2026. április 11., szombat - Leó

Archívum

A párok többsége a pénz miatt házasodik

2021-09-08 507

A házasulandók csupán harmada esküdne azért, hogy párkapcsolatát a következő szintre emelje, a többséget alapvetően külső elvárások, szempontok motiválják – derült ki az OTP Bank megbízásából készült, a házasságkötési trendeket vizsgáló kutatás eredményeiből. A felmérésben a legalább hat hónapja párkapcsolatban élő 18–50 év közöttiek véleményét kérte ki a bank megbízásából a Pulzus Kutató Intézet. A megkérdezettek

  • 62 százalékát az állami támogatások és kedvezmények terelgették a gyűrű felé,
  • 38 százalékot a megszülető gyerek motivált a házasodásban,
  • a család és a barátok elvárásai miatt pedig a párok 29 százaléka mondaná ki az igent.

A nemek és a településtípusok szerint reprezentatív felmérésben részt vevők 43 százaléka élt párkapcsolatban, harmaduk volt egyedülálló és szintén harmaduk eleve házas. Ugyanakkor csak a párok 9 százaléka tervezi az esküvőt, közülük is inkább a 30–39 évesek. Legkevésbé a 18–29 éves korosztály tervezi a házasodást, és a 40-50 év közöttiek jelezték legnagyobb számban, hogy egyáltalán nem terveznek papírt szerezni a kapcsolatról.

A válaszadók közel fele szerint házasság nélkül is lehet boldogan élni. Főként a férfiak és a 18–29 évesek nyilatkoztak így, de még a házasságot tervezők 40 százaléka is ezt mondta. A megkérdezettek negyede, kiváltképp a nők szerint ez csak egy papír, semmin nem változtat. Mindössze a megkérdezettek harmada vallja, hogy a  házasság egy példaértékű szövetséget jelképez.

Mindez azért is figyelemre méltó, mert a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint utoljára 1986-ban kötöttek annyi házasságot, mint 2020-ban: a hivatalossá tett kapcsolatok száma 67 095 volt, ami 2,8 százalékkal haladta meg a 2019-es értéket. Ráadásul úgy, hogy a járványhelyzet miatt szigorú korlátozások vonatkoztak a csoportos rendezvények, így az esküvők résztvevőire is. A felmérésben résztvevők 56 százalékát ez nem érintette, mivel már korábban megházasodott. A nagy napot most tervező párok tizenöt százaléka pedig marad az eredeti elképzeléseinél. 

A megkérdezett tervezgetők 7 százaléka venné fel esküvő után a babaváró kölcsönt, 15 százaléka csokot, további 7 százalék pedig mindkettőt. 

Akik már felvették, ők is inkább a babaváró kölcsönt választották (babaváró 12 százalék, csok 5 százalék), és a már házasok ugyan kevesebben, de hasonló arányban terveznének a felvétellel – derült ki a felmérésből. Tízből négy igénylőnek pedig az OTP folyósít babaváró kölcsönt.

Egyébként ez 2021 legnépszerűbb lakossági hitelterméke: az MNB statisztikái szerint az első negyedévben a lakossági hitelállomány 213 milliárd forintos bővülésének 60 százaléka volt babaváró hitelként kihelyezett összeg. A babaváró kölcsön iránti kereslet a második negyedévben tovább erősödött, legalábbis az OTP Bank adatai szerint. A hitelintézetnél a második negyedévben 20 százalékkal nőtt a folyósított babaváró kölcsönök összege az előző negyedévhez képest.

 

I Forrás: index.hu

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Április 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Tartalom galéria

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

Hétvégi tippek, kulturális programajánló

More details
Egyiptom turizmusa nevethet az iráni konfliktus végén

Egyiptom turizmusa nevethet az iráni konfliktus végén

More details
Mit tesz a whiskyvel az óceán? Világkörüli úton tesztelik az ital érlelésének új módszerét

Mit tesz a whiskyvel az óceán? Világkörüli úton tesztelik az ital érlelésének új módszerét

More details
Kutyás piknik, szakértői programok és jótékonyság egy helyen, 2026. április 19.

Kutyás piknik, szakértői programok és jótékonyság egy helyen, 2026. április 19.

More details
A terv–tény rés, ami milliókba kerül

A terv–tény rés, ami milliókba kerül

More details
Turizmus: nem csak visszatért, hanem átalakult

Turizmus: nem csak visszatért, hanem átalakult

More details
Lakásárak 2026-ban: mi áll valójában a drágulás mögött?

Lakásárak 2026-ban: mi áll valójában a drágulás mögött?

More details
Új exportplatform indul a Kamara stratégiai támogatásával

Új exportplatform indul a Kamara stratégiai támogatásával

More details
Lakásvásárlás: így válasszunk megfelelő méretet és elrendezést!

Lakásvásárlás: így válasszunk megfelelő méretet és elrendezést!

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője