2026. április 16., csütörtök - Csongor

Lakóingatlan

Beindult az árspirál

2023-07-24 545

Árcsökkenést prognosztizál az építési termékek egy részénél az építőanyag-kereskedő vállalkozások többsége, a korábban tapasztalt beszerzési nehézségek már megszűntek, most éri meg energiatakarékossági lakásfelújításba kezdeni – hangzott el az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) sajtótájékoztatóján.

A szövetség keretében működő Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozat 150 magyarországi építőanyag-kereskedő helyzetértékelését és idei második félévi várakozásait összesítette, a sajtótájékoztatón ismertették a felmérés megállapításait. A tagozat elnöke, Juhász Attila közölte: tavaly, a konjunktúra időszakában a válaszadók 71 százalékának nőtt az árbevétele, idén azonban 92 százalékuk csökkenésre számít. Idén eddig 34 százalékkal kevesebb áru fogyott, mint az előző év azonos időszakában, az építőanyag-kereskedők 86 százaléka a jövedelmezőség romlásától tart.

A legnagyobb probléma a megrendelések hiánya a válaszadók 83 százaléka szerint – emelte ki a tagozat vezetője. Rámutatott: kapacitásaikat az előző évek volumenéhez „lőtték be”, megrendeltek különböző logisztikai eszközöket, ezekre a visszaesés miatt most nincs szükség.


 HA SZÁMÍT A JÓ ÁR  - ameddig a készlet tart! 2. osztályú deszka ideiglenesen készleten a  Turai fatelep ráktárkészletén,  ☎️06 70 77 87 972 vagy 06 70 777 99 82


Juhász Attila elmondása szerint jelentős „árspirál” van, most megéri belevágni építkezésbe, felújításba. Példaként említette, hogy a betonacéloknál 35 százalékos, az épületfánál 20 százalékos az árcsökkenés. A vállalási határidők is jóval korábbra kerültek – tette hozzá.

Mára megszűnt az áruhiány is, mindent be lehet szerezni rövid időn belül – jelentette ki.

A felmérés alapján ugyanakkor a cégek a költségek emelkedésére számítanak, csökkenésre csak a szállítási díjakban, a forgalom visszaesése miatt – mondta el Juhász Attila.

A veszteségek mérséklése érdekében a kereskedőcégek 71 százaléka készül energiatakarékossági intézkedésekre, fejlesztésekre, másrészt a termékek és szolgáltatások bővítésében, a digitalizációban, az internetes értékesítés fejlesztésében látják a kiutat. A válaszadók egyharmada jelezte, hogy kénytelen megválni dolgozóitól, és csupán 8 százalékuk tervez létszámnövelést.


TRAPÉZLEMEZ GYÁRTÁS - rendelésre, rövid határidővel! Jellemzők: T20 / 1150mm széles / 0,5m - 10m hosszúságig / 5 féle szín.  Turai fatelep  ☎️ 06 70 77 87 972 vagy 06 70 777 99 82


A tájékoztatás szerint a szektorban 30 ezer ember dolgozik. Idén országos átlagban 12 százalékos bérfejlesztéssel számolnak, a Nyugat-Dunántúlon várható a legnagyobb, 13,6 százalékos, Budapesten a legkisebb, 8,7 százalékos bérnövekedés.

Tibor Dávid, az ÉVOSZ Hazai Építőanyag-gyártó Tagozatának elnöke arról számolt be, hogy mivel a kereskedők csökkentik a készleteiket, a gyártói oldalon 10-15 százalékos a visszaesés.

A szektorban 20-25 százalékos létszámleépítés volt, az első gyárbezárásokról már döntések születtek, és továbbiak valószínűek a második félévben.

A szakember szerint kormányzati programra lenne szükség, amely mérsékelné az építési ágazat ciklikusságának mélységét. Ezért bíznak abban, hogy mielőbb elindul magyarországi forrásból az energetikai felújítási program.

Koji László, az ÉVOSZ elnöke kiemelte: idén 29 százalékkal kisebb a rendelésállomány, mint tavaly volt, és az építőipari cégeknek átlagban egyévnyi tartalékuk lehet. Az ÉVOSZ szeretné elérni, hogy a külföldi befektetők is használják a magyar építőipar kapacitásait.

2023. július 10., MTI- ÉVOSZ

I Forrás: csok-otthonteremtesi-kedvezmenyek.blogspot.com

 
Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Április 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Tartalom galéria

Mit tegyünk ingatlaneladás előtt? Ezek a legfontosabb lépések

Mit tegyünk ingatlaneladás előtt? Ezek a legfontosabb lépések

More details
A VGP készül legnagyobb logisztikai parkja fejlesztésére Romániában

A VGP készül legnagyobb logisztikai parkja fejlesztésére Romániában

More details
Lengyelország 1 milliárd eurós befektetési volumennel indította 2026-ot

Lengyelország 1 milliárd eurós befektetési volumennel indította 2026-ot

More details
IAA Transportation Hannover, 2026. szeptember 15-20.

IAA Transportation Hannover, 2026. szeptember 15-20.

More details
Lakásárak: Magyarország ismét az élmezőnyben, Finnország a másik véglet

Lakásárak: Magyarország ismét az élmezőnyben, Finnország a másik véglet

More details
Irodaházat vásárolt az Erste Asset Management csoport tagja

Irodaházat vásárolt az Erste Asset Management csoport tagja

More details
A Skanska 45 millió eurós lakóprojektet épít Pozsonyban

A Skanska 45 millió eurós lakóprojektet épít Pozsonyban

More details
Csokoládéélménypark épül Svájcban

Csokoládéélménypark épül Svájcban

More details
Milliók tűnnek el a cégeknél és senki nem veszi észre

Milliók tűnnek el a cégeknél és senki nem veszi észre

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője