2025. április 20., vasárnap - Konrád, Tivadar

Archívum

Az irodapiac tovább dübörög. Lássuk a harmadik negyedév adatait!

2018-10-18 233

irodahaz colliersA Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF, BRF) közzétette 2018 harmadik negyedévére vonatkozó irodapiaci összegzését. 111 ezer m2-nyi új állomány került átadásra, az üresedési ráta történelmi mélyponra süllyedt. 2018 harmadik negyedéve során négy új irodaépület került átadásra, 110.970 m2-rel növelve a budapesti modern irodaállomány méretét.

A negyedév során átadott legnagyobb irodaépület a Magyar Telekom új székháza volt; az 58.800 m2-es irodaház a Nem-központi Pest részpiacon található. Szintén befejeződött a 36.000 m2-es Mill Park, a 11.340 m2-es Advance Tower I. és a 4.830 m2-es EcoDome építése.

A teljes budapesti modern irodaállomány jelenleg 3.587.290 m2-t tesz ki, melyen belül 2.943.580 m2 „A” és „B” kategóriás modern spekulatív irodaterület, valamint 643.710 m2 saját tulajdonú iroda található. A saját tulajdonú irodák állománya három épülettel (összesen 26.850 m2-rel) csökkent, illetve két ingatlannal (6.110 m2-rel) bővült, a megváltozott használati jellegnek megfelelően.

Az üresedési ráta tovább csökkent; a harmadik negyedév során 1,2 százalékponttal 6,4%-ra süllyedt, ami Budapesten az eddig regisztrált legalacsonyabb ráta. Az előző negyedévhez hasonlóan a legtelítettebb alpiac a Nem-központi Pest régiója lett, ahol az üresedés jelenleg 3,9%, míg a legmagasabb üresedési ráta (30,4%) továbbra is az Agglomerációban mérhető.

A bruttó kereslet 2018 harmadik negyedévében 111.430 m2-t tett ki, ami 32%-kal alacsonyabb az előző év azonos időszakában regisztrált értéknél. A teljes keresleten belül az új szerződések képviselték a legnagyobb arányt a bérbeadási volumen 48,6%-ával, amit a szerződéshosszabbítások követtek 20%-kal. Az előbérleti szerződések részaránya 16,3%-ot, a bővülések 10,4%-ot tettek ki ebben a negyedévben; tulajdonosi használatba került a leszerződött területek 4,7%-a. 

Az előző negyedévhez hasonlóan a legmagasabb bérlői aktivitás a Váci úti folyosó részpiacon volt mérhető, a teljes volumen 33%-a. A Váci úti folyosó bérlői aktivitását a Belváros és Dél-Buda részpiacai követik, 17%, illetve 16% körüli részesedéssel a teljes keresleten belül.

A BRF összesen 145 bérleti szerződést regisztrált a negyedév során, melyek átlagos mérete 768 m2 volt. 24 szerződést kötöttek 1.000 m2-nél nagyobb területre: 13 új bérlővel kötött megállapodást, 4 szerződés-hosszabbítást, 4 előbérleti szerződést és 1 bővülést, emellett a két tulajdonosi használatba került iroda is meghaladta az 1.000 m2-t.

A negyedév legnagyobb méretű tranzakciója egy 14.890 m2-es új szerződéskötés volt a Belvárosban, melyet egy a Váci úti folyosón lebonyolított, 10.600 m2-es előbérleti szerződés követett. A legnagyobb hosszabbítást 6.000 m2-en kötötték a Maros BC irodaházban, a negyedév legnagyobb bővülése közel ugyanekkora területre, 5.870 m2-re szólt a Váci úti White House épületben. A tulajdonosi irodaállományban bekövetkezett változásokkal korrigált nettó abszorpció a harmadik negyedév során 142.210 m2-t tett ki, ez az idén mért legmagasabb érték.

(Forrás: blog.iroda.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Április 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Tartalom galéria

Magyar IT-cég a Financial Times leggyorsabban növekvő vállalatai közt

Magyar IT-cég a Financial Times leggyorsabban növekvő vállalatai közt

More details
Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Nemzetközi árajánlati rendszer bevezetését javasolja a MaReSz

Nemzetközi árajánlati rendszer bevezetését javasolja a MaReSz

More details
Hogyan befolyásolják a művészetek a magán- és a szakmai életünket?

Hogyan befolyásolják a művészetek a magán- és a szakmai életünket?

More details
Portfolio X-Cycling Day, 2025. május 27.

Portfolio X-Cycling Day, 2025. május 27.

More details
Így áll az autómentes Duna-parti városnegyed építése

Így áll az autómentes Duna-parti városnegyed építése

More details
Új trendek felé nyit a Gin Market Budapest, 2025. június 13-14.

Új trendek felé nyit a Gin Market Budapest, 2025. június 13-14.

More details
AI-influenszerek forradalmasítják az oktatást

AI-influenszerek forradalmasítják az oktatást

More details
A Z generáció nem igazítja az életét a munkához

A Z generáció nem igazítja az életét a munkához

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője