2025. április 27., vasárnap - Zita

Archívum

Jó befektetés az ipari ingatlan

2015-11-02 895

A Cushman & Wakefield felmérése szerint, az ipari parkok fejlesztésének üteme, és bérbeadása Közép-Európa szerte továbbra is stabil, illetve a tavalyi évhez képest enyhe fellendülést mutat. A befektetői kedv is növekvőben van a kereskedelmi ingatlanok irányában, miközben a kínálat hiánya a befektetőket arra ösztönzi, hogy többet fizessenek.

Ezen irányvonal a logisztikai és gyártó jellegű területek esetében a legszembetűnőbb. A Cushman & Wakefield közép-európai régióra vonatkozó ipari beszámolója a lengyel, cseh, magyar, szlovák illetve román piacokat vizsgálja.

"Az alacsony kamatok időszaka nagyon sokáig tartott. Ez korlátozza a befektetők azon lehetőségeit, hogy letétbe helyezzék, és ily módon növeljék tőkéjüket, s emiatt, a kereskedelmi ingatlanokba történő befektetés jó lehetőség a számukra. A gazdaság fellendül, a cégek terjeszkednek, az elektronikus kereskedelem is fejlődik. Ezek összhatásaként, a kereslet a logisztikai és gyártó jellegű területek irányába növekszik, mely a gyakorlatban növeli az értéküket" – mondta el Ferdinand Hlobil, a Cushman & Wakefield, közép-európai ipari csapatának vezetője.
Az idei év eddigi legnagyobb tranzakciója Romániában történt, ahol a CTP több parkot vásárolt meg fejlesztőktől.

Különböző álláspontok – fejlesztők kontra befektetők

A közép-európai piac jelenleg diverzifikáción megy keresztül. A piaci szereplők fokozatosan elkülönülnek szerepeik szerint. A fejlesztők, mint a Goodman vagy a Panattoni, elsősorban az új projektet fejlesztésére összpontosítanak. A következő csoportot azok a cégek képviselik, akik parkokat fejlesztenek és megtartják a tulajdonjogot vagy a portfóliójukat bővítik azáltal, hogy már meglévő parkokat vásárolnak fel. Itt példaként lehet említeni a CTP, a P3 és a ProLogis vállalatokat. A harmadik csoport olyan befektetők tömörülése, akik továbbépítkezés céljából már megfejlesztett parkokat vásárolnak; ilyen például a Logicor, aki idén több parkot is felvásárolt Lengyelországban és Csehországban.

A bérbeadás és a fejlesztések mértéke az előző év adataihoz igazodnak


Az év első felében a bérbeadás mértéke meghaladta az újonnan piacra került területek mértékét. Ennek következményeképp, a kihasználatlan területek aránya tovább csökkent, átlagosan 6.8 százalékon áll Közép-Európában, mely az elmúlt 9 év legalacsonyabb mutatója (alábbi grafikon).

"Ez a csökkenés Magyarországon a legszembetűnőbb, ahol a kihasználatlansági mutató 2 százalékpontot esett 6 hónapon belül, elérve 13.7 százalékot. Ha Magyarország továbbra is tartja ezt az ütemet, az év végére elérheti az egészséges, 10 százalék körüli mutatót" – mondta el Ferdninad Hlobil.

Az év első felében több mint 600,000 négyzetméter új ipari területet építettek Közép-Európában (szemben a tavalyi év azonos időszakában átadott 520,000 négyzetméterrel) és 2,1 millió négyzetméter került bérbeadásra (tavaly 1,9 millió). Összesen 18,5 millió négyzetméter ipari állomány van a régióban jelenleg, ahol Lengyelország hamarosan eléri a tízmilliós határt, míg Csehország nemrég lépte át az ötmilliós küszöböt. 

Kilátások

Közép-Európa ipari ingatlanpiaca erős és stabil. A német gyártó és logisztikai cégek továbbra is jönnek a régióba, és további expanziót várunk az elektronikus kereskedelemben érintett cégektől. Ezt mind a helyi vállalatokra, mind pedig a nyugati e-cégekre vonatkozik. Kínai és más ázsiai gyártó cégek szintén terjeszkedni fognak, mivel a közelségük az autóipari gyártókhoz stratégiai jelentőséggel bír.

"A bérleti díjak majd tíz éve stabilak; azok csökkenése jellemzően a nagy mennyiségű kedvezményeknek köszönhető: a régióban letelepedő gyártó cégek jelentősen nagyobb területeket bérelnek, mint tíz évvel ezelőtt, és arra számítunk, hogy ez a trend folytatódni fog" – tette hozzá Ferdinand Hlobil.

 

(Forrás: C&W)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tartalom galéria

Titkosítás: a jövő már itt van

Titkosítás: a jövő már itt van

More details
MNB: túl lehet a mélyponton a hazai ingatlanpiac

MNB: túl lehet a mélyponton a hazai ingatlanpiac

More details
Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
I BIKE BUDAPEST bringás felvonulás

I BIKE BUDAPEST bringás felvonulás

More details
Sebesség Fesztivál, 2025. április 26-27.

Sebesség Fesztivál, 2025. április 26-27.

More details
Kecskeköröm Ünnep Tihanyban, 2025. május 2.

Kecskeköröm Ünnep Tihanyban, 2025. május 2.

More details
Velencei-tavi Hal-, Vad-, Bor- és Pálinkafesztivál, 2025. május 1-3.

Velencei-tavi Hal-, Vad-, Bor- és Pálinkafesztivál, 2025. május 1-3.

More details
Villányi BorZsongás Fesztivál, 2025. május 1-4.

Villányi BorZsongás Fesztivál, 2025. május 1-4.

More details
Gyomaendrődi Nemzetközi Sajt- és Túrófesztivál, 2025. május 1-3.

Gyomaendrődi Nemzetközi Sajt- és Túrófesztivál, 2025. május 1-3.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője