2026. január 12., hétfő - Ernő

Lakóingatlan

Még soha nem volt ilyen drága a lakásbérlés

2022-04-27 792

Rekordot döntött a kereslet az albérletpiacon, és ezzel az árak is elszálltak. Április közepén 170 ezer forint volt az átlagos bérleti díj a fővárosban, míg egy évvel ezelőtt csak 130 ezer forint – derül ki a KSH és az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből.

Márciusban folytatódott a drágulás az albérletpiacon a KSH-ingatlan.com lakbérindex szerint. Az átlagos bérleti díj február óta Budapesten 2,9 százalékkal nőtt, országos szinten 2,3 százalékos volt a drágulás. A bérletidíj-emelkedésben szerepet játszott, hogy márciusban még sosem volt ekkora kereslet a kiadó lakások iránt. Az albérletek iránt érdeklődők száma tavaly márciushoz képest 5 százalékkal, a járvány előtti szinthez, 2019 márciusához viszonyítva pedig 14 százalékkal nőtt – adta hírül az ingatlan.com.

Az Azénpénzem.hu úgy látja, hogy az Ukrajnából érkező menekültek nagy számban jelentek meg a piacon rövid és hosszabb távra is albérleti lehetőséget keresve. Közülük sokan hosszabb távra tervezik a magyarországi tartózkodást, munkát keresnek, és családostul tervezik akár a letelepedést is. Az extra keresletet megdobta a hitelkamatok emelkedése is, emiatt ugyanis egyre többen mondanak le a saját otthon megvásárlásáról.

Mekkora a bérleti díj?

A fővárosban rekordszintű, 170 ezer forint volt az átlagos bérleti díj április közepén, szemben az idén februári 160 ezer és az egy évvel korábbi 130 ezer forinttal. A legolcsóbb városrész a XXI. kerület 125 ezer forintos átlagos bérleti díjjal, a legdrágább pedig az V. kerület 250 ezres árszinttel.

A megyeszékhelyek közül Veszprémben kínálják a legmagasabb áron a kiadó lakásokat a tulajdonosok, havonta 150 ezer forintért. Továbbra is az élbolyhoz tartozik többek között Győr, Tatabánya és Székesfehérvár is. Székesfehérváron, Tatabányán 130-150 ezer forintnál tartottak az átlagos bérleti díjak. Szegeden, Pécsen és Debrecenben pedig 115-120 ezer forintot szeretnének kapni a tulajdonosok egy-egy hónapra.

Meddig tart a drágulás?

Balogh László, az ingatlan.com szakértője szerint egyelőre korai megmondani, hogy mennyire lesz tartós a keresletnövekedés a kiadó lakások iránt. Az emelkedő lakáshitel kamatok miatt középtávon növekedhet azoknak a száma, akik az albérletpiacon oldják meg a lakhatásukat. A mostani kilátások alapján annyi biztos, hogy a felsőoktatásba tartó diákok keresletéhez köthető nyári csúcsidőszakban a korábbi éveknél magasabb árak várhatóak.

Az Azénpénzem.hu ugyanakkor úgy véli, hogy amennyiben a háborút Oroszország végre befejezi  Ukrajnában, a menekültek döntő többsége haza fog térni. Ekkor eltűnik ez a fajta keresleti nyomás a piacról, így normalizálódhatnak a bérleti díjak.

I  Forrás: azenpenzem.hu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Január 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Tartalom galéria

A DRFG belép a horvát piacra egy 40 millió eurós kiskereskedelmi akvizícióval

A DRFG belép a horvát piacra egy 40 millió eurós kiskereskedelmi akvizícióval

More details
Szlovákiai ingatlanbefektetések közel 1 milliárd eurón 2025-ben

Szlovákiai ingatlanbefektetések közel 1 milliárd eurón 2025-ben

More details
A biztonság az úttal való kapcsolatnál kezdődik

A biztonság az úttal való kapcsolatnál kezdődik

More details
Jól látjuk - Robotikai platformverseny január elején

Jól látjuk - Robotikai platformverseny január elején

More details
Így alakulnak a munkaszüneti napok 2026-ban

Így alakulnak a munkaszüneti napok 2026-ban

More details
Tíz éve még magányos mesterek, ma már tízezren alakítják együtt a szakma jövőjét

Tíz éve még magányos mesterek, ma már tízezren alakítják együtt a szakma jövőjét

More details
10 éves koncepcióval köszöntik az új évet a logisztikai szakmai szervezetek

10 éves koncepcióval köszöntik az új évet a logisztikai szakmai szervezetek

More details
Walter Katalin általános vezérigazgató-helyettesként erősíti tovább a Winget

Walter Katalin általános vezérigazgató-helyettesként erősíti tovább a Winget

More details
A DHL 3000 négyzetméteres új központja a Libertyben lesz

A DHL 3000 négyzetméteres új központja a Libertyben lesz

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője