2025. június 30., hétfő - Pál

Ingatlanpiac

Környezetbarát, magyar fejlesztésű drónnal tisztították meg a Müpa homlokzatát

2025-06-30 128

A drón 30 méteres magasságig, 200 bar nyomású vízsugárral dolgozik, teljesen vegyszermentesen, megfelelve a légügyi előírásoknak.

Csúcstechnológia szemtanúi lehettek azok a vendégek, akik részt vettek az ABZ Drone Kft. és a Fort Facility Kft. közös drónbemutatóján. A hazai fejlesztésű, magasnyomású vízsugaras tisztítást végző, légi eszköz új korszakot nyithat a városi épülettisztításban. A két cég közös, 100%-ban vegyszermentes, magyar innováción alapuló technológiája gyökeresen átalakítja a felülettisztítás eddig ismert módszereit, garantálva a biztonságos és hatékony munkavégzést, különösen a nehezen elérhető, nagy magasságú felületeknél.

A bemutatott homlokzattisztító drón a talajtól 30 méterig képes munkát végezni, a légügyi hatóság előírásainak megfelelően.

A környezetbarát technológiát a Környezetvédelmi világnap előtt, június 4-én mutatták be a Fort Facility kiemelt partnerénél, a Müpában. A látványos bemutatón több mint 50 szakmai érdeklődő és iparági szereplő vett részt- köztük Bartus Marcell közegészségügyi felügyelő és zöld tisztítás influenszer, a Cleanwashers képviselete és számos elismert facility manager. A jelenlévők további vegyszermentes tisztítótechnológiákkal is megismerkedhettek: a szárazjéges szemcseszórás, a lézeres tisztítás, a szódaszórás és a fordított ozmózisos vízrendszer titkaiba is bepillanthattak.

A magyar fejlesztői csapat által készített homlokzattisztító drón az első olyan rendszer Magyarországon, amely képes a repülés közben 200 bar nyomású vízsugárral tisztítani, így biztosítva a mechanikai hatást is. Megduplázza a hatékonyságot- nagyobb erőt tud kifejteni

Milyen helyzetekben lehet átütő ez a megoldás?

Sági Péter a Fort Facility Kft. egyik ügyvezetője elmondta, hogy a technológia bármilyen homlokzaton használható, kő, beton, fém, üveg felületen egyaránt. Keczer Máté, az ABZ Drone Kft ügyvezetője hozzátette, hogy az egyetlen korlátot a légügyi előírások jelenthetik, amelyeket maradéktalanul be kell tartani.

Költséghatékonyság és fenntarthatóság a fókuszban: „A jelenlegi gazdasági helyzetben mindenki a költségek optimalizálására törekszik. A homlokzattisztító drón sok esetben előnyös a homlokzattisztításban, olyan helyeken is ahol a felületek negatív irányba dőlnek, nincsenek alpinista kikötési pontok, ez a rendszer lehetővé teszi, hogy ne kelljen minden esetben emelőgépet vagy alpinistát igénybe venni – ezzel jelentős költség takarítható meg” – hangsúlyozta a Fort Facility képviselője, Sági Péter.

Miért igazán különleges a fejlesztés?

Az általános felülettisztítási technológiák rengeteg vegyszerrel terhelik a környezetet. A Fort Facility Kft. azonban már 2008 óta alkalmazza az ozmózis vizes rendszert, ami lehetővé teszi a vegyszerek nélkülözését. „Ez az egyedi, komplex rendszer, amelyet a magasnyomású mosóval és saját energiaellátással integráltunk, egyedülálló a hazai piacon, és óriási érdeklődésre számítunk a szolgáltatók részéről.” – meséli Sági Péter. A komplex és mobil rendszer kiszolgálja a drónt ozmózis vízzel és biztosítja a szükséges villamosenergiát az ozmózis vízkészítőhöz a magasnyomású szivattyúnak és az akkumulátor töltéshez. Az elkészített ozmózis vizet tartályban tárolva rögtön megkezdhető a tisztítási munka egy új helyszínen. Az ozmózis (szűrt víz) képes magához vonzani a szennyeződést, így nem szükséges kemikáliát alkalmazni.

Tehát az ipari drón és az ozmózis vizes technológia ötvözésével lehetővé vált a teljesen vegyszermentes, ezáltal környezettudatos felülettisztítás alpinista nélkül.

Magyar fejlesztés és környezettudatosság

A bemutatón Keczer Máté, az ABZ Drone Kft. ügyvezetője felidézte, hogy a cég közel egy évtizede foglalkozik pilóta nélküli légijárművekkel. A mezőgazdasági szektorban elért sikerek után elindult fejlesztési folyamat eredményeként született meg az ABZ Innovation C10, a világ első, kifejezetten tisztításra tervezett és gyártott drónja.

„A teljes egészében magyar fejlesztésű eszköz hardvere és szoftvere is hazai környezetben, Szentendrén készül, így az alkatrész ellátottsága is hosszútávon biztosított” – hangsúlyozta Keczer Máté, az ABZ Drone Kft. ügyvezetője. Kiemelte, hogy a hatékonyság és a célzott, professzionális technika kulcsa a Fort Facility Kft.-vel kialakított magasszintű szakmai együttműködés. Ahogy mondta:

Hagyományos permetező drónokkal már eddig is tisztítottunk napelemparkokat, ám a megfelelő nyomás hiánya korlátozta a technológia hatékonyságát. Ezt orvosolja az új modell, amely célzottan magasnyomású tisztításra készült.” A bemutatott megoldás jelenleg egyedülálló Magyarországon. Bár más cégek is kísérleteznek drónos homlokzattisztítással, de a komplex

– vízkezelő és nyomásfokozó rendszerrel egybeépített – mobil megoldás jelenleg egyedülálló a hazai piacon.

Az ABZ Drone Kft. célja, hogy vezető szerepet töltsön be az ipari drónok elterjedésében egész Európában. A vállalat a régió legátfogóbb drónképzéseivel, Magyarország legszélesebb drón-, payload- és szoftver kínálatával, professzionális szolgáltatásokkal, folyamatos fejlesztésekkel, valamint hivatalos és garanciális szervizzel rendelkezik.

A Fort Facility Kft. célja - mint 35 éve mindig - a nyitottság a fejlődésre, a környezetbarát megoldások és a családias tudás átadása, amit a környezettudatos konferencián felszólaló három generáció is jól reprezentált. A cég a “DROZMÓ” fejlesztésével ismét bebizonyította, hogy a környezetbarát, vegyszermentes tisztítási alternatívák nem csak hangzatos szavak, hanem a mindennapokba beilleszthető gyakorlatok.

| Videós beszámoló: https://www.facebook.com/share/r/18j7keAKjB/

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Június 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Tartalom galéria

Levált a Generali-torony tetején lévő nagy méretű reklámfelirat

Levált a Generali-torony tetején lévő nagy méretű reklámfelirat

More details
BREEAM „Very Good” minősítést szerzett a Liget Center Vitrum

BREEAM „Very Good” minősítést szerzett a Liget Center Vitrum

More details
Vessük bele magunkat a medenceszezonba!

Vessük bele magunkat a medenceszezonba!

More details
Közép- és Kelet-Európa belép az MI-tehetségekért folytatott versenybe

Közép- és Kelet-Európa belép az MI-tehetségekért folytatott versenybe

More details
Égető problémákra hívta fel a figyelmet a spanyolországi áramszünet

Égető problémákra hívta fel a figyelmet a spanyolországi áramszünet

More details
Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

More details
Változások küszöbén az európai szállodaipar

Változások küszöbén az európai szállodaipar

More details
Környezetbarát, magyar fejlesztésű drónnal tisztították meg a Müpa homlokzatát

Környezetbarát, magyar fejlesztésű drónnal tisztították meg a Müpa homlokzatát

More details
A Colliers Romániát bízták meg bevásárlóközpontok újrapozicionálásával

A Colliers Romániát bízták meg bevásárlóközpontok újrapozicionálásával

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője