi láncainak fele terjeszkedést tervez, a retail parkokat részesítik előnyben

More details
Otthon Start fejlesztői szemmel: élénkülhet az újépítésű piac, de az árkockázatok tovább élnek

Otthon Start fejlesztői szemmel: élénkülhet az újépítésű piac, de az árkockázatok tovább élnek

More details
Bukaresti irodaházat vásárolt a Magyar Posta Takarék Ingatlan Befektetési Alap

Bukaresti irodaházat vásárolt a Magyar Posta Takarék Ingatlan Befektetési Alap

More details
Az Erste Csoport 120 millió eurós refinanszírozási megállapodást kötött a CPI Europe-pal

Az Erste Csoport 120 millió eurós refinanszírozási megállapodást kötött a CPI Europe-pal

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője