2026. április 20., hétfő - Konrád, Tivadar

Archívum

Világörökségi helyszínek újulnak meg Pécsett

2021-07-14 451

Megújul több világörökségi helyszín Pécsett: a munkaterület átadásával már megkezdődött és 2022 végéig tartó kivitelezésre 900 millió forintot költenek - tájékoztatta a polgármesteri hivatal az MTI-t.

A Cella Septichora Látogatóközpont, az Ókeresztény Mauzóleum rekonstrukciójára, továbbá az Apáca utca 8. szám alatti építmény védőépületeinek felújítására, restaurálására az önkormányzat, a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft., valamint a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. konzorciumi megállapodásának eredményeként kerül sor. A projektnek köszönhetően látogathatóvá válnak korábban csak korlátozottan bemutatott sírkamrák, és mindhárom helyszínen lehetőség nyílik az emlékhelyek megismerését segítő kiállítás- és multimédiafejlesztésre is.

Jelezték, hogy a beruházás a nagyközönség előtt nyitott világörökségi helyszínek számának növelését, az ókeresztény emlékhelyek kiemelkedő egyetemes értékeinek megőrzését, védelmét, a turisztikai vonzerő, a látogatószám, valamint a munkalehetőségek bővülését is szolgálja. Pécs hatodik magyarországi helyszínként 2000. november 27-én került fel az UNESCO világörökségi listájára.

A Világörökség Bizottság értékelése szerint a 4. századi ókeresztény kápolnák, a temető és annak festett sírkamrái építészeti és művészeti szempontból is egyedülálló bizonyítékai egy különleges történelmi folytonosságnak, amely átfogja és összeköti a Római Birodalom 4. századi hanyatlásától a Frank Birodalom 7. századi hódításáig terjedő időszakot.

A baranyai megyeszékhelyen 1782 óta több száz téglasír, több tucat kőből és téglából épített kisebb sírkamra, valamint nagyobb méretű temetői épület került elő. Egy részük festett, belső tereiket bibliai jelenetekkel és szimbólumokkal díszítették, ami tovább növeli egyediségüket, egyetemes kulturális értéküket.

A 2005/2006-ban végzett ásatásokat követően a korábban már bemutatott, és az újonnan feltárt emlékeket a 2007-ben megnyílt Cella Septichora Látogatóközpont fogja össze. A nagyrészt helyreállított, ezért látogatható föld alatti és a földfelszíni építmények megőrizték a késő római temető hangulatát. Az érdeklődők a falképeken keresztül nemcsak a késő római kori kereszténység eszmeiségéhez kerülhetnek közel, hanem láthatják azt is, hogy az új vallás nem sokkal elterjedése után milyen páratlan művészeti alkotásokat inspirált.

A teljes cikk: Világörökségi helyszínek újulnak meg Pécsett

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Üzleti hírszerzés, biztonság

Error: No articles to display


 

 


 

Tipp

Időrendben

« Április 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Tartalom galéria

Mit tegyünk ingatlaneladás előtt? Ezek a legfontosabb lépések

Mit tegyünk ingatlaneladás előtt? Ezek a legfontosabb lépések

More details
A VGP készül legnagyobb logisztikai parkja fejlesztésére Romániában

A VGP készül legnagyobb logisztikai parkja fejlesztésére Romániában

More details
Lengyelország 1 milliárd eurós befektetési volumennel indította 2026-ot

Lengyelország 1 milliárd eurós befektetési volumennel indította 2026-ot

More details
IAA Transportation Hannover, 2026. szeptember 15-20.

IAA Transportation Hannover, 2026. szeptember 15-20.

More details
Lakásárak: Magyarország ismét az élmezőnyben, Finnország a másik véglet

Lakásárak: Magyarország ismét az élmezőnyben, Finnország a másik véglet

More details
Irodaházat vásárolt az Erste Asset Management csoport tagja

Irodaházat vásárolt az Erste Asset Management csoport tagja

More details
A Skanska 45 millió eurós lakóprojektet épít Pozsonyban

A Skanska 45 millió eurós lakóprojektet épít Pozsonyban

More details
Csokoládéélménypark épül Svájcban

Csokoládéélménypark épül Svájcban

More details
Milliók tűnnek el a cégeknél és senki nem veszi észre

Milliók tűnnek el a cégeknél és senki nem veszi észre

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője