2026. május 26., kedd - Fülöp

Lakóingatlan

Indul a babaváró kölcsön hajrája

2022-04-19 886

A 2019 nyara óta elérhető babaváró kölcsön a lakossági hitelpiac meghatározó konstrukciójává vált, de a jelenlegi jogszabályok értelmében 2022 végén lejár a határideje.

Vincze Krisztián, a GV Hitelközpont országos hitelközvetítő hálózat ügyvezető tulajdonosa arról beszélt, hosszabbításról egyelőre nem tudni, ezért a gyermekvállalás előtt álló családoknak érdemes mihamarabb elgondolkozniuk mihamarabb az igénylésen. Mint mondta, kiugró érdeklődést egyelőre nem tapasztalnak a hajrához közeledve, egyúttal felhívta rá a figyelmet, a közhiedelemmel ellentétben a babaváró kölcsön nem kizárólag lakáscélra használható fel.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2022 januárjára 1600 milliárd forint közelébe duzzadt a babaváró hitel állománya, ezzel a teljes lakossági portfólió közel felét adó lakáscélú hitelek után a második legfontosabb termékké lépett elő a kimutatott állomány alapján. 

A rendkívül intenzív kereslet egyáltalán nem a véletlen műve, hiszen az akár tízmillió forintos összegű hitel futamideje 20 év is lehet, miközben már az első gyermek megszületésekor is kamatmentessé válik, három gyermek esetén pedig a fennálló tartozást az állam babaváró támogatásként kifizeti.

Úgy tűnik azonban, hogy a babaváró kölcsön élete sem lesz örökéletű: a hatályban lévő kormányrendelet szerint a támogatás igénybevételéről szóló szerződés 2022. december 31-ig köthető meg. Vincze Krisztián, a GV Hitelközpont országos hitelközvetítő hálózat ügyvezető tulajdonosa arról beszélt, egyelőre nincs hivatalos információ arról, hogy ezt a dátumot kitolná a kormány.

„A miniszterelnök a közelmúltban beszélt arról, hogy a családtámogatási rendszert az új ciklusban szeretnék kibővíteni, de nem bocsátkozott részletekbe. Nem tudjuk, hogy ez a babaváró kölcsönre is vonatkozik-e majd, vagy esetleg teljesen új konstrukciókat dolgoznak ki. Éppen ezért nem érdemes az utolsó pillanatig halogatniuk a szerződés aláírását azoknak a családoknak, akik fontolgatják a hitelfelvételt” – magyarázta.

Nem kizárólag lakáscélra használható fel

Megjegyezte, a családalapítás előtt állók számára jelenleg nem áll rendelkezésre a babavárónál jobb alternatíva, hiszen egy gyerek születése után már kamatmentessé is válik. Arra külön is felhívta a figyelmet, hogy a konstrukcióval kapcsolatban van egy elég elterjedt tévhit is, amit érdemes tisztázni.

„Sok ügyfél abban a tudatban keres meg minket, hogy a babaváró kölcsön csak és kizárólag lakáscélra használható fel. Ez nem igaz. A hitel szabad felhasználású, tehát nem csupán ingatlanvásárlásra, felújításra fordítható az igényelt összeg. Ez az információ pedig általában sok olyan családot is a hitelfelvételre ösztönöz, akik egyébként korábban nem gondolkoztak rajta” – fogalmazott.

A GV Hitelközpont országos hitelközvetítő hálózat ügyvezető tulajdonosa kiemelte azt is, mivel 10 százalék feletti inflációval számolnak a szakemberek idén, és a hitelkamatok is a 7 százalékot súrolják már, a babaváró ebben a kontextusban még kiemelkedőbb lehetőségnek számít.

Végezetül elmondta, a kérelmek átfutási ideje mindössze két-három napot szokott igénybe venni, most még nem tapasztalanak rohamot, ugyanakkor a véghajrához közeledve, az utolsó pár hónapban úgy feltorlódhatnak a szerződések, hogy egyesek balszerencsés esetben akár ki is csúszhatnak a határidőből. Ezért azt javasolta, mielőbb hozzák meg a döntést azok, akik már elgondolkodtak a kölcsönön.

| Esemény Menedzser

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tartalom galéria

Ismét magyar díjazott a nemzetközi médiaversenyen

Ismét magyar díjazott a nemzetközi médiaversenyen

More details
Összefogás a fenntarthatóságért a Prologis logisztikai parkjában

Összefogás a fenntarthatóságért a Prologis logisztikai parkjában

More details
Kevesebb munkát vállalnak ma a diákok

Kevesebb munkát vállalnak ma a diákok

More details
Budapest alatt rendezik meg az év legkülönlegesebb sörfesztiválját

Budapest alatt rendezik meg az év legkülönlegesebb sörfesztiválját

More details
Shadow IT, zsarolóvírus, megfelelési kockázat

Shadow IT, zsarolóvírus, megfelelési kockázat

More details
AI in Energy, 2026. május 27.

AI in Energy, 2026. május 27.

More details
GreenTech Zalaegerszeg, 2026. május 28–29.

GreenTech Zalaegerszeg, 2026. május 28–29.

More details
Marketing&Media TOP50 Leaders Forum, 2026. június 1.

Marketing&Media TOP50 Leaders Forum, 2026. június 1.

More details
Portfolio X-Cycling Day, 2026. június 2.

Portfolio X-Cycling Day, 2026. június 2.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője