2026. május 30., szombat - Zsanett, Janka

Archívum

A nyári fesztiválok ötöde elmarad

2020-04-06 437

A Magyar Fesztivál Szövetség, a magyarországi fesztiválok legnagyobb szakmai szervezete megalakította Fesztivál Válságkezelő Munkacsoportját. Szorgalmazzák, hogy a kormány hozzon létre egy fesztivál vis maior alapot. Márta István, a szövetség elnöke az InfoRádióban elmondta, az már biztosan látszik, hogy a nyári fesztiválok 15-20 százaléka elmarad idén.

A Magyar Fesztivál Szövetségnek 220 tagja van és közel 320 fesztivál van a látókörében a szervezeti tagok révén, és körülbelül 900-950 olyan fesztivál, amelyről tudunk, és aminek az érdekeit megpróbáljuk valamilyen módon képviselni a jelenben és a jövőben, tekintettel erre a szörnyű helyzetre - mondta az InfoRádiónak Márta István, a szervezet elnöke.

A szövetség elnöksége megalakította a válságkezelő munkacsoportját, amelynek ugyan több célkitűzése és feladata van, de először egy egységes szempontrendszer alapján adatokat gyűjt és felméréseket készít arról, hogy mind a munkaadói, mind a munkavállalói oldal kárát felmérje. Emellett szeretnének javaslatcsomagot készíteni a kormánynak, amelyben egy fesztivál vis maior alap különféle szempontok melletti létrehozását szorgalmaznák.

Fontos lenne a munkaadói, vagyis a fesztiválszervezői oldal számára a jogi helyzet tisztázása, hogy mit lehet és hogyan, és szeretnénk a munkavállalói oldal érdekeit is képviselni - mondta Márta István. Szavai szerint nemcsak az előadóművészekre gondoltak, hanem szeretnék a vállalkozók, alvállalkozók helyzetét is felmérni. Jelen pillanatban adataik szerint

a fesztiválok 37 ezer embernek adnak közvetlenül munkát, közvetve pedig körülbelül 300-350 ezer ember megélhetését érintik,

beleértve az árusokat, vendéglátósokat, a szobakiadással foglalkozókon át a szállásadókig. "Elég széles spektrumot ír körül a fesztiválpiac" - tette hozzá az elnök.

A szövetség információi szerint a fesztiválok körülbelül 80 milliárd forinttal gazdagítják a nemzeti jövedelmet, és az ezután felszámolt adók, az áfa, az szja, az ipa, az ifa pedig a költségvetést. Jelentősen hozzájárulnak a gazdasághoz - összegzett Márta István.

Az elnök szerint nehéz kérdés, hogy mi legyen a nyári fesztiválokkal. "Hétről hétre változik a helyzet, de a mi felméréseink szerint

15-20 százalékuk biztosan elmarad, további 20-25 százalék gondolkodik más időpontra áthelyezésen, és nagyjából 60 százalékuk még nem döntött, kivár.

Főleg a júliusi, augusztusi és a későbbi fesztiválok" - mondta az elnök.

Az időpontáthelyezésekkel kapcsolatban elmondta: "Teljesen járatlan az út. Ilyen történelmi szituáció ebben a szegmensben se volt. Nem tudjuk"

Szerinte a fesztiválszervezők, fesztiváligazgatók, alapítók elég jelentős kreativitással rendelkező emberek, valamit valószínű, hogy kitalálnak. "Biztos, hogy a fesztiválsztrádán elég nagy tülekedés lesz, amennyiben már látjuk az alagút végét" - mondta Márta István.

Kijelentette, az biztos, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökséggel együttműködve - és részben az Emmi kultúráért felelős államtitkárságával -, a turizmusnál valószínű, hogy ha az alagút vége már látszik, akkor elég sok anyagi forrás lesz arra, hogy a marketingkommunikáció meglendüljön, azaz a hazai turizmus, és ezen belül a fesztiválturizmus kiemelten kezelődjék majd. "A kérdés az, hogy ez a nyár közepétől, ősztől van, vagy egyáltalán, ha bedől a fesztiválpiac, akkor ez a jövő év jól előkészített szegmense lenne. Bizakodóak vagyunk" - tette hozzá Márta István.

(Forrás: infostart.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Május 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Tartalom galéria

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
A TriGranit és a DRFG Investment Group akvirálta a Korzó Bevásárlóközpontot Nyíregyházán

A TriGranit és a DRFG Investment Group akvirálta a Korzó Bevásárlóközpontot Nyíregyházán

More details
Lóerők Éjszakája, 2026. június 13.

Lóerők Éjszakája, 2026. június 13.

More details
Múltidéző hangulat: nosztalgiajáratok Budapesten

Múltidéző hangulat: nosztalgiajáratok Budapesten

More details
Fizetésképtelen a szervezőcég, veszélybe került a budapesti BL-döntő

Fizetésképtelen a szervezőcég, veszélybe került a budapesti BL-döntő

More details
Cél a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentése

Cél a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentése

More details
A szakma halhatatlanjai közé választották a magyar fagylaltmestert

A szakma halhatatlanjai közé választották a magyar fagylaltmestert

More details
Rekordtranzakció a lengyel bérlakáspiacon

Rekordtranzakció a lengyel bérlakáspiacon

More details
Miért kerül majdnem ugyanannyiba egy régi lakás mint egy új?

Miért kerül majdnem ugyanannyiba egy régi lakás mint egy új?

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője