2025. augusztus 16., szombat - Ábrahám

Az álblog, mint reklámfegyver

2007-01-10 744

A legújabb ötlet, hogy egy cég blognak álcázza legújabb kínálatát. Ez ugyan kimeríti a rejtett reklám fogalmát és mint ilyen, törvénytelen, de azért egészen nagyágyúk is próbálkoznak vele. A reklámszakemberek fantáziája kimeríthetetlen, és egy-egy termék eladásáért minden legális és sokszor illegális módszert latba ...

... vetnek. Most a Sony számítógéprészlegének amerikai leányvállalata volt kénytelen a valódi bloggerek támadásai nyomán levetni álcáját. Felkerült ugyanis az internetre egy álblog, amely a "Nem kérek mást karácsonyra, csak egy Playstationt" címet viselte, gazdája pedig egy Charlie Nick-kel megjelölt amatőr rapper volt, aki lelkes, és a menő kamaszokra jellemző stílusban áradozott e népszerû játékról. Miután azonban a bloggerek lebuktatták, a cég kénytelen volt bocsánatot kérni ravaszkodásáért és ígéretet tett, hogy a jövőben csakis "tényszerû információkat" tesz közzé a játék legújabb verziójáról.

Nem a Sony volt az első cég, amelyiknél kilógott a reklám lólába. A Wal-Mart csoportot már októberben tetten érték álblog, azaz "flog" (f = fake, azaz hamis) gyártásban. Az ő blogjukban Laura és Jim, mint "átlagamerikaiak" átutazzák az Államokat, és pihenőjüket a Wal-Mart hipermarketek parkolóiban töltik. Közben persze találkoznak a cég alkalmazottaival, akik mind elmondják, hogy mennyire szeretnek ott dolgozni.

A jelenség egyre inkább virágzik: vannak olyan cégek, amelyek honoráriumot ajánlanak a bloggereknek, hogyha termékeikről beszélnek internetes naplójukban. Az úttörő ebben a PayPerPost, de máris akad riválisa, a ReviewMe-ban. A vállalatoknak még mindig jobban megéri üzenetenként néhány dollárral kiszúrni a bloggerek szemét, mint drága fizetett reklámokba befektetni. Persze a netírók sem restek: a ReviewMe-n mindenféle nyelven ajánlkoznak a görögtől a kínaiig on-line "termékmenedzsernek", van aki 500 dollárt is elkér egy-egy jól irányzott bejegyzésért. Már olyan is létezik, hogy reklámüzeneteket vásárolnak fizetős letöltéssel, ahogyan azt a lemezkereskedelemben már régóta teszik.

A RewievMe hangsúlyozza: nem várhatnak el feltétlenül pozitív véleményeket a bloggerektől, de az üzenetek többsége mégis pozitív, de legalábbis "konstruktívan bíráló" jellegû. Ennek az újfajta reklámkampánynak a kiterjedése végtelen lehet, akár ezer üzenetből is állhat. A PayPerPost kliense például a Speed Channel kábeltv, amely éppen új mûsorával szeretné "beetetni" a közönséget.

A hamis blogok, illetve a fizetett bloggerek, akik magukat független kommentátoroknak adják ki, elvileg illegálisak - vélekedik az amerikai szövetségi kereskedelmi bizottság (FTC) és hamarosan akár büntetőjogi eljárás is indulhat ellenük. Az FTC közelmúltban kiadott hírlevele felhívta a figyelmet arra, hogy a fizetett bloggerek részéről ennek a ténynek eltitkolása egyet jelent a fogyasztók becsapásával. A fenyegetés hatására a PayPerPost felszólította beépített embereit, hogy jelöljék meg üzeneteiknél, hogy fizetett hirdetésről van szó. Számos honlap azonban egyelőre fütyül a veszélyre.

Egyes cégek az "internetes fülbesúgó" módszert alkalmazzák az olyan népszerû portálokon, mint a fantasztikus zenei börzét kínáló YouTube-on, vagy a legnagyobb amerikai társkeresőn, a MySpace-en keresztül. Ez utóbbin az érdekeltek már "személyes profilokat" is létrehoztak, hogy "barátokat keressenek".

(Forrás: www.sg.hu)

Hírfigyelő

Kiváncsi, mit írnak a versenytársakról? Elsőként olvasná a szakmájával kapcsolatos információkat? Kulcsemberekre, projektekre, konkurensekre figyelne? Segítünk!

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 


 

Tipp

Időrendben

« Augusztus 2025 »
H K Sze Cs P Szo V
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Tartalom galéria

Botanica Expo, 2025. augusztus 15-20.

Botanica Expo, 2025. augusztus 15-20.

More details
Debreceni Virágkarnevál, 2025. augusztus 15-20.

Debreceni Virágkarnevál, 2025. augusztus 15-20.

More details
Szent István-terem: látogasd meg a Budavári Palota újjászületett csodáját!

Szent István-terem: látogasd meg a Budavári Palota újjászületett csodáját!

More details
A CPI Europe üzleti stratégiáját a cégcsoporthoz igazítja

A CPI Europe üzleti stratégiáját a cégcsoporthoz igazítja

More details
Már idén 50 százalékkal növekedhet a magyar lakáshitelezési volumen

Már idén 50 százalékkal növekedhet a magyar lakáshitelezési volumen

More details
Hatalmas tömegben zúdulhatnak ránk a lakóparkok. De nem most!

Hatalmas tömegben zúdulhatnak ránk a lakóparkok. De nem most!

More details
Lenne megoldás a budapesti rozsdaövezetek fejlesztésére

Lenne megoldás a budapesti rozsdaövezetek fejlesztésére

More details
Légi parádé a Duna felett, 2025. augusztus 20.

Légi parádé a Duna felett, 2025. augusztus 20.

More details
Mándoki Soulmates koncert, 2025. augusztus 21.

Mándoki Soulmates koncert, 2025. augusztus 21.

More details
Az Üzleti Hírszerzés portál kiadója az O|G|H - Open Gates Hungary Kft. - O|G|H - a hír szerzője