2025. november 15., szombat - Albert, Lipót

Turizmus

Trendriport: ilyen volt az első négy hónap a szállodákban

2021-06-15 352

Megjelent a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége áprilisi Trendriportja.2021 áprilisában a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozására tett hazai intézkedések – a határok lezárása, kizárólag üzleti, gazdasági, oktatási célból utazók fogadásának engedélyezése a hotelekben – és a nemzetközi utazási korlátozások továbbra is rendkívüli mértékben csökkentették a hazai szállodák iránti bel- és külföldi keresletet.

Az év negyedik hónapjában a vendégéjszakák száma országos szinten 316,9%-kal, Budapesten 534,9%-kal, a Balatoni régióban 104,2%-kal, a fővároson kívüli szállodákban 224%-kal meghaladta a válság kitörése által már sújtott 2020 áprilisiakat. Ugyanakkor a 2021 áprilisában országos szinten regisztrált 140 ezer vendégéjszaka 92,5%-kal, a budapesti hotelekben regisztrált 59 ezer vendégéjszaka 93% kisebb volt a 2019 áprilisinál – mutat rá a szállodaszövetség.

Az év negyedik hónapjában a külföldi vendégéjszakák száma országos szinten 322,5%-kal, Budapesten 468,8%-kal nagyobb volt a bázisnál. Itt is meg kell jegyezni, hogy az idén áprilisban országos szinten regisztrált 56 ezer külföldi vendégéjszaka 94,9%-kal, a Budapesten regisztrált 23 ezer külföldi vendégéjszaka 96,9%-kal volt kevesebb a 2019 áprilisinál.

A KSH nem tett közzé adatokat – a bizonytalan szállodai adatszolgáltatásra hivatkozva – a hotelek áprilisi teljesítményét kifejező mutatószámokról. Ezek a szobafoglaltság, átlag szobaár és az egy kiadható szobára eső bruttó szállásdíjbevétel (REVPAR).

2021 áprilisában a hazai szállodák teljes bruttó forgalma 3 549 millió Ft, ami 322,5%-kal nagyobb a tavalyinál. Arra is felhívja az MSZÉSZ a figyelmet, hogy idén április végéig országos szinten a magyarországi szállodák bruttó összes forgalma 12 595 millió Ft volt, ami 89,7%-kal kisebb a 2019 első négy hónapban elért 122 339 millió Ft-nál.

Az MSZÉSZ megjegyzi, hogy áprilisban a hazai szállodákból 475 üzemelt a múlt évi 488-cal szemben. Eszerint 505 szálloda bezárásra került, mivel a járvány kitörése előtt – 2019 áprilisában – 980 szálloda működött Magyarországon.

Áprilisban a belföldi vendégéjszakák száma országos szinten 313,4%-kal, a Balatoni régióban 450,7%-kal, a fővároson kívüli szállodákban 555,6%-kal, Budapesten 585,1%-kal meghaladta a 2021 évit. Ugyanakkor az idei áprilisi belföldi vendégéjszakák száma országos szinten 89%-kal, Budapesten 59%-kal, a Balatoni régióban 99,6% volt kisebb a 2019 áprilisinál.

Az év első négy hónapjában a hazai szállodákban összesen 3 milliárd Ft (bázis index: 9,5%), áprilisban 111,4 millió Ft (b.index:733,7%) volumenű SZÉP-kártyát váltottak be a vendégek.

Április végéig az európai országokból 88,7%-kal, az Európai Unióból 87,9%-kal, Amerikából 86,2%-kal, Ázsiából 89,3%-kal csökkent a szállodai vendégéjszakák száma.  Az első négy hónapban regisztrált külföldi vendégéjszakák 82,2%-a Európából, 11,2%-a Ázsiából, 5,5%-a Amerikából, 1,1%-a Ausztráliából és Afrikából érkezett.

Az STR adatai szerint idén áprilisban a közép-kelet-európai régióban vizsgált öt ország között a magyarországi szállodák nettó REVPAR mutatója volt a legmagasabb, 10 euró (b.index: 309%). Ugyanez Ausztriában 8,3 euró (b.index: 158,1%), Lengyelországban 5,3 euró (b.index: 162,3%), Csehországban 4,1 euró(b.index: 179,3%) és Szlovákiában 5,3 euró volt.

Ugyancsak az STR adatai szerint a vizsgált öt közép-kelet-európai ország fővárosai között a budapesti hotelek április havi nettó REVPAR mutatója volt a legmagasabb, 10,7 euró (b.index: 334,5%). Ugyanez Bécsben 7,3 euró (b.index: 124,6%), Varsóban 5,4 euró (b.index: 145%), Prágában 3,9 euró (b.index: 206,3%) és Pozsonyban 5,1 euró volt.

Az április Trendriportot teljes terjedelmében itt olvashatja el.

| Forrás: turizmus.com

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« November 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Tartalom galéria

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
64%-os keresletnövekedést ért el kilenc hónap alatt Románia logisztikai piaca

64%-os keresletnövekedést ért el kilenc hónap alatt Románia logisztikai piaca

More details
Több mint 250 millió euró értékű irodafejlesztés zajlik Bukarestben

Több mint 250 millió euró értékű irodafejlesztés zajlik Bukarestben

More details
Akár 50 százalékkal is többet keresnek az AI-kompetensek

Akár 50 százalékkal is többet keresnek az AI-kompetensek

More details
Ingatlanbefektetés külföldön, 2025. november 29.

Ingatlanbefektetés külföldön, 2025. november 29.

More details
Vegyes funkciójú fejlesztések: az ingatlanok értékét ma már az határozza meg, hogyan élnek az emberek – nem pedig az, hogyan néznek ki az épületek

Vegyes funkciójú fejlesztések: az ingatlanok értékét ma már az határozza meg, hogyan élnek az emberek – nem pedig az, hogyan néznek ki az épületek

More details
A specializáció átalakítja az irodapiaci keresletet Lengyelország BPO/SSC szektorában

A specializáció átalakítja az irodapiaci keresletet Lengyelország BPO/SSC szektorában

More details
Az ESG integrálása az ingatlanértékelésbe

Az ESG integrálása az ingatlanértékelésbe

More details
Szállodaüzemeltetés: felveszik a versenyt a hazai társaságok a világ legnagyobbjaival

Szállodaüzemeltetés: felveszik a versenyt a hazai társaságok a világ legnagyobbjaival

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője