2025. szeptember 4., csütörtök - Rozália

Archívum

Raktárakká alakulnak a bevásárlóközpontjaink?

2019-12-02 395

A logisztikával összeolvadó e-kereskedelem hatása mind a retail, mind a szállítmányozási szektorra visszafordíthatatlan. Az omnichannel és a digitalizáció térhódítása nem kíméli a plázák piacát sem, a robotizáció pedig a logisztikai szektorra hat visszafordíthatatlanul. A legfontosabb irányokról a Property Investment Forum 2019 konferencián beszéltek a szakértők.

Halász-Csatári Gábor, Partner, Head of Industrial Leasing, Cushman & Wakefield szerint az online kereskedelem részaránya 2018-ban alig haladta meg az 5 százalékot.

Hosszú Csilla, ügyvezető igazgató, Sprinter Futárszolgálat Kft., Pick Pack Pont elmondta, hogy a csomagszállító cégek jelentősen bővülnek, de nem raktárra van szükség, hanem a napi átmenőforgalmat kezelő ingatlanra, ami túl speciális az ingatlanosok számára. A jövőben szükség lesz városi épületekre, amik akár egy parkolóház tetején is lehetnének.

Joó Domonkos, Senior Asset Manager Hungary & Slovakia, Logicor úgy véli, hogy a csomagszállító cégeknél az ingatlan egy váz egy drága (szortírozó) gép körül. Minden perc, amit a csomag az épületben tölt az veszteség, ezért a cél, hogy minél gyorsabban szállítsanak. A gép sokszor nagyobb forgalmat is ki tud szolgálni, tehát a nagyobb forgalom nem feltétlenül igényel nagyobb épületet. Karácsony előtt sokan jelentkeznek időszakos raktárigénnyel, amit a jelenlegi 2%-os kihasználatlanság mellett nem lehet teljesíteni. Városon belüli fejlesztésekre lenne igény, amelyek felértékelődnek, ahogy egyre fontosabbá válik az ügyfelek minél gyorsabb kiszolgálása. Mivel kevés a hely, és drága a telek, ezért megoldást jelenthetnek az emeletes raktárak.

Nemes Rudolf, országmenedzser, CTP Management Hungary Kft. szerint óriási igény továbbra sincs e-kereskedelemre és a növekedés ellenére továbbra is sereghajtók vagyunk. A napon belüli kiszállítás nagyon nem terjedt még el Magyarországon. A belvárosi hipermarketek, bevásárlóközpontok egy része a jövőben raktáraknak adhat helyet. A parkokban közösség alakul ki – sok bérlőnél van szezonalitás, így egymást tudják segíteni: albérletbe tudják adni egymásnak – ehhez persze kell egy bizonyos méret. Jövőre lesz olyan pillanat, amikor 170 ezer négyzetméter lesz Magyarországon építés alatt. A kivitelezési folyamat a saját csapatnak köszönhetően kontrollálható: piaci igényekre reagálva fel lehet gyorsítani vagy le lehet lassítani, csökkentve a költségeket. Akik viszont Győrben és más nyugati területeken, valamint Kecskeméten szeretnének építeni ma nem tudnak vásárolni, úgy, hogy az megérje – egy saját park építése jobb hozammal zárul, a bérleti díjak hosszú távon nem fenntarthatók.

Székely Ádám, ügyvezető igazgató, tulajdonos, Infogroup elmondta, hogy Budapesten se nagyon, de vidéken főleg nincs jelen az e-kereskedelem, egyelőre nincs még meg a kritikus tömeg. A népsűrűség és gazdasági fejlettség nincs ott, nem véletlen, hogy nincs itt például az Amazon. Az FMCG cégek raktárai viszont már vidéken is jelen vannak. A piaci számok alapján mindenképpen építeni kell, de a matek nem biztos, hogy kijön. Az elszállt építési költségek jelentik a korlátot. Ipari ingatlant hosszú távon birtokolni jó dolog, akvizícióval jobb hozamokat lehet elérni, mint építéssel, de idén nem építettek, másra költötték a tőkét.

(Forrás: portfolio.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Szeptember 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Tartalom galéria

10. Közép-Európai Esküvő Kiállítás, 2025. november 8-9.

10. Közép-Európai Esküvő Kiállítás, 2025. november 8-9.

More details
Az adatközpontok jövője Budapesten, 2025. szeptember 30.

Az adatközpontok jövője Budapesten, 2025. szeptember 30.

More details
HUNGULF 2025 Expó és Vásár, 2025. szeptember 27.

HUNGULF 2025 Expó és Vásár, 2025. szeptember 27.

More details
Hasznos, vagy veszélyes? Kié a felelősség?

Hasznos, vagy veszélyes? Kié a felelősség?

More details
Bérlakás mint befektetés: a csökkenő hozamok ellenére még mindig megéri?

Bérlakás mint befektetés: a csökkenő hozamok ellenére még mindig megéri?

More details
A jövő logisztikájának öt megatrendje

A jövő logisztikájának öt megatrendje

More details
Vagyonokat költünk arcszérumokra, de a testünk bőre csendben öregszik

Vagyonokat költünk arcszérumokra, de a testünk bőre csendben öregszik

More details
A digitális nomádok megszállják a turizmus fellegvárait

A digitális nomádok megszállják a turizmus fellegvárait

More details
Váratlan vezetőváltás a Nestlénél: egy titkos kapcsolat miatt távozik a vezérigazgató

Váratlan vezetőváltás a Nestlénél: egy titkos kapcsolat miatt távozik a vezérigazgató

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője