2025. július 7., hétfő - Appolónia

Kereskedelem

A plázákban melegebb lesz télen, mint a hivatalokban

2022-09-14 910

LED-ek, napelemek, hamarabb kikapcsolt lámpák, csökkentett díszkivilágítás, lelassított mozgólépcsők és igen, alacsonyabb hőmérséklet. Az energiaválság nyomán sokan hoznak fogyasztáscsökkentő vagy az energiahatékonyságot növelő intézkedéseket a kereskedelemben. Mire számíthatunk a boltokban és a plázákban télen?

Sorra jöttek a hírek az elmúlt hetekben a különböző energiatakarékossági intézkedésekről, amelyeket a tavaly beindult és az orosz–ukrán háborúval csak még jobban elszálló energiaárak miatt kezdtek bevezetni. A német kormány például az állami intézmények mellett a vállalkozások és a háztartások energiafelhasználását is igyekszik visszafogni, Spanyolországban a nyári hűtési és téli fűtési hőmérsékleteket maximalizálták, Nagy-Britanniában pedig az iskolahét lerövidítése is szóba került.

Múlt héten a magyar kormány is beállt a drasztikus energiamegtakarításra hajtók sorába. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter 25 százalékos gázfogyasztás-csökkentést jelentett be a kormányzati szerveknél és jelezte, a kormány 18 Celsius-fokban maximalizálta a téli fűtési hőmérsékletet az intézményekben.

Az önkormányzatokra ugyan nem tért ki a kormány intézkedése, de többen fontolgatják uszodák, könyvtárak kulturális intézmények bezárását, sőt már döntöttek is róla. Például Eger, de kongatja a vészharangot Székesfehérvár is. Egy egyházi iskola pedig szombati tanítási napokkal igyekszik a még enyhébb időben letudni az oktatás nagyját, hogy télen kevesebb ideig kelljen kifűteni az épületet.

Az energiaválság a versenygazdaság szereplőit is érzékenyen érinti, a logisztikai szolgáltatók az elszámolási rendszer átalakítását javasolták, az Országos Kereskedelmi Szövetség pedig energiatakarékossági ajánlást adott ki az üzletek számára.

Ezeket komolyan is veszik az ágazati szereplők, de van, aki tovább is megy. A hvg.hu energiatakarékossággal kapcsolatos körkérdéseire adott válaszok alapján azonban nagyrészt már korábban elkezdett energetikai beruházásokról van szó, amiket sok esetben felgyorsítanak.

19 fok a plázában

A már zajló, illetve korábban tervezett korszerűsítéseket igyekeznek felpörgetni a kőbánya-kispesti KÖKI Bevásárlóközpontban is, ahol a következő időszakra tervezett energiavásárláskor szembesültek az elszálló energiaárakkal. Duszin Ádám, a KÖKI dedikált retail asset managere „quickwin” intézkedésekről is beszélt a hvg.hu-nak: ezek jelentős beruházás nélkül végrehajtható, gyors eredményre vezető lépések.

Esetükben ilyen quickwin intézkedés lesz, hogy a fűtési idényben 19 Celsius-fokra (éjszaka, a nyitvatartási időn kívül 17 fokra) tervezik levinni a közös területek hőmérsékletét, de fel fogják kérni a bérlőket is, hogy hasonlóan cselekedjenek. “Nekik sem mindegy, mekkora lesz a rezsiszámla, ebben is egymásra vagyunk utalva” – mondta Duszin Ádám, aki szerint egy fok hőmérséklet-csökkentés 3–6 százalékos energiamegtakarítással járhat, és az általuk belőtt érték a jogszabályi előírásnak is megfelel (ami 18-20 fokot ír elő a plázákban jellemző könnyű fizikai munka esetére).

A teljes cikk a hvg.hu oldalán olvasható >>

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Július 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Tartalom galéria

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
EDGE Fest Conference – Határokat feszegető építészeti gondolatok Budapesten

EDGE Fest Conference – Határokat feszegető építészeti gondolatok Budapesten

More details
Belvárosi SUP túra a Dunán, 2025. július 2-6.

Belvárosi SUP túra a Dunán, 2025. július 2-6.

More details
„Egészenén” élmény a dm-ben – a got2b nyári beauty eseménye

„Egészenén” élmény a dm-ben – a got2b nyári beauty eseménye

More details
Új gasztronómiai élményközpont épül Érden

Új gasztronómiai élményközpont épül Érden

More details
Már lehet jelentkezni a Westend hackathonjára

Már lehet jelentkezni a Westend hackathonjára

More details
Megtudhatom az okosórámról mindazt, amit eddig csak a gyártó tudott

Megtudhatom az okosórámról mindazt, amit eddig csak a gyártó tudott

More details
A jogellenes tartalmak eltávolításának jogkövetkezményei

A jogellenes tartalmak eltávolításának jogkövetkezményei

More details
Jogértelmezés a mesterséges intelligencia segítségével - mit nyújthat az AI a laikusoknak?

Jogértelmezés a mesterséges intelligencia segítségével - mit nyújthat az AI a laikusoknak?

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője