2026. március 10., kedd - Ildikó

Archívum

Vállalkoznál a csokkal vett ingatlanban? Csúnyán ráfizethetsz

2021-04-13 450

A csok – családi otthonteremtési kedvezmény – bevezetése után több évig nem lehetett vállalkozások székhelyeként használni a támogatott ingatlant. 2019-ben lazítottak a feltételeken, és jelenleg már erre is van lehetőség, de van, amit továbbra is tiltanak a szabályok.

Ugyan az eredeti jogszabály nem részletezte, hogy mi számít lakáscéltól eltérő hasznosításnak, de a Pénzügyminisztérium állásfoglalása alapján a helyszínen végzett vállalkozási tevékenység annak minősült. Ez azt jelentette, hogy ha valaki az első 10 évben a csok-os ingatlanba jegyezte be a vállalkozása székhelyét, vagy akár telephelyként használta a lakást, akkor köteles volt kamatostul visszafizetni a kapott támogatást! (A falusi csok-ra és a csok-hitelre is ugyanez vonatkozott.) Az érintettek gyakran szembesülhettek ezzel a helyzettel egy ellenőrzéskor, ugyanis a járási hivatalok szúrópróba-szerűen vizsgálhatták a jogosultsági feltételek teljesítését, írja a Bankmonitor.

Így változtak a szabályok

A jogalkotó reagált a kialakult helyzetre: 2019. július 11-én lépett hatályba a rendeletek kiegészítése. Azóta „nem minősül a lakáscéltól eltérő hasznosítás tilalma megsértésének az, ha az igénylő a családi otthonteremtési kedvezményből vásárolt vagy épített új lakást a legalább többségi tulajdonában álló gazdasági társaság – ide nem értve a részvénytársaságot –, vagy egyéni vállalkozói tevékenységet folytató igénylő esetében az egyéni vállalkozás székhelyeként bejelenti".

Milyen feltételekkel lehet vállalkozni most egy csok-os ingatlanban?

Az új igénylőknek a kérelem benyújtásakor nyilatkozniuk kell arról, hogy az ingatlanba bejegyeznék a vállalkozásuk székhelyét. Továbbá meg kell felelniük az 1407/2013/EU bizottsági rendeletben szereplő, a csekély összegű (de minimis) támogatásokra vonatkozó feltételeknek (ez kicsit bonyolult, de a Bankmonitor cikkében megtaláljátok a részleteket, az összegeket).

Hogyan NEM lehet vállalkozni a csok-os ingatlanban?

A 2019-es módosításkor a csok-ról szóló rendeletekbe kizárólag a székhelybejegyzés került bele kivételként. Ez azt is jelenti, hogy a támogatott ingatlant továbbra sem szabad például vállalkozás telephelyeként használni. A székhely és a telephely közötti különbség, hogy az előbbi csupán egy adminisztratív jellegű státusz, míg az utóbbi az üzleti tevékenység tényleges helyszíne. Azaz a csok-os ingatlanban jelenleg is tilos bármilyen műhelyt, boltot, rendelőt vagy raktárat létesíteni: ennek megszegésekor a támogatást kamatostul kell visszafizetni az államnak.

 
Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Üzleti hírszerzés, biztonság


 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Március 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Tartalom galéria

Agrárium konferencia, 2026 március 10.

Agrárium konferencia, 2026 március 10.

More details
Biztosítás konferencia, 2026. március 17.

Biztosítás konferencia, 2026. március 17.

More details
AI in Business konferencia, 2026. március 18.

AI in Business konferencia, 2026. március 18.

More details
Női Vállalkozók Napja, 2026. március 19.

Női Vállalkozók Napja, 2026. március 19.

More details
InnoSummit, 2026. március 19.

InnoSummit, 2026. március 19.

More details
Építőipar konferencia, 2026. március 19.

Építőipar konferencia, 2026. március 19.

More details
Házépítő expo, 2026. március 12-14.

Házépítő expo, 2026. március 12-14.

More details
Egymilliárd forintot spóroltak a kkv-k a Kamara auditfelkészítésével

Egymilliárd forintot spóroltak a kkv-k a Kamara auditfelkészítésével

More details
Fő a kávé - kávékiállítás

a kávé - kávékiállítás

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője