2026. január 8., csütörtök - Gyöngyvér

Archívum

A Zuckerberg-birodalomban bóklásznak a magyar kkv-k

2019-12-12 388
A kisebb hazai vállalkozások marketingtevékenységét továbbra is a Facebook dominálja, de erősen kapaszkodik az Instagram is. Az Instagram előretörése persze nem különösebben kell hogy zavarja a Facebook alapítóját, hiszen a képekre fókuszáló közösségi hálózat szintén a Mark Zuckerberg irányította vállalatbirodalom része.

A Marketing Commando minden évben megszondázza a hazai kkv-kat az általuk aktuálisan használt marketingeszközökkel kapcsolatban. A kutatás reprezentatívnak nem tekinthető, de az idén elért 1250 megkérdezett válaszaiból így is viszonyag érdekes kép rajzolódott ki.

Egy eszköz mind fölött

A Zuckerberg-birodalom zászlóshajója immár közel egy fél évtizede kirobbanthatatlan a legnépszerűbb eszközök toplistájának éléről. Az idei adatok alapján ötből négy vállalkozás használja a Facebookot termékei népszerűsítésére, eladásösztönzésre. A második helyen a tradicionális honlap áll. Ebből az derül ki, hogy a felmérésben résztvevő cégek egyharmada egyáltalán nem él ezzel a lehetőséggel (mert például csak Facebook oldalt tart fent). Bő 50 százalékos említéssel az ajánlás futott be a harmadik leggyakrabban használt marketingeszközöknek.

marketinginfofűgramm

Az alsóbb traktusokban egyértelműen említést érdemel az Instagram, amely folyamatosan lépked előre a népszerűségi versenyben. Ma már majdnem minden második vállalkozás próbálkozik ezzel a közösségi csatornával, amely viszonylagos újszerűségével, relatív olcsóságával és a fiatal közönségével egyelőre nagyon vonzó tud lenni a reklámozók szemében. A Facebookhoz tartozó közösségi hálózat még a Google-t is képes volt maga mögé utasítani. 

Érdekes még, hogy évek óta most történt meg először, hogy a korábban slágernek tekinthető keresőoptimalizálás erősödni tudott, és 36 százalékos említési aránnyal a hatodik helyre fért fel. Hetedik a blog, nyolcadik az ajánlatkészítés, kilencedik a hírlevél, tizedik pedig a YouTube lett.

Az érme másik oldala

Bármennyire is uralja a mezőnyt a Facebook, az utóbbi években bevezetett, az organikus elérést durván csökkentő változtatások és a hirdetési hatékonyság romlása azért nem maradt észrevétlen. A válaszokban nem csak a drágulás, de a hitelességi problémák is visszaköszöntek. A megkérdezettek mindössze 18 százaléka tartja hitelesnek, amit a Facebookon lát, ezzel szemben a Google találataival kapcsolatban 60 százalékos a "bizalmi index".

A Marketing Commando összesítése alapján egy kkv évente átlagosan 5 millió forintot költ marketingre. Az online hirdetési költségek a válaszadók 63 százaléka szerint emelkedtek a tavalyihoz képest. A fejlesztési költségeket 60 százalék, a tartalomfejlesztési kiadásokat 37 százalék értékelte magasabbnak.

Irány a való világ!

Mivel az utóbbi években Magyarországon is egyre többen "vadásznak" digitális terepen, így ezeknek az eszközöknek a hatékonysága értelemszerűen romlik. Ezt látszanak visszaigazolni a hatékonysággal kapcsolatos válaszok. Ha nem a használt eszközök gyakorisága, hanem azok hatékonysága alapján készítünk toplistát, akkor némiképp más sorrendet és részben más csatornákat látunk.

Ennek leglátványosabb része az offline elemek megjelenése. Miközben a tíz legnépszerűbb eszköz mindegyike valamilyen online megoldás, addig a hatékonysági toplistára négy offline eszköz is fel tudott kerülni. A személyes ajánlást például a leghatékonyabb marketingmódszernek értékelték a megkérdezettek, de beverekedte magát a kapcsolatépítés, a hideghívás és a rendezvény is.

(Forrás: bitport.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Január 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Tartalom galéria

Így alakulnak a munkaszüneti napok 2026-ban

Így alakulnak a munkaszüneti napok 2026-ban

More details
Tíz éve még magányos mesterek, ma már tízezren alakítják együtt a szakma jövőjét

Tíz éve még magányos mesterek, ma már tízezren alakítják együtt a szakma jövőjét

More details
10 éves koncepcióval köszöntik az új évet a logisztikai szakmai szervezetek

10 éves koncepcióval köszöntik az új évet a logisztikai szakmai szervezetek

More details
Walter Katalin általános vezérigazgató-helyettesként erősíti tovább a Winget

Walter Katalin általános vezérigazgató-helyettesként erősíti tovább a Winget

More details
A DHL 3000 négyzetméteres új központja a Libertyben lesz

A DHL 3000 négyzetméteres új központja a Libertyben lesz

More details
Otthon Start Expo, 2026. január 17.

Otthon Start Expo, 2026. január 17.

More details
Gyász Németországban: meghalt az egyik leggazdagabb üzletember

Gyász Németországban: meghalt az egyik leggazdagabb üzletember

More details
Válogatás a 2025-ös év magyar márkasztorijaiból

Válogatás a 2025-ös év magyar márkasztorijaiból

More details
Magyarországra jön a Lululemon

Magyarországra jön a Lululemon

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője