2025. május 10., szombat - Ármin

Üzleti hírszerzés és biztonság

Orosz kötődést találtak egy magyar fejlesztésű hírszerző programnál

2020-04-02 3188

Egy németországi kutató kapcsolatot talált egy magyar cég hírszerző-információfeldolgozó szoftvere és egy olyan orosz cég között, amely az orosz kormánynak gyárt lehallgatóeszközöket, 
és ez a kapcsolat egy korábban az orosz hírszerzésnek is dolgozó fejlesztő – vette észre a Kiberblog.

A nyílt forrású hírszerzés (open-source intelligence, OSINT) azoknak az információknak a begyűjtése és elemzése, amelyek nyilvánosan hozzáférhetők, csak persze tudni kell az adatok tömegéből felkutatni és kiválasztani, ami valóban érdekes, és ezeket megfelelően feldolgozni és összekapcsolni a releváns információ kinyeréséhez. Ebben segítenek az olyan szoftverek, mint a Lampyre.

lampyre
Fotó: kiber.blog.hu

Matthias Wilson egy blogbejegyzésben számolt be arról, hogy szerette volna kipróbálni a Lampyre-t, de biztonsági kutatóként előtte megpróbált utánanézni, mit lehet tudni róla és a mögötte álló fejlesztőről. Az adatvédelmi tájékoztatója szerint a programot egy Data Tower nevű magyar cég fejleszti. A cég tulajdonosa egyben egy ugyanarra a budapesti székhelyre bejelentett ügyvédi iroda munkatársa is, amit Wilson gyanúsnak talált, ezért jobban szemügyre vette magát a programot.

A motorháztető alá nézve látta, hogy a lekérdezések leírásában az angol mellett orosz nyelvű magyarázatok is találhatók. Ezen a nyomon elindulva eljutottak egy Andrej Szhomenko (Andrey Skhomenko) nevű fejlesztőhöz, aki már 2018 márciusában bejegyzést tett közzé a Twitteren a csak 2018 októberében kiadott Lampyre-ről. Szhomenko a Linkedin-profilja szerint 2016 óta az orosz Norsi-Trans munkatársa, előtte a KGB-utódszervezet FSZB kémelhárítási részlegén dolgozott.

A Norsi-Trans az orosz kormánynak is szállít többek között lehallgató berendezéseket, illetve egy Vitok-OSINT nevű programot, amely Wilson szerint megjelenésében és funkcionalitásában is eléggé hasonlít a Lampyre-re. A két szoftver között ennél konkrétabb kapcsolatot is talált: a Lampyre tanúsítványait Oroszországban regisztrálták, az egyik pedig név szerint is utal a Vitokra. Ez alapján Wilson azt feltételezi, hogy a Lampyre-ben elvégzett keresések és az adatok orosz szervereken köthetnek ki.

A Data Tower közleményben reagált erre a feltételezésre. Ebben elismerik, hogy valóban van kapcsolat a két cég között, de állításuk szerint ez két dologban merül ki: egyrészt az oroszok megosztják velük az analitikai rendszerek fejlesztése terén szerzett tapasztalataikat, másrészt felhasználják a Lampyre nyílt alkalmazásprogramozási interfészét (API-ját) a saját szoftverükben. A magyar cég azonban semmilyen felhasználói adatot nem ad át senkinek – írják.

(Forrás: www.index.hu)

 

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Május 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Tartalom galéria

Lassulást jelez a szlovák ipariingatlan-piac

Lassulást jelez a szlovák ipariingatlan-piac

More details
Cégek ellen is folyhat büntetőeljárás?

Cégek ellen is folyhat büntetőeljárás?

More details
Ez motiválja legjobban a magyar vásárlókat egy friss kutatás szerint

Ez motiválja legjobban a magyar vásárlókat egy friss kutatás szerint

More details
Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Teljesen gluténmentes konyha a Balatonnál: egyre többen keresik a biztonságos étkezést

Teljesen gluténmentes konyha a Balatonnál: egyre többen keresik a biztonságos étkezést

More details
Dubai Ingatlan Expo Budapesten, 2025. május 14-16.

Dubai Ingatlan Expo Budapesten, 2025. május 14-16.

More details
Műtárgyak Éjszakája Fesztivál, 2025. május 22-24.

Műtárgyak Éjszakája Fesztivál, 2025. május 22-24.

More details
Mire számíthatnak idén a lakásvásárlást tervezők?

Mire számíthatnak idén a lakásvásárlást tervezők?

More details
A lengyel ingatlanbefektetési piac lendülete 2025 elején is töretlen

A lengyel ingatlanbefektetési piac lendülete 2025 elején is töretlen

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője