2026. január 8., csütörtök - Gyöngyvér

Archívum

A Lidllel és a Tescóval háborúzna a kormány, miközben a plázákban március óta óriási a baj

2020-12-07 1532

Azonnali forgalmi adó csökkentést és bértámogatást kér a kormánytól a Bevásárlóközpontok Bérlőinek Érdekvédelmi Egyesülete (BBÉE). A csaknem 100 ezer munkavállaló érdekképviseletét ellátó egyesület a kormánnyal kezdeményezett tárgyalásokon azt akarja elérni, hogy az érvényben lévő szerződéseket a bérbeadók ne mondhassák fel, és tekintettel a rendkívüli helyzetre – határozott időre - csökkentsék a bérleti díjakat 50 százalékkal. Amennyiben a tárgyalások nem vezetnek eredményre, további boltbezárásokra és elbocsátásokra kell számítani a magyar kiskereskedelem egy jelentős szektorában – véli a BBÉE.

Miközben teljes gőzzel rámozdult a kormány és holdudvara a kiskereskedelem magyarosítására és a tervek között említették a külföldi kiskereskedelmi láncok kiszorítását is, egy igen jelentős magyar kereskedői kör március óta kilátástalan helyzetbe került és nem kap állami segítséget.

A bevásárlóközpontban üzemelő divatáru, egyéb érintett kiskereskedelmi és vendéglátóipari vállalkozások és munkavállalóinak megmentése érdekében kezdeményez tárgyalásokat a kormánnyal az iparági szereplőket tömörítő érdekvédelmi szervezet, a Bevásárlóközpontok Bérlőinek Érdekvédelmi Egyesülete (BBÉE).

A Covid-19 járvány miatt egymást követték a kiskereskedelem működését korlátozó kormányzati intézkedések. Emiatt - és az egyre súlyosbodó járványhelyzet miatt - folyamatosan csökkent az üzletek forgalma. A visszaesés mértéke éves szinten 40 és 60 százalék között lesz ebben a szegmensben. Mindeközben elszállt az euró árfolyama, ami az euróalapú bérleti díj fizetés miatt reménytelenül nehéz helyzetbe hozta a vállalkozásokat, több kiskereskedelmi lánc már kénytelen volt lehúzni a rolót. A bevásárló központokban üzemelő kiskereskedelmi egységek ma csaknem 100 ezer ezer embernek adnak munkát, a magyarországi bevásárlóközpontokban üzemelő divatipari vállalkozások éves árbevétele 2019-ben meghaladta a 250 milliárd forintot.

A BBÉT-t a kiskereskedelmi és vendéglátóipari vállalkozások és munkavállalóinak megmentése érdekében a következő 5 pontos javaslattal kezdeményez tárgyalásokat a kormánnyal.

  • A kormány csökkentse a forgalmi adót a ruházati, lábbeli-, és a többi érintett szektor cégeinek, melyeknek bevásárlóközpontban vannak a telephelyeik 2021. január 1-től, 15 százalékkal, legalább 18 hónapra.
  • A kormány támogassa a bérköltségeket úgy, hogy a bruttó bérek és a bérterhek 50 százalékát biztosítja a vállalkozásoknak támogatás formájában.
  • Az egyesület kezdeményezi a bérleti díjak 50 százalékos csökkentését 2020. szeptember 1-től 2021. május 1-ig.
  • Az egyesület kezdeményezi az euróban meghatározott bérleti díjak forintosítását 2020. március 1-től 2022. július 1-ig úgy, hogy annak alapja az elmúlt két év forint-euró árfolyam átlaga legyen.
  • Az egyesület díjemelési és felmondási moratórium kihirdetését kezdeményezi 2024. január 1-ig. Az egyesület ugyanakkor kezdeményezi a bérleti biztosítékok lehívásának megakadályozását is a vészhelyzet megszűnését követő második hónap végéig.

A BBÉE szakértőinek számításai szerint amennyiben a kormánnyal és a bérbeadókkal kezdeményezett tárgyalások nem vezetnek eredményre, további bolt bezárásokra és elbocsátásokra kell számítani.

A Bevásárlóközpontok Bérlőinek Érdekvédelmi Egyesületét 2020 szeptemberben jegyezték be. Az egyesület - kizárólag bevásárlóközpontokban működő - magyar tulajdonú, többnyire divatáru kiskereskedelmi és vendéglátóipari, valamint finomacélárut értékesítő vállalkozások érdekvédelmi szervezete.

(Forrás: www.napi.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Január 2026 »
H K Sze Cs P Szo V
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Tartalom galéria

Így alakulnak a munkaszüneti napok 2026-ban

Így alakulnak a munkaszüneti napok 2026-ban

More details
Tíz éve még magányos mesterek, ma már tízezren alakítják együtt a szakma jövőjét

Tíz éve még magányos mesterek, ma már tízezren alakítják együtt a szakma jövőjét

More details
10 éves koncepcióval köszöntik az új évet a logisztikai szakmai szervezetek

10 éves koncepcióval köszöntik az új évet a logisztikai szakmai szervezetek

More details
Walter Katalin általános vezérigazgató-helyettesként erősíti tovább a Winget

Walter Katalin általános vezérigazgató-helyettesként erősíti tovább a Winget

More details
A DHL 3000 négyzetméteres új központja a Libertyben lesz

A DHL 3000 négyzetméteres új központja a Libertyben lesz

More details
Otthon Start Expo, 2026. január 17.

Otthon Start Expo, 2026. január 17.

More details
Gyász Németországban: meghalt az egyik leggazdagabb üzletember

Gyász Németországban: meghalt az egyik leggazdagabb üzletember

More details
Válogatás a 2025-ös év magyar márkasztorijaiból

Válogatás a 2025-ös év magyar márkasztorijaiból

More details
Magyarországra jön a Lululemon

Magyarországra jön a Lululemon

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője