2026. május 4., hétfő - Mónika

Ipar, logisztika

Románia ipari szektora közel ötszörösére bővült az elmúlt évtizedben

2025-09-26 599

Románia érte el a leggyorsabb növekedést az Európai Unióban a közúti árufuvarozás terén: a vállalatok 2023-ban közel 29 milliárd tonnakilométert szállítottak közúton, ami tíz év alatt 69%-os emelkedést jelent. Ez a növekedési ütem háromszorosa az uniós átlagnak – derül ki a Colliers által idézett Eurostat-adatokból.

Az ipari ingatlanpiac az elmúlt évtizedben közel ötszörösére bővült, és várhatóan 2025-re eléri a mintegy 8 millió négyzetmétert. Ugyanakkor az autópályák és a korszerű vasútvonalak hiánya továbbra is komoly akadályt jelent Románia logisztikai fejlődésében, ami folyamatos infrastrukturális beruházások szükségességére hívja fel a figyelmet.

„Románia közel 29 milliárd tonnakilométeres közúti áruforgalma megközelíti Magyarország szintjét, de több mint hatszor alacsonyabb, mint Lengyelországé. Noha Románia az Európai Unió leggyorsabb növekedését produkálta a közúti árufuvarozásban, a régiós gazdaságokhoz képest a lemaradás továbbra is jelentős” – magyarázta Victor Cosconel, a Colliers partnere, valamint a bérbeadási, irodai és ipari ügynökségek vezetője. „Ahhoz, hogy ezt a különbséget a következő 10–15 évben csökkentsük, Romániának folytatnia kell az autópálya-építéseket és a vasúthálózat modernizálását.”

Az elmúlt évek rekordmértékű autópálya-átadásai után a 2025–2026-os időszak lassabb építési ütemet hozhat, ami fékezheti a logisztikai ingatlanpiac bővülését és az ipari ingatlanberuházásokat. Az Eurostat adatai szerint Romániában a közúton szállított áruk több mint 77%-a belföldi fuvar, ami az egyik legmagasabb arány az EU-ban, és a viszonylag alacsony exporttevékenységet tükrözi.

Románia ugyanakkor egy szempontból előnyben van sok európai országgal szemben: az áruk mindössze 54%-át szállítják közúton, ami elmarad az uniós 78%-os átlagtól. Az országban jelentős a belvízi szállítás aránya, különösen a Dunán, amely a teljes áruforgalom mintegy 20%-át teszi ki. „Közel vagyunk a 8 millió négyzetméternyi bérbe adható ipari és logisztikai terület eléréséhez, ami azt mutatja, hogy Románia felgyorsult fejlődési pályán halad” – tette hozzá Cosconel.

property-forum.eu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Május 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Tartalom galéria

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Anyák napja a Skanzenben, 2026. május 3.

Anyák napja a Skanzenben, 2026. május 3.

More details
Az Ares Management logisztikai parkokat értékesít Csehországban és Magyarországon

Az Ares Management logisztikai parkokat értékesít Csehországban és Magyarországon

More details
A munkatér-kialakítás stratégiai eszközzé vált a bérbeadásban

A munkatér-kialakítás stratégiai eszközzé vált a bérbeadásban

More details
A prémium és jó állapotú ingatlanok kerültek most a vevők célkeresztjébe

A prémium és jó állapotú ingatlanok kerültek most a vevők célkeresztjébe

More details
BorsodChem:

BorsodChem: "Komoly feladat megszerettetni a kémiát"

More details
Egy feltört Google- vagy Meta-fiók ma akár csődbe is vihet egy céget

Egy feltört Google- vagy Meta-fiók ma akár csődbe is vihet egy céget

More details
Érkeznek a tudatos vásárlást segítő digitális élmények

Érkeznek a tudatos vásárlást segítő digitális élmények

More details
Túlélési stratégia közel 100 millió év tapasztalatával

Túlélési stratégia közel 100 millió év tapasztalatával

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője