2025. október 14., kedd - Helén

Archívum

Kiemelt szerepet játszik Kelenföld fejlődésében a Budapest ONE irodapark

2021-07-15 630

Az Őrmező és Kelenföld találkozásánál megvalósuló Dél-Buda Városközpont Fejlesztés kiemelt beruházása a Budapest ONE. Az Etele térnél magasodó, egyedi formájú, hullámzó épülettömegű irodaház a szeptemberben megnyitó Etele Plazával közösen karakteres szimbólumává válnak a dél-budai városrész megújulásának.

Az 1970-es években a szocialista várostervezés klasszikus példájaként valósult meg Dél-Budán a Kelenföldi Városközpont, azonban a rendszerváltás után megváltozott városhasználati szokások miatt nagymértékben leromlott a környék. Hasonló módon alakult az egykor az Osztapenko csomópont és a Kelenföldi pályaudvar által közrefogott Őrmező sorsa is. A lokáció az elmúlt években rohamos fejlődésnek indult, amelynek első lépése a közlekedés megszervezése volt. A fejlesztések hatására megvalósult a gyalogos, kerékpáros, gépkocsis és a közösségi közlekedés összehangolása a metró-, vasút- és villamospályák kialakításával, valamint összekötésre került Kelenföld és Őrmező is. Az így kialakult funkcionális sokszínűség ösztönzően hatott a fejlesztőkre is.

A Dél-Buda Városközpont Fejlesztés nagyban hozzájárul ahhoz, hogy Európa egyik legnagyobb intermodális csomópontja és Buda egyik új városközpontja jöhet létre a lokációban. Az új centrum vonzáskörzetében már létrejött a Budapest-Kelenföld és Ferencváros háromvágányú vasúti kapcsolat kialakítása, illetve a Dél-Budát Csepelen keresztül a Ferencvárossal összekötő Galvani híd, és a kapcsolódó úthálózat fejlesztése is. Megvalósulhat a Dél-Budai Centrumkórház, ami közel 1,3 millió lakos legmagasabb színvonalú, emberközpontú egészségügyi ellátásáról gondoskodik majd; a körülötte kialakított infrastruktúra pedig összekapcsolja a XI. kerületet és az agglomerációt is.

A lokáció kelenföldi oldalán épül fel az Etele Plaza, amely a főváros első okosplázájaként a környék kiemelt kereskedelmi és szabadidős intézménye. A különleges megjelenésű épület egyben Buda legnagyobb bevásárló- és szórakoztató központja lesz. A Paulinyi & Partners tervezésében és a Futureal fejlesztésében megvalósuló épületet az Év Tervezett Projektjének választották az ingatlanpiac meghatározó eseményének számító Real Estate Awards 2020 online díjátadó gálán. A bevásárlóközpont különlegessége lesz a hazai plázák között példátlanul tágas ételudvar, valamint a már most egészében látható, a komplexum bejáratát díszitő üvegfelület, Magyarország legnagyobb egybefüggő homlokzati üvegfala.

A Budapest ONE irodapark Magyarország legnagyobb közlekedési csomópontjában, az őrmezei oldalon épül fel a Futureal fejlesztésében. A Paulinyi & Partners által tervezett hullámzó formájú épülettömb 1. ütemét 2020 elején adták át; egyedi szalagformáját a már szerkezetkész 2. és 3. ütem lezárásával nyeri el. Az épület végleges dizájnját úgy alakította ki a tervezőiroda, hogy ezekben kiemelt szerepet kapjanak a nagyméretű zöldfelületek, a tetőkertek és zöld teraszok. A közterek aránya szintén fontos szempont volt a tervezés során: nemcsak az épület által közrezárt területen, hanem az épületet körülvéve is kialakítottak közösségi tereket.

„Korábban felmerült, hogy a területre magasházak kerüljenek, azonban az urbanisztikai összefüggések és a lokáció lehetőségeinek figyelembevétele mellett úgy véltük, hogy a védett, zártudvaros, középmagas kialakítás sokkal ideálisabb erre a területre. A tervezés során nagy figyelmet fordítottunk egy jól kiépített köztér-rendszer és a minőségi városi terek létrehozására is annak érdekében, hogy az irodaház és környéke ne csak az ott dolgozóknak, hanem az ott élőknek és a látogatóknak is előnyökkel szolgálhasson.” – emelte ki Dr. Paulinyi Gergely a Paulinyi & Partners Zrt. elnök-vezérigazgatója.

A 65 ezer négyzetméteres irodapark tervezői kiemelten kezelték a flexibilitás, a fenntarthatóság és a jövőtudatos tervezés szempontjait. A parametrikus tervezés és a gépi intelligencia nem szokványos felhasználási módja lehetővé tette, hogy a tervezők egyszerre tudják kezelni a különböző szintek eltérő geometriáját összehangolva a homlokzati osztásokkal, kordában tartva a benapozás miatti hőterheket, valamint kialakítsák a lamellák színezésével az épület homlokzati dinamikáját is. A tervezés eredménye egy gazdaságosan és gyorsan előállítható épület lett, amely egyben teljesen egyedi és unikális is.

A 2020-ban átadott első ütem olyan bérlőket szólított meg, mint a DSV, a Regus, a Doktor24, a VCC, az Instructure, a British Telecommunications és a Vodafone. Az ALDI szolgáltatóközpontja pedig szintén a Budapest ONE irodaházba költözött. A közelmúltban került sor az épület 2. és 3. ütemének bokrétaünnepére. Az ütemek legmagasabb pontjára daruval emelték fel a szerkezetkész állapotot jelző bokrétát. A Vodafone Magyarország és a UPC integrációjának következő lépéseként 2022 őszén ide, a 2. ütembe költöznek át az immár egy vállalat fővárosi irodáiban dolgozó kollégái.

A dolgozók testi és lelki egészségének biztosításában is élen jár az irodaház: az épület emberi szervezetre, egészségre, közérzetre gyakorolt hatásának vizsgálata nyomán a Budapest ONE irodaház Magyarországon az elsők között szerezte meg a nemzetközi WELL Building Platina előminősítést.

 

I Forrás: realista.ingatlan.com

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Október 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Tartalom galéria

Szállodai klíma, a rejtett veszélyforrás: szakértői tanácsok utazóknak

Szállodai klíma, a rejtett veszélyforrás: szakértői tanácsok utazóknak

More details
Nincs B terv – gyakorlati segítség a hulladék csökkentéséhez

Nincs B terv – gyakorlati segítség a hulladék csökkentéséhez

More details
Közös Képviselők Napja és Társasházi EXPO,  2025. október 16.

Közös Képviselők Napja és Társasházi EXPO, 2025. október 16.

More details
A további drágulástól való félelem miatt már a túlárazott ingatlanokat is el lehet adni

A további drágulástól való félelem miatt már a túlárazott ingatlanokat is el lehet adni

More details
48. Utazás Kiállítás, 2026. február 19-22.

48. Utazás Kiállítás, 2026. február 19-22.

More details
Karaván Szalon, 2026. február 19-22.

Karaván Szalon, 2026. február 19-22.

More details
E-bike Test&Show, 2026. február 19-22.

E-bike Test&Show, 2026. február 19-22.

More details
A lappföldi Mikulás-túrától a dubaji napsütésig: mutatjuk, merre indulnak a magyarok az ünnepek előtt

A lappföldi Mikulás-túrától a dubaji napsütésig: mutatjuk, merre indulnak a magyarok az ünnepek előtt

More details
Komoly fluktuációs hullámot indíthat el a magyar munkaerőpiacon a kötelező bértranszparencia

Komoly fluktuációs hullámot indíthat el a magyar munkaerőpiacon a kötelező bértranszparencia

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője