2025. február 23., vasárnap - Alfréd

Az Ikea Magyarországon is húz a nadrágszíjon

2009-07-16 1604
Hazánkban is költségcsökkentő lépésekre kényszerült az Ikea, tudta meg az mfor.hu. A svéd lakberendezési áruházlánc ennek keretében csökkentette egyes dolgozói munkaidejét és racionalizálta az áruházak energiafelhasználását. Elbocsátásokat itthon nem terveznek, globális szinten viszont folyamatosan karcsúsít a cég.

Erre maga Ingvar Kamprad, a főtulajdonos adott utasítást – szerinte a lánc túlságosan kényelmessé és önelégültté vált az elmúlt években.

Az Ikea hazai egységei sem tudták kivonni magukat a válság hatásai alól. Bár a cég itthon erre hivatkozva nem tervez leépítéseket, egyes dolgozók munkaidejét már csökkentette, mondta el lapunknak Gerőcs Vendel. A svéd lánc marketingmenedzsere a munkaidő-mérséklés által érintett munkavállalók számát nem kívánta elárulni – annyit közölt, hogy jelenleg 630-an dolgoznak a cégnél.

Néhány százalékkal növekedhet a forgalom 

Ezen felül - a költségcsökkentő lépések részeként - a cég hazai egységei mérsékelték az üzemeltetési költségeket, ezen belül racionalizálták az energiafelhasználást. Az idei évtől a hazai áruházak által használt villamosenergiát például már száz százalékban megújuló energiaforrásból szerzik be, mondta Gerőcs Vendel.

Céges titoktartásra hivatkozva azt nem árulta el, mekkora megtakarítást érnek el ezzel, mint ahogy az is rejtély marad, mennyit spórolnak összességében Magyarországon a fenti lépések eredményeként.

A munkaidő megvágása egyébként az Ikea reményei szerint csak ideiglenes állapot lesz, legalábbis ha sikerül növelni a forgalmat. Gerőcs Vendel szerint a néhány százalékos bővülés a gazdasági körülmények ellenére is meglehet, azaz sikerül majd tartani az év elején kitûzött célt.

A magyar Ikea a legutóbbi, 2008. augusztusban zárult pénzügyi évben 36,5 milliárd forint nettó forgalmat és 12 százalékos pluszt könyvelhetett  el, azaz a bővülés üteme idén szinte biztosan lassul majd.  

"Túl önelégült lett a cég"

Míg a magyar áruházak relatív olcsón megúszták a válságot, addig globálisan már radikálisabb lépésekre kényszerülhet a vezetés. Erre utal legalábbis, hogy Ingvar Kamprad a Dagens Industri stockholmi lapnak adott július eleji interjúban meglehetősen kemény hangot ütött meg a menedzsmenttel szemben. A társaság főtulajdonosa szerint a svéd lánc túlságosan "kényelmessé", "lagymataggá", "önelégültté" vált az elmúlt időben, a csökkenő forgalom miatt pedig további leépítésekre van szükség.

A világszerte mintegy 128 ezer főt foglalkoztató, 36 országban jelen lévő, 265 saját tulajdonú és 34 franchise áruházzal rendelkező csoport tavaly óta összesen ötezer állást szüntetett meg.

Gerőcs Vendel szerint ezek elsősorban az Ikea ipari csoportját, a Swedwoodot, valamint a cég elosztási láncában dolgozókat érintették, emellett egyes áruházak csökkentették nyitva tartási idejüket.  

A jelek szerint azonban ez sem lesz elég a tavalyi eredmények eléréséhez – Kamprad legalábbis úgy nyilatkozott, hogy a nyereség egyértelmûen csökkenni fog. A forgalom tekintetében viszont - a 2009-re tervezett 14 új üzlet nyitásának köszönhetően - növekedéssel számol a főtulajdonos. Ezek nélkül azonban idén hét százalékkal csökkenne a csoport bevétele, figyelmeztetett.        

A szőnyegosztályon kezdett az új vezér

hirdetés A Kamprad által említett átalakítások levezénylése már egy új vezér feladata lesz. Mikael Ohlsson szeptember elején veszi át a stafétabotot Anders Dahlvigtól, aki tíz évig gardírozta az áruházat. A váltás okát a cég nem közölte – Dahlvig mellett szól mindenesetre, hogy regnálása alatt az áruházak száma 130-ról 270-re, a csoport globális árbevétele pedig 7,3 milliárdról 21,3 milliárd euróra nőtt.

A 15 éve igazgatósági tagnak számító új vezér egyébként abszolút saját nevelésnek tekinthető: 30 évvel ezelőtt még szőnyegek között tengette mindennapjait a linköpingi Ikea-áruházban.     

(Forrás: www.mfor.hu)
Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Olvasta?

Tipp

Időrendben

« Február 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28    

Tartalom galéria

Saját márkák hajtják az európai FMCG piacot

Saját márkák hajtják az európai FMCG piacot

More details
Egyre nagyobb a kereslet a mentes termékek iránt

Egyre nagyobb a kereslet a mentes termékek iránt

More details
Indulhat a roham a mikrohitelért: ezért érdemes összehasonlítani a bankokat

Indulhat a roham a mikrohitelért: ezért érdemes összehasonlítani a bankokat

More details
HR Fest: rajthoz áll Szeged, 2025. február 27.

HR Fest: rajthoz áll Szeged, 2025. február 27.

More details
futureBIZ – az első üzleti jövőkutató konferencia, 2025. március 4.

futureBIZ – az első üzleti jövőkutató konferencia, 2025. március 4.

More details
Könyvelőfesztivál, 2025. március 26-27.

Könyvelőfesztivál, 2025. március 26-27.

More details
Terra-Akva Terrarisztikai és Akvarisztikai Börze, 2025. március 23.

Terra-Akva Terrarisztikai és Akvarisztikai Börze, 2025. március 23.

More details
Megmozdult az ingatlanpiac Érden is: ezek a lakások kelnek el a leggyorsabban

Megmozdult az ingatlanpiac Érden is: ezek a lakások kelnek el a leggyorsabban

More details
Dinamikus jólléti egyensúly és konferencia, 2025. február 25.

Dinamikus jólléti egyensúly és konferencia, 2025. február 25.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője