2026. április 22., szerda - Csilla

Irodapiac

Home office hatás: Tengernyi irodai férőhely áll üresen

2023-05-18 955

Németországban csaknem megháromszorozódott a kihasználatlan irodai munkaállomások aránya 2019 óta a koronavírus miatt 2020-ban szélesebb körben bevezetett és azóta is alkalmazott otthoni munkavégzés folytán - derült ki a müncheni ifo gazdaságkutató intézet friss felméréséből.

Az ifo (ifo Institut - Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) adatai szerint Németországban idén áprilisban az irodákban található munkaállomások 12,3 százaléka nem volt teljesen kihasználva egy átlagos napon az otthoni munkavégzés miatt. A koronavírus-járvány kezdete előtti évben, 2019-ben ez az arány még csak 4,6 százalék volt, így nagyjából megháromszorozódott a használaton kívüli munkaállomások aránya az irodákban - nyilatkozta Simon Krause, az ifo szakértője.

Az átlagadatok mögött azonban ágazatonként jelentős különbségek vannak az otthoni munkavégzés és az ezáltal kihasználatlan irodai munkaállomások arányát tekintve.

A szolgáltató szektorban a 2019-ben regisztrált 6,2 százalékról 16,8 százalékra nőtt a kihasználatlan munkaállomások aránya az irodákban idén áprilisra. Ugyanakkor a feldolgozóiparban ez az arány a 2019. évi 3,1 százalékról 9,6 százalékra emelkedett. A kiskereskedelemben 3,2 százalékról 5,8 százalékra nőtt az arány, az építőiparban pedig 1,7 százalékról mindössze 2,5 százalékra emelkedett.

Különösen sok a kihasználatlan irodai hely az informatika, a reklám- és piackutatás, a vezetési tanácsadás és a gyógyszeripar területén - áll az ifo közleményében.

"Az alkalmazottak mintegy negyede rendszeresen otthonról dolgozik. Egyes cégek az üres irodákat co-working terekké alakítják át, hogy több személyes interakciót tegyenek lehetővé az irodai napokon. Más cégek csökkentik a helyigényüket, hogy megtakarítsák a kihasználatlan irodák költségeit. Ennek következményei lehetnek a magasabb kamatok és építési költségek miatt amúgy is nyomás alatt álló ingatlanpiacra. Az irodahasználat visszaesése különösen a belvárosokat sújtja, ahol átlag feletti az irodák száma, emellett a belvárosi üzletek is szenvednek az otthoni munkavégzés miatti alacsonyabb kiskereskedelmi forgalom miatt" - tette hozzá Simon Krause.

I Forrás: hrportal.hu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Üzleti hírszerzés, biztonság

Error: No articles to display


 

 


 

Tartalom galéria

AutoTech Future, 2026. május 8-9.

AutoTech Future, 2026. május 8-9.

More details
Még több teljesítmény, bizonyos feladatokhoz: Claude Opus 4.7

Még több teljesítmény, bizonyos feladatokhoz: Claude Opus 4.7

More details
Egyre többen hagyják ott biztos állásukat

Egyre többen hagyják ott biztos állásukat

More details
ESG Summit, 2026. május 20.

ESG Summit, 2026. május 20.

More details
Marketing&Media TOP50 Leaders Forum, 2026. június 1.

Marketing&Media TOP50 Leaders Forum, 2026. június 1.

More details
Otthontérkép: berobbant az építkezés Újbudán

Otthontérkép: berobbant az építkezés Újbudán

More details
A kiskereskedelmi parkok hajtják a bővülést Lengyelországban

A kiskereskedelmi parkok hajtják a bővülést Lengyelországban

More details
Automotive Summit, 2025. május 20.

Automotive Summit, 2025. május 20.

More details
Ferrero bejelentés: 60 év után új ízzel bővítik a mogyorókrém kínálatot

Ferrero bejelentés: 60 év után új ízzel bővítik a mogyorókrém kínálatot

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője